YAVUZ BAYDAR KİMDİR?
 

Yavuz Baydar:

Türkiye'nin ilk "haber ombudsmanı"

Pek çok ülkede uygulanan "haber ombudsmanlığı"nı 1999 yılında Türkiye'de uygulamaya koyan, 2002-2004 yılları arasında Dünya Ombudsmanlar Örgütü ONO'da başkan yardımcılığı ve başkanlık yapan Yavuz Baydar, 1956 Istanbul doğumlu. Baydar orta ve lise öğrenimini Eskişehir'de tamamladıktan sonra, üniversite öğrenimi için İsveç başkenti Stockholm'e yerleşti.

Burada önce Stockholm Üniversitesi Bilgi İşlem Fakültesi'nde Sibernetik ve Enformatik okudu. Öğrenimi ardından 1980 yılında gazeteciliğe radyo muhabirliği ile geçti.

İsveç Radyo - Televizyon Kurumu'nun (RR) açtığı bir sınavı kazanarak sırasıyla muhabir, editör, yapımcı ve haber sunucusu oldu. Radyoda günlük Türkçe haber programındaki görevini ikişer yıllık iki kesinti dışında 1992 yılına kadar devam ettirdi.

Bunun yanı sıra radyonun İsveççe ana bölümünde, aralıklı olarak haftalık müzik programları da hazırlayıp sundu.

Televizyon haberciliğine ilk adımını, 1982 yılında İsveç TV'sinde haftalık Türkçe çocuk programı Spraka'nın yapımcı ve sunucusu olarak attı.

Ertesi yıl haftalık Türkçe TV haberlerinin editör ve sunucusu oldu. Bu iki görevini 1990 yılına kadar sürdürdü.

Gazetecilik çizgisinde ilerlerken, 1982 - 84 arasında İsveç'in saygın iletişim okulu olan Stockholm Basın - Yayın Yüksek Okulu'nda (JH) eğitim gördü. Mezuniyeti ardından, Cumhuriyet gazetesi İsveç, Norveç ve Finlandiya alanlı İskandinavya muhabiri oldu. Bu görevini de 1991 yılı sonuna dek sürdürdü.

İsveç'ten 1992'de ayrıldı. Önce 1992 - 93 yılları arasında Show TV'nin Paris merkezli yayın biriminde Haber Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Ardından BBC World Service Türkçe Yayın Bölümü'nde yapımcı - sunucu olarak görev aldı.

1994 yılı sonunda Türkiye'ye döndü. Yeni Yüzyıl gazetesinin kurucu kadrosunda Dış Haberler Müdürü olarak görev aldı. 1997 yılında radyoya geri döndü; Show Radyo Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı.

1999 yılı başında, gazeteci-yazar Umur Talu'nun da girişimiyle, dönemin Milliyet gazetesi yönetimi tarafından, gazetenin (ve Türkiye'nin) ilk haber ombudsman'ı (okur temsilcisi) olarak atandı.

2001 yılında Dünya Ombudsmanlar Örgütü ONO'nun yönetim kurulu üyesi olan Baydar, 2002'de başkan yardımcısı, 2003'te de başkan seçildi.

Milliyet'ten sonra 2004 yılı Kasım ayından itibaren Sabah Okur Temsilcisi olarak görev yapmaya başlayan Baydar, 2000-2005 arasında, CNN Türk ve TV8 kanalları için hazırladığı SoruCevap programını da TRT 2'de sunuyor.