kapat
Sabah Gazetesi 07.07.2002

MURAT BİRSEL

Gündemdekiler

Hobiler, kitaplar, yaşasın tembel pazarlar!

İnternette kendimize has köşeler açmaya başladık...Sonra bir adım ileri gidildi, merakları benzer arkadaşlar aranmaya da başladı!

Şu sitelere bir gidelim, ne demek istediğim daha iyi anlaşılacak:

http://burakdemir333.sitemynet.com/

Adı kurucusunun isminden başka hiçbir tüyo vermeyen bu site, pipo üzerine!

İyi bir pipo koleksiyonunuz varsa ziyaret etmenizi tavsiye ederim, yeni bilgiler elde edebileceğiniz gibi, pipo kulübüne üye de olabilirsiniz.

Dolaştıkça göreceksiniz, sıkı pipo linklerine bağlantılar da var.

Sitede bir başka gerçeğe de dikkat çekiliyor, pipo sağlığa zararlı...

Ama zaten site çoluk çocuğu üye kabul etmiyor, o dünyaya zaten çoktan girmişlere ait bir kulüp!

http://gemimodelciligi.8m.com/

Buranın ne olduğu adından belli, gemi modelcilerinin buluşma noktası, siteye girdiğinizde dalgaların sesini duymaya başlıyorsunuz...

Hayatınızda bir kere bile gemi modeli yapmış olsanız, o ana sizi götüren sihirli bir yer.

Çok keyifli bir hobi ve üyelerin çalışmalarını ekrana getirmek mümkün...

Mutlaka gezin. Model gemileri yüzerken gördüğünüz fotoğraflar dahi var, başka bir dünyaya yolculuk gibi. Umarım bu yazı işe yarar ve bu güzel hobinin meraklıları artar.

www.afiyetolsun.net

Beslenmek için yemek yiyenlerle yemeği bir sanat olarak görenler arasındaki farkı düşünürken, 'hobi'ye girer mi acaba dedim ama, rastladığım bu siteyi köşeye almadan da edemedim...

Amatör aşçılar bir uğramalı, tarifler de var... Bir de siteden alınan top 10 tarif var ki ilginç!

Birinci sırada neredeyse 30 bin oya yaklaşan sırayla "Kütahya köftesi" başı çekiyor. Sonra yoğurtlu salata, ezogelin çorba, mini çörek, kolay tuzlu kurabiye, domates çorbası, patlıcanlı tencere kebabı, brokoli çorbası, kaşarlı köfte ve kadınbudu köfte geliyor. Top 10 listesinden hareketle tariflere bakacak olursanız, bu öğlen canınızın köfte salata isteyeceğine bahse girebilirim.

http://dantel.4t.com

Hani dantelin bile sitesi yapıldı diye haber değeri de var bu sitenin, öyle çok gelişmiş değil ama fotoğraflı örnekler var... Bir internetçi açısından amatör olarak dantelin sitesinin olması ilginç, interneti oya gibi işliyoruz diyeceği geliyor insanın.

www.britishorigami.org.uk/

Türk origami sitesi bulamadım, oysa çocuklara kağıttan uçağın ötesinde (tamam kayık ve tuzluk da var) oyunlar göstermek keyifli... Siteyi origami meraklıları uzun uzun inceleyebilir ama hemen bir iki pratik tasarım için "Fun" linkini tıklayıverin.

www.amatorceedebiyat.com

Elbette, okumaktan güzeli var mı diyenlere link çok da... Amatörceedebiyat'a uğramadıysanız ziyaret edin. Mutlaka öğrenecek bir şey buluyorsunuz...

Orhan Kemal'in hapishaneden yazdığı bir mektupta karısına ...

"Çok gençsin. Zaten hiçbir şey veremedim sana. Şimdi de beş yıllık mahkumiyet girdi araya. İstersen ayrıl benden, kendine yeni bir yol çiz, beklemekle geçirme en güzel yıllarını. Çünkü karıcığım, biliyorum ki, buradan çıktıktan sonra daha da zor ve yoksulluk içinde geçecek hayatımız"

dediğini biliyor muydunuz.

Ya Cemal Süreya'yı...

"İşgalci bir aşk bu,

Samanlık sevişenin diyor

Başka şey demiyor"

Keyifli pazarlar!