Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Mayıs 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

İstanbul Cup 2007

İstanbul'da bu yıl 3. kez düzenlenen Sony Ericsson WTA Tour İstanbul Cup 2007 uluslararası bayanlar tenis turnuvasında zafer Elena Dementieva'nın oldu.
Sony Ericcson WTA Tour İstanbul Cup'ta şampiyonluk 2 numaralı seribaşı Elena Dementieva'nın oldu. Rus raket, Venus Williams ve Maria Shaparova'yı eleyerek turnuvayı sallayan Fransız Aravane Rezai ile ilk sette kıran kırana bir mücadeleye girdi. İki raket de ilk sette 3'er kez servis kırarken, 5-4 önde iken maç için servis atan Rezai bu avantajı kullanamadı ve Dementieva tie-break'e giden seti 7-6 alarak 1-0 öne geçti. İkinci sette 2 kere servis kırıp 3-0 öne geçen Rus raket, Rezai'nin sol dizindeki sakatlığının nüksedip, maçtan çekilmesiyle İstanbul Cup 2007'nin şampiyonu oldu.

REZAİ KENDİNİ ÖPTÜRMEDİ

2007'de ilk turnuvasını kazanan Dementieva, "Herşey mükemmeldi. Kendimi çok iyi hissediyorum. Umarım seneye tekrar gelirim" dedi. Rezai ise kendisini öperek kutlamak isteyen Larry Scott'a elini uzatmakla yetindi.

ÇİFTLERDE RADWANSKA KARDEŞLER ŞAMPİYON

Sony Ericsson WTA Tour İstanbul Cup 2007 uluslararası bayanlar tenis turnuvasının çiftler şampiyonu, Polonyalı Agnieszka (18) ve Kateryna (17) Radwanska kardeşler oldu. Tekstilkent Arena Merkez Kort'ta yapılan final karşılaşmasında, turnuvanın bir numaralı seri başı Yung Jan Chan (Tayvan)-Sania Mirza (Hindistan) ikilisiyle karşılaşan Radwanska kardeşler, mücadeleden 2-0 galip ayrılarak mutlu sona ulaştılar. Toplam 1 saat 10 dakika süren mücadelede, ilk seti rahat bir şekilde 6-1 kazanan Agnieszka-Kateryna Radwanska ikilisi, ikinci sette de rakiplerine şans tanımayarak 6-3 galip gelip maçı kazandı.

ALKIŞLARLA AYRILDILAR


Kupa seremonisinde, ikinci Chan-Mirza çiftine kupalarını İstanbul Cup Genel Müdürü Coşkun Erginer, şampiyon Radwanska kardeşlere ise kupalarını Tenis Federasyonu Başkanı Azmi Kumova verdi. Yaklaşık 2 bin tenisseverin izlediği çiftler finalinde, seyirciler her iki ekibi de uzun süre alkışladılar.

ALTIN RAKET HEDİYESİ

İstanbul Cup tenis turnuvasında 3 kez şampiyon olan tenisçiye özel olarak hazırlanan altın ve pırlantalarla işlenmiş özel bir raket hediye edilecek.2005 yılındaki ilk turnuvayı Venüs Williams, geçen yıl yapılan ikinci turnuvayı ise İsrailli Shahar Peer kazanmıştı.

SONY ERICSSON WTA TOUR

Bayan tenisçileri, erkek tenisçilerin gölgesinden kurtarmak amacıyla 1960'lı yıllarda temeli atılan Sony Ericsson WTA Tour, 1971'de ilk turnuvasını düzenleyerek, bayan tenisçilerin birliği olarak dünya tenis çevrelerinde kabul gördü. Bugün 32 ülkede 63 turnuva düzenliyor. Bu turnuvalarda 60 milyon dolarlık ödül dağıtıyor.

İstanbul Cup da Sony Ericsson WTA'nın 63 turnuvasından biri. İlki 2005 yılında düzenlendi. İlk turnuva gerçekleştirilen maçlar ve gösteri karşılaşmaları ile tenis otoritelerinin ve tenisseverlerin bütün ilgisini İstanbul'a çekti. Turnuvanın şampiyonu Venus Williams'ın Türk tenisçi İpek Şenoğlu ile Boğaziçi Köprüsü'nde gerçekleştirdiği kıtalararası maç, iki kıta arasında oynanan ilk tenis maçı olarak dünya spor tarihinde yerini aldı. Garanti Koza İnşaat'ın organizasyonunu üstlendiği İstanbul Cup, Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı en önemli uluslar arası spor organizasyonlarından biri.