Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
6 Mayıs 2009, Çarşamba
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

YAŞAR ÖZAY- Milli Eğitim Bakanlığı'na yeni kan

05.05.2009
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in yerine Nimet Çubukçu'nun atanması kamuoyunda bakan değişimi değil hükümet değişimi gibi algılandı. Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir kadının Milli Eğitim Bakanı olarak atanması (Yönetimde kadının adı olmayan, Milli Eğitim Bakanlığı'nda) sevinçle karşılandı. Yapılan araştırmada 922 ilçe milli eğitim müdüründen sadece 5'nin, bakanlıktaki müsteşar yardımcılarının da sadece birinin kadın olduğu belirlendi.
Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 644 bin 160 kadrolu öğretmen bulunuylor, bu personelin 305 bininin kadın olduğu düşünülürse yöneticilik bekleyen kadınların, Nimet Çubukçu'nun bakan olarak atanmasından sonra bu denli sevinmelerine şaşmamak gerekir. Zamanla bu sevinçlerinde ne kadar haklı olduklarını birlikte göreceğiz.
Milli Eğitim Bakanlığı görevini 6 yıl 45 gün sürdüren Hüseyin Çelik, görevinde en uzun kalan Milli Eğitim Bakanı oldu. Dönemi içinde en öne çıkan icraati, ders kitaplarının ücretsiz olarak öğrencilere dağıtılması. Okulun ilk günü sıralarının üstünde ders kitaplarını gören 15 milyon öğrenciden çok bu yardım, kitap masrafından kurtulan velilerce desteklendi.
(OKS) nin yerine Seviye Belirle me Sınavı (SBS) getirilerek öğrencilerin sınıf içi çalışmalarının sınavlarda etkili olmasına olanak sağlandı. Hanesine eksi olarak yazılanlar ise başarısına gölge düşürdü. OKS yerine getirilen SBS sistemi ile öğrencilerin dershanelerden kurtarılarak okullara yönlendirilmesi amaçlanmıştı. Buna rağmen, sistem amacından saptı ve öğrencileri eskisinden daha çok dershanelere mahkûm etti. Ücretsiz dağıtılan ders kitapları velilerin cebini güldürse de uygulamadaki yetersizliği ve kitap içeriklerinin sistemin gerisinde kalması, öğrencileri yardımcı kaynak kitaplara zorunlu olarak yöneltti.
Yeni Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu zor ve yorucu bir görev bekliyor. Üniversiteye giriş sınavlarındaki kargaşa, meslek liselerinin katsayı sorunu, yönetici atamalarındaki usulsüzlükler, sözleşmeli öğretmenlerin durumu, ortaöğretimde okullaşma oranı ve daha birçok sorun yıllardan beri bu bakanlık bünyesince çözülmeyi bekliyor.
Milli Eğitim Bakanlığı'na gelen kadın inceliği ve anne şefkati ile yeni bir dönem başladı. Kız çocuklarının okutulması hususundaki hassasiyeti önceki bakanlığı döneminde de bilinen Nimet Çubukçu'nun bu konuda yeni atılımlar yapacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Bu zor görevde bakanımıza başarılar dileriz. "Yolunuz Açık Olsun"