Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
5 Mayıs 2009, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Kıdem tazminatı için dava

ANKA
Giriş Saati : 05.05.2009 09:11
Güncelleme : 05.05.2009 14:22
Yeni Haber
TÜİK'te geçici personel statüsünde çalışırken sözleşmesi yenilenmeyen Sebahattin Gürler, Danıştay'da kıdem tazminatı davası açtı. ..
Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu'na (HakSen) bağlı Büro Hak-Sen Türkiye İstatistik Kurumunda (TÜİK) geçici personel statüsünde çalışırken sözleşmesi yenilenmeyen Sebahattin Gürler'e kıdem tazminatı ödenmemesi nedeniyle Danıştay'a dava açtı.

25 yıldan beri aralıksız olarak TÜİK'te geçici personel statüsünde çalışan Sebahattin Gürler'in sözleşmesi emekliliği hak ettiği gerekçesiyle 2009 yılında yenilenmeyerek, kıdem tazminatı ödenmemesi üzerine Danıştay'a dava açtı. TÜİK'te geçici personel çalıştırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının Eki Karar'daki geçici personelin hizmet sözleşmesinin feshinde ihbar, kıdem veya sair adlar altında herhangi bir tazminat ödenmemesi, hükmünün iptali ve ilgiliye kıdem tazminatı ödenmesi için Danıştay'a başvurulurken, ilgili Bakanlar Kurulu kararının iptali halinde diğer personele de kıdem tazminatı ödenmesi gerekecek.

GÖREVE İADE İÇİN DE DAVA AÇILDI

Ayrıca, 2009 yılında sözleşmesi herhangi bir gerekçe gösterilmeden yenilenmeyen TÜİK Manisa Bölge Müdürlüğü'nde geçici personel olarak çalışan Salih İnci'nin göreve iadesi için de İdare Mahkemesi'ne dava açıldı.

HakSen Genel Başkanı Ayhan Çivi, TÜİK'te çalışan geçici personele yönelik tehdit ve idari baskıların artarak devam ettiğini ileri sürerek, "Yıllarını TÜİK'e vermiş geçici personele yapılan muamele insanlıkla bağdaşmıyor. Gerek kadro gerekse özlük hakları için tüm yasal yollara başvuracağız" dedi.