SABAH - ÖSS'de doğru tercih
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
  » Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
ÖSS'de doğru tercih
Tercihin püf noktaları...
Tercihin temel ilkeleri

ÖSS'de doğru tercih

Artısıyla eksisiyle bir Öğrenci Seçme Sınavı daha bitti. Bir milyon 700 bin adayın yaklaşık 400 bini üniversiteli olabilecek. Kısacası adayların heyecanı ağustos ortalarına dek sürecek.

İstediğiniz yükseköğretim programında okuyabilmeniz için bilinçli ve doğru bir tercih listesi oldukça önemlidir. Bu nedenle aşağıda belirtilen noktalara dikkat etmeniz yararlı olacak.

2005-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'ndaki tablolarda her yükseköğretim programını belirten özel bir kod vardır. Her aday, girmek istediği programların kodlarını bu tablolardan bularak istek sırasına göre tercih formu üzerindeki alanlara yazacak ve kodlayacak.

Merkezi yerleştirme, ÖSYM tarafından bilgisayarla yapılır. Adaylar yükseköğretim programlarına; a-Puan durumuna b-Tercih sırasına bakılarak yerleştirilirler.

Her yükseköğretim programına, bu programa tercih listesinde yer vermiş adaylar arasından kontenjan sayısı kadar öğrenci yerleştirilir. Bu işlemde puanı yüksek olan adaya öncelik tanınır.

Tercih yerleştirme işlemi

1- ÖSS'ye katılan tüm adayların SÖZ, SAY ve EA; sınavına girmişse ayrıca DİL puanları hesaplanır.

2- Tüm adayların bu puanlarına Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları ilave edilerek Y-ÖSS-SÖZ, Y-ÖSS-SAY, Y-ÖSS-EA ve varsa Y-ÖSS-DİL puanları hesaplanır. Toplam dört puan türünde tüm adaylar en yüksek puanlıdan en düşük puanlıya doğru sıralanarak başarı sıraları bulunur.

3- Tüm bölümlerin, o bölümleri tercih listesine almış öğrencilere göre başarı sıralaması yapılır. Bir bölümün başarı sıralamasını, o bölümü tercih eden en son adayın puanı oluşturur.

4- Son aşamada, adayların tercih listeleri yükseköğretim programlarının başarı sıralamalarına göre ayrı ayrı incelenir. Adaylar birinci tercihine yerleştirilmeye çalışılır. Eğer puanı birinci tercihine yetmiyorsa ikinci tercihine, ona da yetmiyorsa üçüncü ve daha sonraki tercihlerine yerleştirilir. Puanı tercihlerinin hiçbirine yetmeyen adaylar açıkta kalmış olurlar.

5- Bir aday, tercih listesine yazdığı bölümlerin birkaç tanesini birden kazanacak kadar puan almışsa, bilgisayar onu puanının yettiği en üst sıradaki tercihine yerleştirir.


6- Adaylar son tercihlerine de mutlu olabilecekleri bir bölümü yazmak zorundalar. Çünkü herhangi bir yükseköğretim programını (AÖF hariç) kazanan bir aday kayıt yaptırsın, yaptırmasın 2006 ÖSS'de puan kaybına uğrayacak.

7- Tercih alanlarının tamamını doldurulması zorunlu değildir. Örneğin, bir aday tercih formunda sadece 8 programı göstermek istiyorsa ve bunlardan herhangi birine giremediği taktirde başka bir yerde okumak istemiyorsa, sadece bu 8 programın kodlarını tercih formundaki birinci sıra numaralı yerden başlayarak tercih sırasına göre yazıp kodlamalıdır.

8- ÖSYM yerleştirmede adayların tercihlerinin sıralamasını değil, puanlarını göz önüne almaktadır. Aynı yükseköğretim programını tercih eden iki adaydan Y-ÖSS puanı yüksek olanı, tercih sıralamasındaki yerine bakılmaksızın öncelikle yerleştirilir. Bundan dolayı bir yükseköğretim programını son sıralardaki tercihlerde göstermenin yerleşme şansını azaltacağı veya üst sıralardaki tercihlerde göstermenin yerleşme şansını artıracağı düşüncesi doğru değildir.

9- Adaylar, tercih listesine yazdıkları bölümlerin özel koşulları olup olmadığını kılavuzdan kontrol etmeli. Çünkü durumları kılavuzda belirtilen koşullara uymayan adaylara yerleştirme işlemi sonrası Kazandı Belgesi gelse bile kayıt yaptıramayacaklardır.


10- Özel Yetenek Sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan yükseköğretim programlarında merkezi yerleştirme olmadığından bu bölümlere tercih listesinde yer verilmez. Üniversitelere bizzat başvuru gerekir.

DERLENEN HABERLER
ÖSS sonuçları açıklandı
ÖSS sonuçları açıklandı
Sınavı geçerli sayılan 1 milyon 671 bin 603 adaydan 1 milyon 298 bin 666'sı 4 puan türünün en az birinden 160 ve daha fazla puan alarak ÖSS'yi kazandı. Sınava giren adayların 57 bin 163'i...devamı
Yeni ÖSS sistemi açıklandı
Yeni ÖSS sistemi açıklandı
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ünal Yarımağan, Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) yaklaşık 1 milyon 100 bin adayın Fen testinden, 350 bin adayın da Sosyal Bilimler...devamı
Vakıf üniversitesi ücretleri el yakıyor
Vakıf üniversitesi ücretleri el yakıyor
Vakıf üniversitelerinin lisans programlarının yıllık ücretleri 10 bin YTL'den başlayıp 26 bin 500 YTL'ye kadar yükseliyor.

Vakıf üniversitelerinde okumak isteyen öğrencilerin...devamı
Milletvekilleri üniversite kapma yarışına girişti
Milletvekilleri üniversite kapma yarışına girişti
YÖK'ün itirazlarına rağmen hükümetin "15 ile 15 üniversite" projesine start vermesi iktidar milletvekilleri arasında yarış başlattı. 19 ilin milletvekili kulis faaliyeti...devamı


SAİT GÜRSOY
Püf noktası Hangi tür üniversite?..
ÖSS doğru zamanlama yanlış
Üniversite gençliği pasif
YAVUZ DONAT
15 yeni üniversite
Londra'da terör dehşeti
El Kaide, New York, İstanbul ve Madrid'den sonra Londra'yı da 4 ayrı bombalı saldırıyla vurdu. Terör...
Ortaöğretim Kurumları Sınavı
İlköğretim okullarındaki 8 yıllık zorunlu eğitimi tamamlayan 795 bin 292 öğrenci dün yıllardır...
Türkiye Kehanetleri...
Anayasanın sadece üç gün arayla Fransa ve Hollanda tarafından reddedilmesinin ardından tüm gözler Avrupa...
Mehmet Öz ile uzun yaşamın reçetesi
Dünyanın en ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz'e göre kalp krizinin başlıca nedeni aşırı kilolar. Yaptığı...
TCK yürürlüğe girdi
AB'ye uyum için hazırlanan, suçlara ve cezalara yeni düzenleme getiren, yeni TCK bugün nisan ayındaki...
Şampiyonluğun öyküsü
2003-2004 sezonu bittiğinde mutluluktan uçan Aziz Yıldırım, teknik patron Daum'a şu garantiyi verdi: Söz,...
UEFA Şampiyonlar Ligi
Dünyanın en güzel kenti İstanbul mucizevi bir Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yaptı. 6 gollü maçta...
Türkiye'nin Tarikat Gerçeği
Din varken neden tarikatlar oldu? Cami dururken neden bir de tekke çıktı? Kağıt üstünde yasak olan tarikatlar...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu