SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
  » Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Türkiye'nin ulusal kimlik meselesi


TURGUT TARHANLI Tabii ki bu önemli fakat şunu da göz ardı edemiyoruz: 15 yıl boyunca, çok ağır bir silahlı çatışma yaşandı bu ülkede, insanın kendi bedeniyle de ilgili böyledir: Sizi çok acıtan bir yer varsa, dişiniz çok ağrıyorsa o sırada elinizdeki bir sıyrığı hatırlamayabilirsiniz. İnsan tabiatı, etkisi daha büyük olan bir darbeyi ön planda tutma eğilimi içindedir. Sanırım asıl Türkiye'nin normalleşme sürecine girmesiyle birlikte, olağan ilişkiler düzeni içindeki sorunlarla yüzleşme, onları da hatırlama, dolayısıyla sorunları kendi olağanlığı içinde çözme çabası ön plana geçecektir. Bu noktada tabii öyle sovardır. Bunlar zaten her zaman varlığım koruyor.
Mesela kadın hakları meselesi böyledir. Aslında kadın haklan sorunu -Nuri Bey de ifade etti- yatay olarak keser bütün ilişkileri. Dikey olarak birtakım hak ve özgürlük alanları oluşturursunuz ama bunların hepsinde aslında yatay bir kadın hakları sorunu olabilir. Genelde erkek-kadın iktidar ilişkilerinden doğan bir sonuç. Çünkü her hak ve özgürlük sorununda, aynca kadın haklarına bağlı bir sorunun doğması da mümkündür. Nitekim, sizin de yakından bildiğiniz gibi Ceza Kanunu hazırlık çalışmalarında da bu gerçekle yüz yüze gelinmişti. Bugün örneğin Kürt sorunu bağlamında bir etnik milliyetçiliğin ön plana çıkartıldığı bir söylem bağlamında bile, aslında bir kadın sorunuyla da karşılaşılması şaşırtıcı olmamalı. Bu da, varolan bir sorundur, yaşayan bir sorundur ama ön plana çıkmamıştır, geride kalmıştır, gölgededir. Dolayısıyla normalleşme çok önemli ama normalleşebilmek için bir kere tabu ki o olağandışılığı doğuracak güç motiflerini basite indirmek, azaltmak, törpülemek gerekiyor. Bu nasıl olacak? Bir kere hak arama mekanizmalarını güçlü ve etkili kılabilmek çok önemlidir. Kişilerin hakikaten güvenebileceği etkili hak arama mekanizmalarının varlığı çok önemli. Kişinin kendisini ortaya koyabileceği genel hak ve özgürlükler düzeni çok önemli, üstelik bunun varlığının görülebilmesi çok önemli. Dolayısıyla bunun gerçek olması çok önemli.
İnsan ilişkilerinde, özellikle insan haklan alanında gerçeklik büyük önem taşıyor. Hatta insan haklan örgütlen de eğer insan hakları ihlali nedeniyle bir kişi hakkında bir kampanya yürütmek istiyorlarsa, o vakadaki ihlal gerçeğinin insan merkezinde somutlaştırılmasını önemsiyorlar. Örneğin Uluslararası Af Örgütü ve diğer insan hakları örgütleri, mesela bir mağdurun resmini yayınlayarak o kişiyle ilgili kampanyalar sürdürüyor. O insanın suretinin yer aldığı bir kampanyanın daha etkili olduğu, insanların, bu mağdurların suretine kendilerim daha yakın bulmaları Uluslararası Af Örgütü temsilcilerince de çok üstünde durulan bir olgudur. Çünkü, o diğer insan, aslında ona bakanın da bir suretidir. Aslında orada gördüğü suret bir insandır, kendisidir. Malezya'da, Norveç'te, Kanada'da bu ihlal vakasını yazıyor olabilirsiniz. Bundan hareketle o vakayla ilgilenmek, genel olarak buna bir katkıda bulunma isteğinin belirgin nedeni sadece bu gerçeklik mesajıdır. Nasıl gerçeklik? Ben şuyum, ben bu olduğuma göre gerçeğim ve bu kendi gerçekliğimi ortaya koyabilmeliyim ve bu gerçekliğim görülebilmeli...

 1 .. 27  28  29  30  31  32  33  34  35  .. 42   
Maya kehanetleri
Maya Kehanetleri'ne göre 22 Aralık 2012 tarihi dünya için çok önemli.

2012 yılı insanlığın...
Sabetay gerçeği
İzmirli Sabetay Sevi 1648'de 22 yaşında Mesihliğini ilan edip tarihin en gizemli hareketini...
Genelkurmay Başkanı Org. ÖZKÖK'ün Yıllık Değerlendirme Konuşması (20 Nisan 2005)
Değerli Komutan Arkadaşlarım,
Harp Akademilerinin değerli komutan, öğretmen, müdavim ve...
Yankesicilik dolandırıcılık ve kapkaç olaylarına karşı alınacak önlemler
* Yankesiciliğe karşı bayanların otobüse binerken ve alış veriş yaparken omuzlarında asılı bulunan...
Nostradamus'un sırlar dünyası
Nostradamus'un kehanetleri gerçek mi oluyor? Son depremler Fransız kâhinin işaret ettiği 2012'deki kıyametin...
Otonuzun güvenliği için alabileceğiniz önlemler
* Aracınızı risklerden uzak tutmak için öncelikle otoparklara veya iyi aydınlatılmış yerlere bırakmaya...
Lion'lar, Leo'lar, Lioness'ler kimler?
BM'nin tanıdığı ilk sivil toplum örgütü Lions, üyelerine göre insanlara hizmet etmeye zaman ayırıyor.
Derin Devlet
Derin devlet dizisi sona erdi. 6 gün Süleyman Demirel'i yazdık. 4 gün de Kenan Evren'i. En çok gelen...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu