SABAH Gazetesi
 
   News in English
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
  » Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Osmanlı'da Hamam Kültürü Sergisi

Osmanlılar’da kullanılan hamam eşyaları, berber takımları, kişisel bakım ile ilgili objelerin yer aldığı “Hamam: Osmanlı’da Yıkanma Geleneği ve Berber Zanaatı” sergisi 31 Temmuz 2006’ya kadar Topkapı Sarayı Müzesi’nde meraklısıyla buluşuyor.

Tamamı Topkapı Müzesi'nin koleksiyonlarından seçilen sergide yer alacak eserler 16. yüzyıldan 20. yüzyıl başına uzanan bir dönemi kapsıyor. Sergide ayrıca 1511 tarihli Enderun Hünkar hamamının planı da bulunuyor. Topkapı Sarayı 2. Avlu. Sultanahmet-İstanbul

20 Nisan - 31 Temmuz tarihleri arasında tamamı Topkapı Müzesi'nin koleksiyonlarından seçilen sergide yer alan eserler 16. yüzyıldan 20. yüzyıl başına uzanan bir dönemi kapsıyor. Osmanlılar'da kullanılan hamam eşyaları, berber takımları, kişisel bakım ile ilgili objelerin içinde yer aldığı yaklaşık 130 adet eserden oluşan sergide ayrıca Osmanlı yapımı olanların yanı sıra saray ve çevresi için Avrupalılar tarafından üretilmiş olan eserler de bulunuyor.

Hamam: Osmanlı'da Yıkanma Geleneği ve Berber Zanaatı" sergisi kapsamında ayrıca Sultan II. Bayezid (1481-1512) döneminden 1511 tarihli Enderun Hünkar hamamının planı ile Sultan III. Murat (1574-1595) dönemine ait Surname-i Hümayun (1582) ve Sultan III. Ahmet döneminden Surname-i Vehbi nüshalarında berber ve hamamcı esnafının geçiş sahneleri de sergileniyor.

Sergide yer alan eserler arasında Sultan II. Mahmud'un (1808-1839) berberbaşısı Girildi Ali Ağa'nın H.1227 (M.) kitabeli ve Enderun'a hediye ettiği tombak gülabdan, Sultan II. Mahmut tuğralı, gümüş üzerine altın yaldızlı berber takımı, Sultan II. Abdülhamid'e (1876-1909) ait som altında leğen-ibrik, 18. yüzyıl sonu- 19. yüzyılın başına ait murassa altın saplı ustura, Mineli H. 1114 (1702) tarihli bakır üzeri mineli tombak hamam tası, 18. yüzyılla ait saray hamamlarında kullanılmış hamam muslukları da yer alıyor.

"Hamam: Osmanlı'da Yıkanma Geleneği ve Berber Zanaatı" adlı sergi için bir de kitap hazırlanmış. Kitapta eserlerin katalog bilgileri ile müze uzmanlarının yazdığı makalelere de yer verilmiş.

Eserler, Saray Depolarında Bulunan Koleksiyonlardan
Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, sergiye ilişkin düzenlediği basın toplantısında, 16. yüzyıldan 20. yüzyıl başlarına kadar olan dönemi kapsayan eserlerin tamamının Topkapı Sarayı Müzesi'nin depolarında bulunan koleksiyonlardan seçildiğini belirtti.

"Osmanlı'da Plansız Bir Mimari Vardı" Yalanı!
Sergilenen parçalar arasında Osmanlılar döneminde kullanılan hamam eşyaları, berber takımları, kişisel bakım ile ilgili objelerin yanı sıra Sultan II. Bayazıd'dan Sultan III. Ahmet'in, II. Abdülhamid'in kullandığı eşyalara kadar gün yüzüne çıkmamış pek çok eserin yer aldığını anlatan Prof. Dr. Ortaylı, yine saray arşivinden olan 1511 tarihli hünkar hamamı planının, serginin en önemli eserlerinden olduğunu ve bunun Osmanlı'da plansız bir mimari olduğu söylentilerine güzel bir cevap olacağını vurguladı.

Önceki Müdür Filiz Çağman'a Vefalı Tutum
Prof. Dr. Ortaylı, serginin, kendisinin de aralarında bulunduğu müze uzmanları Selma Delibaş, Emine Bilirgen, Deniz Esemenli, Feza Çakmut ve Ömer Tufan tarafından hazırlandığını belirterek, "Küratörlerimizin uzun zamandır sadece dışarıdan gelen sergiler için hazırlanma dönemi bu sergiyle sona erecektir. Kendi seçtiğimiz konuları işleyerek sergileme dönemine girdik. Umut ederiz, bu sergi ve ardından düzenlenecek 'Faberge Sergisi' ve bu yıl içinde açılacak 'Harem Sergisi' gibi sergiler yabancı müzelerin de dikkatini çekecektir. II. Bayazıd'dan Abdülhamid dönemine kadar süren uzun bir dönemi kapsayan sergide, daha önce gün yüzüne çıkmamış pek çok eser yer alıyor. Hamam, Akdeniz medeniyetinin en önemli kurumlarındandır. Kökleri Roma hamamına kadar uzanır. Türk hamamı da bu bölgede Roma hamamından sonraki en etkili müessesedir. Bu sergiyi, içinde bulunduğumuz maddi sıkıntılar nedeniyle gerçekleştirme imkanımız yoktu. Bu konuda bize sponsorluk eden Akbank ve diğer kuruluşlara da teşekkür ediyoruz. Bu sergi, hayatını Topkapı Sarayı Müzesi'ne adamış bundan önceki Müdür Filiz Çağman'a ithaf edilmiştir" diye kaydetti.


DERLENEN HABERLER
Hamam sergisine sosyete ilgisi
Hamam sergisine sosyete ilgisi
Prof. Dr. İlber Ortaylı tarafından hazırlanan 'Osmanlı'da Yıkanma Geleneği ve Berber Zanaatı' sergisi, sosyeteden büyük ilgi gördü. 160 eserin yer aldığı sergi 31 Temmuz'a kadar açık...devamı
HAMAM sergisi...
HAMAM sergisi...
Topkapı Sarayı'nda açılan "Osmanlı'da Yıkanma Geleneği ve Berber Zanaatı" sosyeteden büyük ilgi gördü. 160 eserin yer aldığı muhteşem sergi 31 Temmuz'a kadar...devamı


Tuzla'daki atıklar yabancı değil
Tuzla'da ortaya çıkan zehirli varillerle yeniden gündeme gelen tehlikeli atık konusunu aslında Türkiye 18...
Sorularla Sosyal Güvenlik Reformu
SOSYAL GÜVENLİK TASARISI METNİ...
Şemdinli iddianemesi
Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın, Orgeneral Büyükanıt'ı 'yargıyı etkilemeye çalışmak', 'örgüt...
Akıllı hasta olmayı bu kitapla öğrenin
Prof. Dr. Mehmet Öz, satış rekorları kıracak yeni kitabını çıkardı. Bu kez öğütler, bilinçli hasta olmak...
78. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu
Akademi ödülleri olarak da bilinen Oscar Ödülleri'nin 78'incisi Los Angeles'ta düzenlenen muhteşem bir...
Dünyanın otomobil şovu
Bu yıl 76'ıncısı düzenlenen Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı, meraklılarıyla buluşuyor. 2-12 Mart...
Torino 20. Kış Olimpiyatları
2006 Kış Olimpiyatları, İtalya'nın Torino kentinde 10 Şubat'ta başladı. Yoko Ono ve Peter Gabriel'den Imagine...
Büyük derbi
İl Spor Güvenlik Kurulu'nun toplantısında alınan karar gereği, Beşiktaş taraftarına yer ayrılmayacak ve...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu