SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
  » Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Kukla Bayramı başladı
Hangi gösteriler var?
Program
Festival Onur Ödülü

Kukla Bayramı başladı

İstanbul, 11 - 18 mayıs tarihleri arasında dünyanın dört bir yanından gelen kuklalara ev sahipliği yapacak. 8. İstanbul Uluslararası Kukla Festivali, 15 ülkeden 20 kukla gösterisini seyircilerle buluşturuyor.

Açılış gösterilerinde her yıl önemli kukla topluluklarını İstanbul'da ağırlayan festival, yine geleneği bozmuyor ve dünyaca ünlü Rus topluluğu Serguei Obraztsov State Akademic Puppet Theatre'ı İstanbullu sanatseverlerle tanıştırıyor. 1931'de kendi yaptığı kuklalarla izleyiciyle buluşan, ip kuklası ve el kuklasına getirdiği açılımlarla ünü dünyaya yayılan Serguei Obraztsov'un 1992'de ölümünün ardından, onun anısını yaşatmak üzere kurulan topluluk; ülkemize "Obraztsov'dan Seçmeler" (Best of Obraztsov) adlı gösteriyle geliyor. Ülker Kukla Festivali'nin, Ses Tiyatrosu'nda 10 Mayıs'ta gerçekleştirilecek olan açılışında sahnelenecek olan "Obraztsov'dan Seçmeler", Serguei Obraztsov'un 100. doğumgünü nedeniyle hazırlanmış bir seçki. 70 yıl boyunca 300 uzmanın çalışmalarıyla dünyaca ünlenen Serguei Obraztsov topluluğunun repertuarında yer alan 61 oyunun en iyilerinden parodilerin bir araya getirildiği gösteri, bugüne kadar dünyanın birçok kentinde sahnelendi. Her gittiği ülkede, oranın dilini de katarak konuşan kuklalar, ülkemizde de izleyicilerin karşısına, Türkçe de konuşarak çıkıyor. Serguei Obraztsov State Akademic Puppet Theatre, ülkemizde, açılış gösterisinin yanı sıra biri Ankara'da olmak üzere üç gösteri daha gerçekleştirecek.

Cengiz Özek'in sanat yönetmenliğinde hazırlanan Uluslararası Ülker Kukla Festivali'nin bu yılki programı, farklı coğrafyalarda kuklanın yorumlanışını izleyiciye sunan bir yelpaze niteliğinde: Sanatseverler, sekiz gün boyunca; Almanya, Avusturya, Brezilya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsviçre, İtalya, Polonya, Rusya, Slovenya, Tayvan, Türkiye ve Yunanistan'dan gelen kuklalarla tanışma olanağı buluyor. Etkinliğin programında bir İngiltere-Türkiye ortak prodüksiyonu da var. Festivale konuk olacak ülkelerin çeşitliliği; "kukla" kavramının algılanışının ve yorumlanışının coğrafyadan coğrafyaya nasıl farklılık gösterdiğini de kanıtlıyor. Ülker Kukla Festivali, yaşamını geçen yıl yitiren Oğuz Aral'ı da anıyor. Festivalin geleneksel "Onur Ödülü"nün bu yılki sahipleri Aral ile birlikte "Bir Garip Orhan Veli", "Huysuz İhtiyar" gibi sevilen oyunlara imza attığı Müşfik Kenter. Ödül töreni, festivalin açılış gecesinde gerçekleştiriliyor.

Kukla Festivali bu yıl, konuları ve işleyiş biçimleriyle kalıplaşmış "kukla oyunu" düşüncesini yıkan gösterilerle dolu: Avusturya'dan Theater im Ohrenbsessel'in kuklalar arasında geçen bir dedektiflik öyküsü niteliğindeki oyunu "Tehlike Benim Göbek Adım", Fransa'dan Theatre de L'Ombrelle'in festivalin kapanışında yorumlayacağı "Mozart, Bir Çocuğun Avrupa Turu", Hollanda'dan Eduardo de Paiva Souza'nın parkta canlanan bir heykelle sohbet eden adamı seyircilerle buluşturtuğu "Melek", İtalya'dan Compagnia Walter Broggini'nin insanoğlunun ölüme karşı verdiği boşuna savaşı işlediği "Solo", Tayvan'dan TTT Puppet Centre'ın bir ritüel niteliğindeki gösterisi "Şeytan Avcısı Zhong Kui ile Kutsanış" ile Yunanistan'dan The Divers'ın kukla; oyuncu ve videodan oluşan sözsüz performansı "Dalış" bunlardan birkaçı...

Etkinlik programında yer alan Polonya'dan Teatr Maska'nın "Pencere"si kukla, gölge ve aktörün ilginç buluşmasına, Slovenya'dan Forum Ljubljana Production ve Cankarjev Dom'un ortak yapımı olan "Parmak Kız" animasyon kuklasına, Rusya'dan Puppet House'un "Sindrella"sı ise masa kuklasına örnekler...

Almanya'dan Maren Kaun Theatre'ın "Kafasına Pisleyeni Arayan Köstebek"i, Brezilya'dan Anne Westphal'in "Flamingo"su, İspanya'dan El Retal'in "Küçük Bir Kahraman"ı ve İsviçre'den Teatro dei Fauni'nin "Bavulun İçindeki Orman"ı ise görsellikleri ve ele aldıkları konuların pedagojik önemiyle hem çocuklara hem de çocuklarıyla birlikte zevkli vakit geçirmek isteyen yetişkinlere yönelik.

Kukla Festivali'nde ülkemizi Bakırköy Belediye Tiyatroları "Büyülü Ağaç" ve "Sihirli Lamba", Cengiz Özek Kukla Tiyatrosu "Çöp Canavarı", Tiyatro Cancana "Masal Gülleri" ve Tiyatro Tem "Lahana Sarması" adlı oyunlarla temsil ediyor. Etkinlik programında, Sophie Multishadows'un, Oscar Wilde'ın hikayesine Karagöz'ü yerleştirdiği İngiltere-Türkiye ortak yapımı "Karagöz ve Bencil Dev" de yer alıyor.

8. İstanbul Uluslararası Kukla Festivali gösterilerinin biletleri 10 YTL'den (10 milyon lira) satılıyor. Biletler; Biletix kanallarından (www.biletix.com), Atatürk Kültür Merkezi Gişesi'nden (0.212. 251 56 00-dahili 372) ve oyunlardan bir saat önce salon girişlerinde açılacak gişelerden temin edilebilir. Kukla Festivali'nde, toplu satışlarda yüzde 25 indirim uygulanıyor. Toplu bilet rezervasyonu için 0.212. 232 02 24 numaralı telefon aranabilir.

Gösteriler; Fransız Kültür Merkezi, Profilo Kültür Merkezi, Maya Sanat, Ses Tiyatrosu, Enka Oditoryum, Piyale Paşa Semt Konağı, Örnektepe Semt Konağı, Özel Sezin Okulu ve Ankara Türk Ocağı Tiyatrosu'nda gerçekleştiriliyor.
Maya kehanetleri
Maya Kehanetleri'ne göre 22 Aralık 2012 tarihi dünya için çok önemli.

2012 yılı insanlığın...
Sabetay gerçeği
İzmirli Sabetay Sevi 1648'de 22 yaşında Mesihliğini ilan edip tarihin en gizemli hareketini...
Genelkurmay Başkanı Org. ÖZKÖK'ün Yıllık Değerlendirme Konuşması (20 Nisan 2005)
Değerli Komutan Arkadaşlarım,
Harp Akademilerinin değerli komutan, öğretmen, müdavim ve...
Yankesicilik dolandırıcılık ve kapkaç olaylarına karşı alınacak önlemler
* Yankesiciliğe karşı bayanların otobüse binerken ve alış veriş yaparken omuzlarında asılı bulunan...
Nostradamus'un sırlar dünyası
Nostradamus'un kehanetleri gerçek mi oluyor? Son depremler Fransız kâhinin işaret ettiği 2012'deki kıyametin...
Otonuzun güvenliği için alabileceğiniz önlemler
* Aracınızı risklerden uzak tutmak için öncelikle otoparklara veya iyi aydınlatılmış yerlere bırakmaya...
Lion'lar, Leo'lar, Lioness'ler kimler?
BM'nin tanıdığı ilk sivil toplum örgütü Lions, üyelerine göre insanlara hizmet etmeye zaman ayırıyor.
Derin Devlet
Derin devlet dizisi sona erdi. 6 gün Süleyman Demirel'i yazdık. 4 gün de Kenan Evren'i. En çok gelen...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu