SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
  » Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Bilişim Dünyası 2004
CeBIT Bilişim Eurasia'da buluşalım
CeBIT Bilişim yol haritası
Avea ilk kez CeBIT'te
Bilişimin iletişimi Türk Telekom'dan
Turkcell CeBIT'e yedinci kez sponsor
Superonline standında eğlence var!

CeBIT Bilişim Eurasia'da buluşalım

Dünya CeBIT Bilişim Eurasia'yı izleyecek
Avrasya'nın en büyük iş platformu olarak tanımlanan CeBIT Bilişim Eurasia, bu yıl 31 Ağustos - 5 Eylül tarihlerinde İstanbul Tüyap Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek. Hannover'den sonra CeBIT halkasının dünya üzerindeki en büyüğü sayılan CeBIT Eurasia, doğu ve batının geçiş noktasındaki konumu ile dünyanın dört bir yanından gelen şirketler için teknolojinin ve ticaretin buluşma noktası özelliğini taşıyor. CeBIT zinciri içinde ABD üçüncü sırada, Avustralya dördüncü ve dünyanın dikkatle izlediği Çin ise beşinci sırada yer alıyor.

Bu yıl 13'üncüsü yapılacak CeBIT Bilişim Eurasia, toplam 7 salonda 55 bin metrekare üzerine kurulacak. Fuara 65 ülkeden ziyaretçi, 22 ülke ve bölgeden 800 katılımcı bekleniyor. Katılımcı ülke ve bölgeler arasında ABD, Almanya, Çin, Fransa, Hong Kong, Kore, Tayvan, İngiltere gibi teknolojinin liderleri bulunuyor. CeBIT Bilişim Eurasia'da lojistikten sağlığa, tekstilden kimyaya, imalattan otomotive kadar pek çok sektör için üretilen çözümler ziyaretçi ve katılımcılarla buluşacak. Fuar, geçen yıl 64 ülkeden toplam 163 bin 724 ziyaretçiye ve 19 ülkeden 68 uluslararası şirkete ev sahipliği yapmıştı.

"Gelecek Parkı" kurulacak
Avrasya'nın en önemli ticaret buluşması CeBIT Bilişim Eurasia, bu yıl da Türkiye'nin geleceğine ışık tutacak üç tematik bölüme ev sahipliği yapacak. Üniversite - sanayi işbirliğinin somut örneğinin görüleceği " Gelecek Parkı - Future Parc" tematik bölümü üçüncü kez düzenlenecek. Bu bölümde TÜBİTAK'ın desteğiyle 30'un üzerinde üniversitenin bilişimi kullanarak geleştirdiği projeler sergilenecek. 2002 yılında TÜBİTAK öncülüğünde beş üniversite ile başlayan Gelecek Parkı, 2003 yılında 12 üniversiteye ait 140'ı aşkın projenin sergilendiği bir platform haline gelmişti. Gelecek Parkı, sanayinin yatırım ve zaman isteyen Ar-Ge planlarını, üniversitelerin nitelikli beyin gücü ve akademik tecrübeleriyle bir araya getirerek son derece önemli bir misyonu üstleniyor. Gelecek Parkı'na ayrılan forum alanında, üniversiteler geliştirdikleri projeleri sanayici ve işadamlarıyla paylaşacaklar. Bunun yanı sıra TİDEB (Teknoloji İzleme ve Değerlendirme Başkanlığı), TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı) ve KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) gibi kurumlar, KOBİ'lere (küçük ve orta boy işletmeler) bilişim yatırımlarının nasıl fonlanacağını anlatacaklar.

"Kamu" bilişime yatırım yapıyor
"Kamu Sektörü" tematik bölümü de bu yıl üçüncü kez ziyaretçi ve katılımcılarla buluşacak. Bu bölümde merkezi ve yerel idareler, geliştirdikleri elektronik projeleri, edevlet ve e-belediye uygulamalarını sergileyecekler. " Kamu Sektörü" bölümü geçtiğimiz iki yılda 34 kamu kurum ve kuruluşunun katılımı ile dikkatleri 'e-devlet' kavramı üzerine çekmişti. Sunumlarda iş ve evrak takibini elektronik ortamda yapabilmenin sağladığı avantajlar uygulamalı olarak anlatılmıştı. Bu sene de " Kamu Sektörü" tematik bölümünde, e-devlet uygulamaları ve yerel yönetimlerin kilit noktası e-belediye uygulamalarının yanı sıra, e-dönüşüm projelerine yönelik çözüm üreten özel sektör kuruluşları ve tüm dünyada hayata geçirilmiş örnek uygulamalar yer alacak.

Türkiye'deki teknoloji üretimini teşvik etmeyi amaçlayan " Türkiye'den Küreye" bölümünde, üretilen katma değerli ürün ve hizmetler sergilenecek. Bu şekilde Türkiye'de teknoloji üretildiğinin bir kez daha altının çizilmesi hedefleniyor. Geçen yıl 600 meterekare KOSGEB desteği alan Türkiye'den Küre'ye bölümünde 44 şirket ürün ve hizmetlerini sergilenmişti. Bu yıl KOSGEB'in desteğini bin 500 metrekareye çıkardığı tematik bölümde, uluslararası pazarlara açılmayı hedefleyen 60'ın üzerinde Türk şirketi yer alacak.

ABD onaylı ilk ve tek fuar
CeBIT Bilişim Eurasia, ABD Ticaret Bakanlığı tarafından onay verilen ilk Türk fuarı olma özelliğini taşıyor. Bu onay, fuarın Amerikalı işadamları için verimli olacağının resmi olarak kabul edilmesi anlamını taşıyor. Ancak esas önemli olan, ABD Ticaret Bakanlığı mensuplarının ve müsteşarlıklarının bu fuarı başka herhangi bir onay almadan destekleyebilecek olmaları. CeBIT Bilişim Eurasia, Avrupa ve Asya'da bulunan ABD Ticaret Bakanlığı ofislerinin çalışmaları ve desteğiyle yabancı delegasyonları ağırlayacak. ABD'li olmayan işadamları, ABD Ticaret Bakanlığı ofisleri tarafından Cebit Bilişim Eurasia'ya davet edilecek. Geçen yıl ABD'li işadamlarının ve şirketlerin yoğun katılımı dikkat çekmişti. Bu yıl, ticaret bakanlığı onayıyla birlikte ABD'li katılımcı sayısının daha da artacağı bekleniyor.

Her mesaja bir randevu
Her yıl farklı projelerle zenginleşen CeBIT Bilişim Eurasia, yeni bir uygulamayla, profesyonel ziyaretçi ile teknolojiye yön veren katılımcıların SMS'e (kısa mesaj) dayalı akıllı sistem aracılığıyla buluşmalarını sağlayacak. 5 Ağustos'ta devreye giren uygulama sayesinde profesyonel ziyaretçiler, ilgilerini çeken konularda çözüm sunan şirket yetkilileriyle önceden randevulaşabiliyor. Bu uygulamadan yararlanmak için, www.cebitbilisim.com adresinde, " Her mesaja bir randevu" bölümündeki kod numaralarından, bilgi almak istediğinizi belirleyip, bu numarayı cep telefonundan 0532.752 33 00'a gönderilmesi yeterli oluyor.
Nükleer dosyası
AB ülkeleri yenilenebilir enerjiye özellikle rüzgâra yüklenirken, Türkiye'de rüzgâr projeleri çantalarda...
Doğalgaz krizi
Doğalgaz krizi sanayide şimdilik atlatıldı... Ancak Topbaş, halkı tasarrufa çağırdı: Radyatörü...
Üç kişi donarak öldü
Kayseri, Ağrı ve Denizli'de 3 kişi donarak öldü. Ağrı'da hava sıcaklığı gece eksi 31 derece olarak...
50 soruda öldürücü virüsten korunmanın yolları
Kuş gribiyle ilgili merak ettiğiniz soruları bu konuda Türkiye'nin en uzman doktorlarına danıştık.
Kurban Bayramınız kutlu olsun
10-14 Ocak 2006 tarihleri arasında kutlayacağımız Kurban Bayramı nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi,...
2006’da neler olacak?
Yıldızlar Kraliçesi Filiz Özkol burçların yeniyıl falına baktı. Duygu dolu Balıklar burçlar aleminin belki de...
Irak'ta seçimler
Irak'ta 15 Aralık 2005 tarihinde yapılan genel seçimlerde, 30 Ocak seçimlerine oranla özellikle Sünni...
50 yıllık Türk Ticaret Kanunu değişiyor
1 Ocak 1957'de yürürlüge giren Türk Ticaret Kanunu, yaklaşık 50 yıllık süre içinde, ihtiyaçlar dikkate...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu