kapat

11.02.2001
Anasayfa
Son Dakika
Haber İndeksi
Yazarlar
Günün İçinden
Politika
Ekonomi
Dünyadan
Spor
Superkupon
Magazin
Sabah Künye
Cumartesi Eki
Pazar Eki
Melodi
Bizim City
Sizinkiler
Para Durumu
Hava Durumu
İstanbul
İşte İnsan
Astroloji
Reklam
Sarı Sayfalar
Arşiv
E-Posta

1 N U M A R A
Sabah Kitap
Z D N e t  Türkiye
A T V
M i c r o s o f t
Win-Turkce US-Ascii
© Copyright 2001
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Yazarlar
İhlas Finans kapatıldı
Şirketten alınan bilgiye göre İhlas Finans'ta 200 bin müşterinin yaklaşık 650 trilyonluk mevduatı vardı. Mevduat güvence kapsamında olmadığı için müşteriler ya mahkemeye gidecek ya da şirketle anlaşacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), yükümlülüklerini yerine getiremeyen ve alınan önlemlere rağmen likidite sorununu çözemeyen İhlas Finans Kurumu'nun faaliyet iznini kaldırdı. İhlas Finans borç ve alacakları genel hükümlere göre tasfiye edilecek.

BDDK kararının gerekçesini de açıkladı. Açıklamada yasa gereği, kanunda belirtilen koşulların oluşması dolayısıyla özel finans kurumlarının faaliyet izinleri kaldırıldığında, bu kurumların Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmemekte ve genel hükümlere göre tasfiyeye tabi tutulmakta olduğuna değinildi. Açıklamada ayrıca "İhlas Finans Kurumu A.Ş. bu tarihten itibaren her ne adla olursa olsun tasarruf sahiplerinden fon toplayamayacak, gerçek ve tüzel kişilere yeni fon kullandırmayacak, borç ve alacaklarını da genel hükümlere göre tasfiye edecektir" denildi. Faaliyet izninin iptali giden süreç şöyle gelişti:

* Şirket mali bünye sorunları bulunduğu gerekçesiyle Aralık 2000'den itibaren BDDK'nın gözetimine girdi.

* BDDK, tüm Özel Finans Kurumları'nda (ÖFK) 970 bin hesap bulunduğunu, 350 bin civarındaki hesabın da İhlas Finans'ta açıldığını belirledi.

* İhlas Finans'a soluk aldırılması amacıyla Merkez Bankası'ndaki blokaj kaldırıldı. Sermaye yükseltilerek acil kaynak girişi sağlanması istendi.

*Şirketin, hesap sahiplerinin taleplerini zamanında karşılama sorunları yaşaması ve alacak davaları açılması karşısında harekete geçildi. Erken açılan davaların, öncelikli alacak hakkı yaratması karşısında, faaliyet durdurma kararı ile tüm hesap sahiplerinin hak arama şansı eşitlendi.

* BDDK, İhlas Finans'ın, müşterileriyle yaptığı sözleşmeleri de inceledi. Buna göre, şirketin gerek kâr gerekse zarar durumundaki payının yüzde 20 olduğu anlaşıldı.

* Kâr-zarar ortaklığı ile İhlas Finans'a katılanlar, tasarruflarının aktarıldığı alanlara göre düşük ihtimalle de olsa paralarını alma imkanına sahip olabilecekler. Ancak, her halžkarda İcra İflas Kanunu hükümlerine göre takibata geçilecek ya da şirket yönetimi ile anlaşma yolu aranacak.

* BDDK yetkilileri, İhlas Finans'taki durumu, "Bu kadar büyük ve karmaşık ekonomik ilişkiler zincirinin profesyonellikten uzak bir anlayışla sürdürülmesini anlamak mümkün değil" şeklinde özetlediler.

GEREKÇE
Yükümlülüklerini yerine getiremeyen ve alınan önlemlere rağmen likidite sorununu çözemeyen,Alacaklıların hukuki takibatları ve hakkında haciz yoluyla takibe ilişkin yargı kararları bulunan, Faalİyetİne devamı cari ve katılma hesabı sahiplerinin hakları bakımından tehlike arzeden, şirket kaynaklarını, yönetim ve denetimini elinde bulunduran ortaklarına şirketin emin bir şekilde çalışmasını tehlikeye düşürecek biçimde kullandıran, Dolayısıyla 4389 sayılı Bankalar Kanunu'nun 14'üncü maddesinin 3 ve 4 numaralı fıkralarındaki şartların oluştuğutespit edilen İhlas Fİnans Kurumu A.Ş'nin faaliyet izni, 4389 sayılı Bankalar Kanunu'nun 20'nci maddesinin6 numaralı fıkrası hükmüne istinaden kaldırılmıştır.

'ALLAHIM HERKESE BORCUMU ÖDEMEYİ NASİP ET'
Bir ay önce "En büyük krizde bile bize birşey olmaz" diyerek iyimserliğini koruyan İhlas Holding'in sahibi Enver Ören böyle dua etmişti

İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Enver Ören, İhlas Finans'ın web sitesindeki "Bizden Haberler" bölümünde, yaklaşık 1 ay önce en büyük krizlerde bile ayakta duracak güce sahip olduklarını belirterek, "2001 İhlas'ın altın yılı olacak" diyor. Ören, şöyle devam ediyor.

"Türkiye'de siz Enver Ören'i bir tane görmeyin, binlerce Enver Ören var. Bu İhlas'ın görünmeyen gücüdür. Bin defa söylüyorum, altını çizerek söylüyorum. En büyük kriz olsa bize birşey olmaz. Ben ölebilirim, ama arkamda binlerce Enver Ören var. Onlar beni ahirette borçlu bırakmazlar.

Dünyada mekan ahirette iman. Dolayısıyla İhlas olarak bizim lokomotif şirketimiz hep inşaat sektörü olmuştur. Dolayısıyla bu günlerde çekilen sıkıntıların ilacı, bu binalar olacaktır. İhlas'a ve Enver Ören'e güvenenler hiç endişe etmesinler. Biz akıllı yatırımlar yapmak suretiyle vatandaşlarımıza daha çok kâr nasıl veririz, onları daha çok nasıl mutlu ederiz diye çalışıyoruz.

Altını çizerek kesin söylüyorum. Aldığımız son ekonomik tedbirlerle İhlas altın yılını yaşayacak. Buna güvenerek, inanarak söylüyorum. Çünkü bir endişem yok. Neden endişem yok; evvela kendimden endişem yok, sonra çalışanlardan endişem yok, ülkenin gidişatından endişem yok. Bugünkü sıkıntılar birgün bitecek. Ondan sonra meyveler toplanacak. Topladığımız bu meyveleri hep beraber yiyeceğiz.

'Allahım bana yüzbin kişiye iş vermeyi nasip et. Ondan sonra canımı al' diye dua ederdim. Şimdi bu ufak bir değişikliğe uğradı, 'Allahım herkese borcumu ödemeyi nasip et sonra canımı al' diye dua ediyorum.

Hiç kimse merak etmesin elhamdülillah bu çalışma ve bu gayretle biz son kuruşuna kadar hiç kimsenin üzerimizde hakkı kalmadan çalışırız, öderiz ve herkesin duasını alırız. Fakat arzu ettiğimiz tek bir şey var. O da bize biraz zaman tanıyın, bizi sıkboğaz etmeyin. Çünkü bu para sizin. Sizin verdiğiniz paralarla bu inşaatları yapıyoruz. Dolayısıyla kârını da herşeyini de size dağıtacağız. Onun için bize güvenin, bize güvenin, bize güvenin. 2001 yılı İhlas'ın altın yılı olacak.

Holding'in iştirakleri
Medya: Türkiye Gazetesi, İhlas Turkishche Verlags, İhlas Net, İFPAŞ, İHA, IMG, TGRT

Sanayi: İhlas Ev Aletleri, İhlas Tarsan, Bisan Bisiklet, Ege Mosan, Kristal İçecekler

Finans: İhlas Finans, İhlas Sigorta, İhlas Hayat Sigorta, İhlas GYO İnşaat: İhlas İnşaat, İhlas Yapı Ticaret: İhlas/Acer, İHTEL, İhlas Organizasyon, İhlas Barter, İhtaş, İhlas Pazarlama, Yaysat, Vizyon Sağlık Sistemleri, Noren

Sağlık: Türkiye Hastanesi

Enerji: İhlas Enerji, Buryal

Hizmet: İhlas Eğitim Kurumları, Öncü Reklam, İhlas Turizm, Repaş.

Yatırımcı çaresiz
Reha Tanör/Sermaye Piyasası Uzmanı

"İhlas Finans'ın izni kaldırıldıysa yatırımcının yapacağı bir şey yok. Çünkü bu bir piyasa riskidir. Bu tip kurumlar kâr da eder, zarar da. Bu, hem borsadaki yatırımcı hem de bu kuruma mevduat yatıran tasarruf sahipleri için geçerli. Çünkü bu şirketin kağıdı alınırken, ya da tasarruflar bağlanırken bu risk satın alınmıştır. Bu kurumların denetimi daha önce Hazine'de idi, sonradan BDDK'ya geçti. Denetimler sonucunda şirketin yaptığı işlemlerde usulsüzlük varsa yasa dışılık varsa tabi ki hukuki yol her zaman açıktır. Ancak ortada kötü yönetim nedeniyle düşülen bir durum varsa yapılacak pek birşey görünmüyor".

ŞİRKET KÜNYESİ
1995'de kuruldu. Sermayesi 10 trilyon lira. 38 şubesi var. Yüzde 34.5'i halka açık. İMKB'de işlem görüyordu. Cuma günü hisse fiyatı 860 liraydı. Ocak ortasında hisse senedi 1500 liradan işlem görüyordu. SPK tarafından tüm grup yakın takibe alınmıştı.

Şirketin yüzde 50.2'si İhlas Holding, yüzde 10'u İslami Kalkınma Bankası, yüzde 2.9'u Türkiye Diyanet Vakfı'na ait. İhlas Finans'tan alınan son bilgiye göre şirketin 200 bin "mudisi" var. İMKB'ye gönderilen 2000/09 tarihli bilançosuna göre 900 trilyon aktif büyüklüğe sahip. Özkaynakları 42 trilyon. 858 trilyonun, 754 trilyonu vatandaşlardan mevduat olarak toplanmış. Diğer kısmı ticari kuruluşların yatırdığı mevduat. Son verilere göre mevduat hacmi 600 trilyona inmiş. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Enver Ören'in oğluA. Mücahid Ören yapıyordu. Genel Müdür ise Ömer Adnan Uncuoğlu idi.


Copyright © 2001, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır