SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
  » Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Durmay kardeşlerin 12 kişilik ekibi var
2003 Deniz Kuvvetleri Kupası anıları

Naviga Degisi'nin Temmuz sayısında Equinox teknesinin skipper'ı Ayhan Balbunar, 2003 SABAH Deniz Kuvvetleri Kupası'nda ekibin başından geçen heyecan dolu olayları anlatıyor. Aşağıdaki yazının tamamı dergiden alınmıştır.

Nihayet büyük gün geldi. Türk yat yarışçılığının büyük günü. Deniz Kuvvetleri Kupası, nam-ı diğer Aşağı Yarışının başlayacağı gün. Bırakın dereceye girmeyi, bu yarışa katılmak bile yelkenciler arasında gurur kaynağı. Özlemi bitmez, hikayeleri bitmez, heyecanları, sıkıntıları, sevinçleri bitmez, coşkusu hiç bitmez.

Böyle bir yarışın startına, Ataköyden Çengelköye yapılan yolculuk heyecan ve neşe içinde geçmekle beraber iki yıl önce yaşanan motor arızasının tekrarlayabileceği endişesi hafiften stres yaratıyor içimizde. Murphy çok sever böyle zamanları. Olmadık işler açar hep en olmayacak günlerde. Çocukluğumdan hatırlarım, bütün sene tıkır tıkır çalışan emektar Opelimiz Bayram sabahı su koyverirdi. Tamirci bulamazsın, bayramlık kıyafetlerinle bir tarafına dokunamazsın.

Çengelköy start yeri mi, bayram yeri mi belli değil. Tam kırkdokuz tekne cirit atıyor tarihi iskelenin önünde. Herkes pür neşe. Selamlaşmalar, şans dilemeler, şakalaşmalar ucuşuyor yattan yata. Müzikler yükseliyor çoğunun hoperlörlerinden. Bir heyecanlı grupta iskele üzerinde kıpır kıpır. Seslerini duyurmaya çalışıyorlar tanıdıklara selam vermek için. Gözlerinden okunan yagane şey "Ah o gemide bende olsaydım" şarkısı. Bazıları tekne ekiplerinden. Yanaşan alıyor elemanını.

Start saati yaklaştıkça tekneler çıkış için uygun bir pozisyon almak için start hattına dağılıyor. Bizde rüzgar açısını tespit edebilmek için pruvamızı Sarayburnuna çevirip son ayarlarımızı yapıyoruz. Yapıyoruz da boğazın güçlü akıntısını unutup köprüye doğru hızla yaklaşıyoruz. Eyvah! Beş dakika kaldı, motor kapatmak lazım ve biz hala start hattının epey aşağısındayız. Başlıyoruz orsa yükselmeye. Diğer tekneler hattın gerisinde gezinti halinde, balonlarını basıp yürüyecekler.

Bir dakika kaldı ve biz hattın gerisine geçebildikmi emin değiliz. Geri sayım başlıyor: "ON!", "DOKUZ!", hattı geçtik galiba, "SEKİZ!", dön!, balon bas!, "YEDİ!", "ALTI!", mandarın boşunu al!, "BEŞ", "DÖRT", tokaaa!, "ÜÇ!" , kullan, kullan, kullan balonu, "İKİ!", "BİR!", "DÜÜÜÜÜT!".

Süper bowmen Ali fodepar olmadığımızı bildiriyor. Komutlarıyla bu garip! startı yönlendiren de o. Hala Uğur o günü hatırlatıp Ali'ye takılır: "Ne acayip starttı o öyle!". Alide cevap hazır: "Şiir gibi starttı abicim şiir!".

O hengameyi atlattıktan sonra sağımıza solumuza bakıyoruz ama kimse yok! Herkes arkamızda. Filonun en küçük teknesi, gezi sınıfının iddialı yatı, güzel kızımız Equinox, dörtyüz millik yolculuğuna en önde fırlamış, filoyu arkasına takmış gidiyor. Bu iyi bir şeymi? Yarış için evet, medyatik olarak hayır. Ertesi gün Bozcaada da incelediğimiz Sabah gazetesinin kapağında dev gibi bir start fotoğrafı. Bütün tekneler var, biz yokuz. Dümen suyumuz var sadece.

Büyük ve hızlı tekneler birer birer yanımızdan geçiyor. Selamlaşıyoruz. Sarayburnu nu da geçince yatlar yavaş yavaş dağılmaya başlıyor. Kimi direk rota, kimi biraz kuzeyden, kimi biraz güneyden. Herkesin bir bildiği var elbet. Biz de bir orta yol tutturmuş gidiyoruz. 165 millik Bozcaada etabı yarışın en uzun kısmı. Yaklaşık 24 saat hiç durmadan gideceğiz. Ekip yavaş yavaş acıktığını farkediyor ve yeme içme başlıyor. Hiç bitmez ki zaten.

Bu sakinlikten faydalanarak biraz tanıtım yapalım. Aşağı yarışı yaklaşık 30 yıllık bir klasik. Etapları yıldan yıla değişmekle beraber rota hep Ege. Son yıllarda 1. etap Bozcaada da (165 mil), 2. etap Çeşme de (105 mil) bitiyor. Daha sonra Doğu Ege Yelken Haftası başlıyor. Önceleri Ilıca körfezinde yapılan bu yarışlar dizisi bu sene Bodrum'a kaydırılmış. Çeşme-Bodrum arası 100 mil ve Çakabey 922 olarak adlandırılıyor. Bodrumda beş tane kısa mesafeli yarış var.

Teknemiz Beneteau First 300. 30 feet, yarışçı bir tekne. Sahibi Dr. Uğur Kal. İçimizde en tecrübelisi 6. sezonunu yaşayan yine kendisi. Dümen ve kumanya sorumlusu. Ben 3. sezonumda ana yelken, taktik ve ukalalık işlerine bakıyorum. Genellikle son kararı bana bırakıp "Hey! Skipper" falan diye sesleniyorlar. Sağolsunlar. Dr. Erkan Aktan ve Selçuk Karamağara trimcilerimiz. Onlarda benim gibi 3 sezondur yarışıyor. Erkan soğukkanlılığıyla, Selçuk ise her konudaki teknik becerileriyle ekibi toparlıyor. Erkanın fıkraları olmasa bu miller zor tükenir. Ali Veysoğlu bowmenimiz. Kendisi geçen sene Eshquia ekibinde bowmen olarak bu işlere bulaştı ve iddia üzerine bir ayda bowmenliği öğrendi. Aşağı Yarışına da o götürdü Eshquiayı. Yılın yelkencisi adayımız. Üç yıldızlı alemcidir Ali. Nuran Kozanoğlu piyanist. Şantör olduğundan da şüpheleniyoruz ama o ısrarla eskiden baterist olduğunu söylüyor. Halatlarla olan koordinasyonuna ve zamanlamasına bakılırsa galiba haklı. Onu da ben zehirledim bu sezon başında. Düdüğüyle ünlüdür. Özellikle Ali'nin kulağının dibinde öttürmeye bayılır. Küfürü yer tabii; "Hay düdüğüne de, öttürme lan şunu!"

4-5 kuvvetindeki Poyraz Marmaranın ortalarına doğru geldiğimizde epey dalga kaldırıyor. 1,5-2 metre yüksekliğindeki dalgalar sancak kıç omuzluktan her geldiğinde tekneyi rüzgar istikametine çevirmeye, dümencide buna izin vermemeye çalışıyor. İzin verirse kötü. Bir anda broş yenir, tekne yatar, ortalık Çarşamba pazarına döner. Toparlamak zahmet ister. Diğer tarafa da kaçırmamak lazım tekneyi. Bu sefer rüzgar tersten dolar, kavança yenir. Daha kötü. Toparlamak çok fazla zahmet ister.

Dalga tekneyi kaldırmaya başladığı zaman sörf başlar. Bildiğiniz dalga sörfü. Tekne hızlandıkça hızlanır. Dümenci mümkün olduğunca bunu uzatmaya çalışır. Hız rekorları kırılır. Göstergeden okunan hız yüksek sesle bağırılır. Selçuk bundan hoşlanmaz. Dümencininde bu şamataya katılıp daha büyük bir şamataya sebep olabileceğini hatırlatır. Haklıdır aslında. Tecrübesi yaşanmıştır. Fakat gaza gelmişiz kim dinler.Eliyle göstergeyi kapar. Bizde onu engellemeye çalışırız: "Ya bak rekor kırıyoruz gene, bi göster kaçmış", "Yok kardeşim hız okumak alla allaa".

...yazının devamı için tıklayınız!


DERLENEN HABERLER
Tanrım daha hafif bir ceza verebilirdin
Tanrım daha hafif bir ceza verebilirdin
Yerinde duran bir tekne, 39 derecelik bir hava ve rüzgar bekleyen beş şaşkın... "Üç aylık oğlumun askerdeki yemin törenine yetişebilir miyim?" diye endişelendim. Hep böyle olur zaten.devamı
Fırtınalı havada kıyasıya final
Fırtınalı havada kıyasıya final
SABAH Doğu Ege Yelken Haftası yarışları dün 'D Marin Kupası' ile sona erdi. 26 teknenin katıldığı yarışta tekneler 4 metreyi bulan dalgalar arasında mücadele etti. SABAH...devamı
Rüzgâr bir türlü esmedi
Rüzgâr bir türlü esmedi
SABAH Doğu Ege Yelken Haftası kapsamındaki ilk yarış olan SABAH Çakabey 923 için önceki gün Çeşme'den start verildi. Rüzgâr istikrarsız olduğu için zor anlar geçiren 53 yelkenli, Bodrum...devamı
Bodrum'a doğru yelken açtılar
Bodrum'a doğru yelken açtılar
SABAH gazetesi sponsorluğunda gerçekleştirilen SABAH Doğu Ege Yelken Haftası'ndaki yarış olan SABAH Çakabey 923 dün Çeşme'den start aldı. 53 yelkenli sabah saat 10.00'da başlayan yarışta...devamı
İşte 2004 yılının en başarılı yatçıları
İşte 2004 yılının en başarılı yatçıları
SABAH Deniz Kuvvetleri Kupası 2004'te dereceye girenler, ödüllerini Çeşme Sheraton Otel'de düzenlenen ödül töreninde aldılar. Kupada birbirleriyle kıyasıya mücedele eden yelkenciler,...devamı
Sancar Paşa'ya Teşekkür Plaketi
Sancar Paşa'ya Teşekkür Plaketi
Çeşme'deki törende SABAH Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ergun Babahan, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Lütfü Sancar'a ve TAYK Komodoru Ergin İmre'ye katkılarından dolayı birer teşekkür...devamı
Büyük yarışın galipleri mutlu
Büyük yarışın galipleri mutlu
İstanbul Beylerbeyi'den geçen cuma start alan SABAH Deniz Kuvvetleri Kupası 2004 yarışları dün Bozcaada Çeşme etabının tamamlanmasıyla sona erdi. 270 millik gerçek bir açık deniz...devamı
Diğer Kategorilerde Yarış Sonuçları
Diğer Kategorilerde Yarış Sonuçları
IRC Yarış Sınıfı
1) Ergin İmre'ye ait Provezza adlı tekne
2) Nazlı İmre'ye ait Idefix adlı tekne
3) Bülent Ertuyun'a ait...devamı
Yeni heyecan başlıyor
Yeni heyecan başlıyor
SABAH Doğu Ege Yelken Haftası kapsamındaki ilk yarış ise bugün saat 10.00'da Çeşme'den start alacak. SABAH Çakabey 923 Yat Yarışı adı altında düzenlenen yarış, akşam saatlerinde...devamı


DOSYAYLA İLGİLİ DİĞER HABERLER
 Büyük yarışta ikinci start
 Yelkenler fora
 Startı komutan verdi
 Büyük yarış başlıyor
 Büyük yarış başlıyor
 Bahriyeliler yarışa hazır
 Biz hem yarışacağız hem de eğleneceğiz
 Ece hedef büyüttü
 Denizlerin 'Narin'i bu yıl da iddialı
 Bu sene biz birinciyiz
 Kalkavan dünyaya yelken açtı
 Büyük yarışa 7 gün kaldı
 Şampiyon yelkenciyi kalbi engelleyemedi
 Büyük yarış için geri sayım başladı
 'Oruç' için ikincilik sürpriz olacak
 Durmay kardeşlerin 12 kişilik ekibi var
Sabah Deniz Kuvvetleri Kupası'nın ardından
Yaklaşık on gündür deniz ve yelkenle iç...
Su, su, suuuu diye inliyoruz
Forutan Paşa'nın Seyir Defteri -...
İtelim bi'şey yapalım ya!
Aşk Gemisi'ni izlemiş olmanın getirdiği...
Deniz, yelken ve güzel günler
Denizciler için pek keyifli bir yaz...
Yüzümüzü denize çevirdik
Denizci bir millet değiliz. Ama denizci...
Denizler bu hafta şenleniyor
Sabah Deniz Kuvvetleri Kupası ile...
En büyük yat yarışı bu yıl rekora koşuyor
Sabah Deniz Kuvvetleri Kupası'na bu yıl...
Goblin
Ece
Equinox
Calypso- 2
Uzma
Kalista
Oruç
Team Spirit
XL
Narin
Blue Wind
Balthazar
X-Mayis
Blue Dragon
Orkestra
Equinox ekibinin 2003 SABAH Deniz Kuvvetleri Kupası'nda başından geçen...
 
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
         
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.