kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Ana Sayfa
  » Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Yaşama Dair
    Sinema
    Hobi
Günaydın
ATV
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
'Türkiye'de en çok kadınlar eşlerini takip ettiriyor
Kadınlar takipte...
'Türkiye'de en çok kadınlar eşlerini takip ettiriyor

'Türkiye'de en çok kadınlar eşlerini takip ettiriyor

Adres tespiti, şirket araştırması, eş ve çocuk takibi yapan Ankaralı dedektif, Hakan Usta, yıllardır özel araştırma yapıyor. Usta, "Ülkemizde en çok eşler takip ettiriliyor. Müşterilerimin çoğunlunu da kadınlar oluşturuyor" diyerek kanayan bir yaraya parmak basıyor.

Türkiye'de pek de yaygın olmayan dedektiflik son zamanlarda gazetelerin ilan sayfalarında 'özel araştırmacı' ilanlarıyla kendini gösteriyor. Özellikle eş veya çocuk takibi için kullanılan özel araştırmacılar, avukatlar için de adres tespiti yapıyor. Bu kişilerden biri olan Hakan Usta, 10 yıldır özel araştırma yapıyor. Türkiye'de dedektiflik yapmak için özel bir yasa olmadığı gibi yasaklayıcı bir kanun da bulunmadığını belirten Usta, "Bu nedenle her isteyen ortaya çıkıp 'dedektiflik yapıyorum' diyebiliyor. Bu uzmanlık isteyen bir iş. Vatandaş karşısındaki kişiye hemen güvenmemeli, çok özel bilgilerini vermemeli. Uzun zamandır bu işi yapıyorum. Biz polisin ve askeriyenin sahasına girmeden, kişiler veya kuruluşlar hakkında araştırma yapıyoruz. Yasalara ve insan haklarına saygılıyız" diye konuşuyor.

ESTRÜMANIMIZ TEKNOLOJİ
Lise mezunu olduğundan dedektiflik yapmak için kendi çabalarıyla özel eğitim aldığını söyleyen Usta, bunun yanı sıra yeteneğin de şart olduğuna dikkat çekiyor: "İyi dedektif, iyi araştırmacı olur. Hemen her şeye inanmaz. Şüphecidir. Dinlediğini analiz edebilecek zekaya sahip olmalıdır. Aynı zamanda usta bir elektronikçi olmalıdır. Çünkü bizim işteki enstrümanlarımız genellikle teknolojik cihazlardır. Dinleme aleti, ses kayıt cihazı, kamera gibi. En azından bu aletlerin dilinden anlamak gerekir."

ÜLKEMİZDE ALDATMA VAKALARI ÇOK
Kadın müşterilerinin sayısının daha fazla olduğunu ifade eden Usta, bunları en çok da eşlerini takip ettirmek istediklerini belirtiyor. Usta şunları söylüyor: "Aldatıldığından şüphelenen eşler çok geliyor. Müşterimin güvenliği ve gizliliği çok önemlidir. Müşterim ve benim dışımda hiç kimsenin araştırma yaptığımı bilmemesi gerekir. Aksi taktirde işimi iyi yapamam. Müşterimin de böyle bir talebi olduğunu kimse bilmemelidir. Eşlerin dışında çocuğunun uyuşturucu kullandığından şüphelenen aileler de müşterilerim arasında ikinci sırada yer alıyor." Hakan Usta, kullandığı yöntemlerin de önemli olduğunu vurguluyor. Usta, "Her ayrıntı araştırma için önem kazanır" diyor. Dedektiflik yapan kişinin her kesimden tanıdığı ve güvendiği geniş bir çevresi olması gerektiğini belirten Usta, ancak bu şekilde gizli bilgiler alınabileceğini söylüyor: "Benim için tahmin değil kanıtlar vardır. Evraksız ve kanıtsız sonuç vermem." İcra davalarına bakan avukatların da kendine başvurduğunu belirten Usta, "Pek çok icralık davada, davalı adresini değiştirdiği için bulunamıyor. Ben bu kişileri geride bıraktıkları izlerden yola çıkarak, çok kısa sürede buluyorum. Örneğin semtteki bakkaldan veya eczaneden bilgi alabiliyorum" diyor.

M. PINAR MERCAN

DİĞER GÜNAYDIN HABERLERİ
 Yumurta topuk efsanesi Avrupa'ya sıçradı
 Yalnız kalplere uzman önerileri
 Final yarışı kızışıyor
 'Okumuş aile'ler anlıyor
 Sevgililere son fırsatlar
 Aşkınızla yüzleşin
 Kalpli aşk şamdanı
HAKAN & UTKU
Türk erkeği etek giyerse
New York'ta bir grup erkeğin...
ESRA CEYHAN
Beyaz karlar kıpkırmızı aşklar...
Karlar yağıyor,...
AYŞE TÜTER
Akdeniz bifteği
Zeytinyağını ısıtıp, etlerin her iki...
Uzun yaşamın 19 formülü
Nasıl uzun yaşarım' sorusunun yanıtı genler ya da kader değil. Sizin...
Böyle olur törenin 'barış'ı
Siverek'te kız kaçırmayla başlayan dargınlık töre usulüyle...
Oyuncak çift Ken ve Barbie ayrıldı
Sadece Hollywood yıldızları mı ayrılır? Oyuncak dünyasının en ünlü...
Tehlikeli yakınlaşma!
Tehlikeli yakınlaşma!
Tuğçe Kazaz ile Kenan Doğulu'nun beraberliği üzerinde kara bulutlar...
JANSET Cem'i soydu
JANSET Cem'i soydu
Cem Davran, atv'nin iddialı dizisi 'Patron Kim'deki partneri Janset...
Gerçekten 'çok seksi'
Gerçekten 'çok seksi'
GISELE Bundchen uzun dönem mankenliğini yaptığı iç çamaşırı...
 
    Ana Sayfa | Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon
Spor | Hava Durumu | Günaydın | Bizimcity | Sizinkiler | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin Sağlık | Cumartesi | Aktüel Pazar | Yaşama Dair | Sinema | Hobi
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.