SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
  » Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Yaser Arafat öldü
Filistin devrimcisi Arafat'ın hayatı
Dünya liderlerinden Filistinlilere başsağlığı
Mülteci kamplarından gelen ses
İsrail'in tepkisi
İsrail'e karşı mücadele veren Filistinli radikal örgütler
İsrail - Filistin çatışmasının kronolojisi

Dünya liderlerinden Filistinlilere başsağlığı

Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın ölümü Dünya'da büyük yankı buldu. Dünya Liderleri Filistin halkına başsağlığı mesajları göndererek taziyelerini sundu.

Blair
İngiltere Başbakanı Tony Blair, Filistin lideri Yaser Arafat'ın Filistin hareketinin sembolü olduğunu söyledi.

Arafat'ın ailesine ve Filistin halkına taziyelerini sunan Blair, Arafat'ın eski İsrail Başbakanı İzak Rabin ile 1994'te Nobel ödülü almasının, ''onların barışa ulaşma yolundaki çabalarının tanındığını''gösterdiğini belirtti.

Blair, ''Güvenlik içindeki bir İsrail ile birlikte yaşayan bir Filistin devletinin'' kurulması için çalışmaların devam etmesi gerektiğini kaydetti. Ortadoğu'da barışın, uluslararası toplumun en büyük önceliği olması gerektiğini belirten Blair, tarafların adil ve kalıcı bir barışa ulaşması için ABD ve AB ile birlikte ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Bush
ABD Başkanı George Bush, Filistin lideri Yaser Arafat'ın ölümüyle ilgili yayınladığı mesajda, Arafat'ın ölümünün Filistin tarihi açısından önemli bir an olduğunu belirtti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Filistin halkına taziyelerini sunan Bush, ''Geleceğin Filistin halkına barış ve komşularıyla barış içinde yaşayan bağımsız bir Filistin devleti hayallerinin gerçekleşmesini getirmesini umuyorum'' dedi. Bush, bu geçiş sürecinde gerek bölge gerekse dünyadaki herkesten, bu amaçların ve nihai barış amacının hayata geçirilmesinde yardımcı olmalarını istedi.

Annan
Filistin lideri Yaser Arafat'ın Fransa'nın başkenti Paris'teki askeri hastanede hayata veda etmesinin ardından, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, üzüntülerini bildirdi. Annan, ''Filistin halkının ulusal beklentilerini simgeleyen'' Arafat'ın ölümünden büyük üzüntü duyduğunu açıkladı.

Putin
Rus lideri Vladimir Putin, Filistin yönetimine yolladığı mesajda başsağlığı diledi. Kremlin'in açıklamasına göre, Putin mesajında, ''Filistin liderinin ölümünün, Filistin halkı ve yönetimi için büyük kayıp olduğunu'' belirtti.

Clinton
Eski Amerikan başkanlarından Bill Clinton, Filistin halkına başsağlığı diledi. Yazılı açıklama yapan Clinton, ''Arafat'ın ailesine, Filistin halkına ve FKÖ mensuplarına, Filistin halkının onca zaman umutlarını ve emellerini simgeleyen adamın ölümünden ötürü başsağlığı dilerim'' ifadesini kullandı ve Filistinlilerin Arafat'ı ''babaları'' olarak gördüklerini hatırlattı.

Hu
Çin Devlet Başkanı Hu Cintao da Arafat'ın anısını selamladıklarını kaydetti. Filistin Meclis Başkanı Ruhi Fettuh'a başsağlığı mesajı gönderen Hu, Arafat'ın ''saygın yönetici ve büyük siyaset adamı'' olduğunu belirtti.

Hu, Arafat'ın Filistin davasının en önemli ismi olduğuna işaret etti, Filistin halkının meşru haklarını kazanma davası uğrunda mücadele verdiğini anımsattı. Çin lideri, Filistinlilerin, Arafat'ın ''yarım kalan eserini tamamlama yolunda ilerleyeceklerine inandığını'' belirtti.

Beyaz Saray
Beyaz Saray, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın ölümü dolayısıyla Filistin halkına başsağlığı diledi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, 'Yaser Arafat'ın ölümü, Filistin tarihinde önemli an. Filistin halkına başsağlığı diliyoruz. Filistin halkı için geleceğin barış getirmesini ve bağımsız, komşularıyla barış içinde, demokratik bir Filistin kurulmasını umuyoruz. Önümüzdeki bu geçiş döneminde, bölgedeki bütün ülkeleri ve dünyayı bu amaçlara yönelik ilerleme sağlanmasına ve barışa ulaşılmasına yardıma davet ediyoruz' denildi.

Bush, erken saatlerde Arafat'ın ölümünün açıklanmasından önce, NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ile Beyaz Saray'da bir araya geldiğinde, Filistin halkı için barışın yolunun açıldığını söylemişti.

ABD Başkanı Bush, Arafat'ın, Filistin'e barış getirebilecek bir lider olduğuna inanmadığını her fırsatta ifade ediyordu. Bush, kendisinden önceki ABD Başkanı Bill Clinton'ın aksine, Arafat ile hiç bir araya gelmedi.

Edinilen bilgiye göre, ABD'den, Arafat'ın cuma günü Kahire'de düzenlenecek cenaze törenine katılımın, dışişleri bakan yardımcısı düzeyinde olması planlanıyor. ABD'nin Ortadoğu'dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns'un muhtemelen cenaze törenine katılacak isim olacağı belirtiliyor. Burns'ün yerine veya Burns ile birlikte ABD Dışişleri Bakanlığı'nın üç numarası Marc Grossman'ın da cenazeye katılma ihtimalinden bahsediliyor. ABD'nin eski başkanlarından Jimmy Carter'ın da Arafat'ın cenaze törenine katılmak istediği belirtiliyor.


DERLENEN HABERLER
Filistin'e bayram hüzünle geldi
Filistin'e bayram hüzünle geldi
İslam dünyasının en acı en hüzünlü en kanlı bayramı bu. Bir yanda Irak'taki operasyonda ölenler, öte yanda Filistin Bayram namazını kılan Filistinliler'in ilk işi Arafat'ın mezarına gitmek...devamı
Gazze'de sembolik tören
Gazze'de sembolik tören
Gazze Şeridi'nde, Arafat'ın Batı Şeria'nın Ramallah kentinde yapılacak cenaze törenine katılmasına izin verilmeyen onbinlerce Filistinli, Arafat için sembolik cenaze töreni düzenledi.devamı
Silah sesi eşliğinde gitti
Silah sesi eşliğinde gitti
Arafat, Filistin'e özgü bir törenle uğurlandı son yolculuğuna. Filistin liderinin cenaze töreninde hem ağıtların yükseldiği bir cenaze evinin hüznü, hem de direnişle elde edilmiş bir...devamı
İlk cenaze töreni Paris'te yapıldı
İlk cenaze töreni Paris'te yapıldı
Filistin lideri Yaser Arafat için ilk tören Fransa'nın başkenti Paris'te, Villacoublay Askeri Havaalanı'nda düzenlendi. Törene Fransa Başbakan Jean-Pierre Raffarin, Meclis Başkanı Jean-Luis...devamı
40 gün 40 gece yas
40 gün 40 gece yas
Ebu Ammar'ını yitirerek öksüz kalan Filistin halkı 40 gün 40 gece liderlerinin arkasından yas tutacak. Arafat'ın gömüleceği Mukata ise yeni ağlama duvarı oldu. Ben Gurion...devamı
İsrailli Bakan sevindi
İsrailli Bakan sevindi
İsrail Adalet Bakanı Yosef Lapid Filistin lideri Yaser Arafat'ın ölüm haberine sevindi. Lapid 'Dünya'nın Arafat'tan kurtulmuş olması sevindirici' dedi. Arafat'ın ölümünün ardından Filistin...devamı
Son savaşçıya veda
Son savaşçıya veda
Filistin lideri Arafat dün son yolculuğuna uğurlandı. Mısır'da askeri törenle uğurlanan Arafat'ın cenaze törenine 60 ülkeden üst düzey yetkililer katıldı Evsahipliğini Mısır Devlet Başkanı...devamı
Direnişin sembolüydü
Direnişin sembolüydü
40 yıldır mücadelenin sembolü olan Arafat, gençliğinden ölümüne kadar bağımsız bir Filistin devleti için mücadele etti. Filistin direnişinin lideri Arafat 40 yılını bu mücadeleye...devamı
Arafat'ın yetkileri üçe bölündü
Arafat'ın yetkileri üçe bölündü
Filistin mücadelesinde farklı grupları bir araya getiren şemsiye örgüt Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), Arafat'ın ölümünün ardından liderliğe iki numaralı isim olan Mahmud Abbas'ı seçti. FKÖ...devamı


DOSYAYLA İLGİLİ DİĞER HABERLER
 Filistin seçime hazır
 Neden Otopsi Yapılmadı?
 Kim, Ne Dedi?
 Bayraklar bugün tüm yurtta yarıya inecek
 Güle Güle Arafat
 Türkiye üzüntüsünü belirtti
 Arafat'ın vasiyeti olay oldu
 Arafat öldü, ölmedi, derin komada
 Kara kaplı defteri kimde?
 Raffarin: Son saatlerini yaşıyor
 Bayan Arafat: Eşimi diri diri gömecekler
 Arafat'ın sağlık durumu belirsiz...
SOLİ ÖZEL
Yol hâlâ çok uzun ve engebeli
İhtiyar adam
GÜNTAY ŞİMŞEK
Felluce'nin Arafat'la ilgisi
SAVAŞ AY
Arafat'ı en son gören Türk gazeteci olmanın hüznü
İLKER SARIER
Yaser Arafat için
ÖMER ÇELİK
Arafat ve Araf
MUHARREM SARIKAYA
Karizmatik liderlerin vedası
ASLI AYDINTAŞBAŞ
O günler
ERDAL ŞAFAK
Son efsaneye veda
YAVUZ DONAT
Demirel: "Arafat'tan sonra ne olur?"
Yaser Arafat'ın gizli mesajı
MEHMET BARLAS
Bazen hızlı ölüm ülkeleri rahatlatır
Azınlık ve Kültürel Haklar Raporu (özet)
Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanı İbrahim Kaboğlu'nun basın toplantısında, Başbakanlık...
1 Milyon TL = 1 Yeni Türk Lirası
Yeni Türk Lirası'na 2005'te hazır olun. Yasa ile, Türk lirasından altı sıfır atılarak bir milyon Türk lirası...
Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı
"Birlik, üye devletlerin de dayandığı özgürlük, demokrasi, insan hakları ve temel özgürlüklere saygı,...
Alaattin Çakıcı Dosyası
Avusturya'nın iade ettiği Alaattin Çakıcı 14 Ekim 2004 tarihinde 5 kişilik polis ekibiyle İstanbul'a...
AB'nin Türkiye Tavsiye Raporu
1- Giriş
AB-Türkiye ilişkilerinin tarihi uzun. 1963'te Türkiye ve AET arasında, üyelik perspektifi...
Cumhurbaşkanı yeni TCK'yı onayladı, 12 Ekim 2004
TBMM'nin iki kez olağanüstü toplanarak, görüşüp kabul ettiği Türk Ceza Kanunu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet...
Bağımsız Türkiye Komisyonu Raporu, Eylül 2004
Giriş
"Aralık 2004'te toplanacak Avrupa Birliği Konseyi, Komisyonun raporu ve tavsiye...
Bilişim Dünyası 2004
Avrasya'nın en büyük bilişim fuarı CeBIT Bilişim Eurasia, 31 Ağustos - 5 Eylül tarihlerinde İstanbul Tüyap...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.