Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
5 Mayıs 2009, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Mardin'de katliam: 44 ölü

Giriş Saati : 05.05.2009 08:54
Güncelleme : 05.05.2009 23:22
Yeni Haber
Mardin'de bir düğüne yapılan saldırıda vahşet yaşandı. Yüzleri maskeli saldırganların yaptığı baskının terör saldırısı olmadığı, iki aile arasındaki husumetten kaynaklandığı belirtiliyor...
Mardin'in Mazıdağı ilçesi Bilge köyündeki silahlı saldırı olayıyla ilgili 12 kişinin gözaltına alındığını açıklandı.

Bakan Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'le Mardin'e gitmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, dün Mardin'in Mazıdağı ilçesinin Bilge köyünde akşam 20.30 sıralarında Çelebi ailesinin nişan töreninin yapıldığı sırada bir grup tarafından silahlı saldırı gerçekleştirildiğini bildirdi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Bu silahlı saldırı sonucu 6'sı çocuk 16'sı bayan olmak üzere toplam 44 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirten Bakan Atalay, şöyle devam etti:

''3 vatandaşımız ise yaralıdır. Yaralılardan 2'si Diyarbakır'da 1'i Mardin'de tedavi görmektedir. Olaydan kısa süre sonra güvenlik güçleri derhal olay yerine intikal etmişler. Çok sayıda ambulans gönderilmiştir. Sağlık birimlerimiz seferber olmuştur. Bütün doktorlarımız hem Mardin'den hem Diyarbakır'dan göreve çağrılmıştır. Olay yerine Cumhuriyet savcısı, mülki idare amirleri, jandarma bölge komutanı ve diğer yetkililer intikal etmişlerdir ve gerekli çalışma başlatılmıştır.Olayın hemen ardından konuyla ilgili bilgimiz olmuştur. Sayın Başbakanımız MYK toplantısındaydı. Kendisine bilgi arz ettim. İlgili arkadaşları, Emniyet Genel Müdürünü ve Jandarma Komutanını çağırdım ve gece boyu, gerekli talimatları verdim. Olaya Cumhuriyet Savcısı el koydu.''
Bakan Atalay, gece boyu yürütülen çalışmalar sonucu görgü tanıklarının da ifadeleri doğrultusunda olayın faili olarak değerlendirilen 12 kişinin şu anda silahlarıyla birlikte jandarma tarafından yakalandı ve gözaltına alındığını kaydetti.

''KÖY İÇİNDE AİLE ARASINDA İHTİLAF VE HUSUMET''

Yürütülen soruşturma gereğince adli makamlarca olay bölgesine giriş ve çıkışlara sınırlama getirildiğini ifade eden Bakan Atalay, ''Güvenlik tedbirleri hala devam ediyor. İlk tespitlere göre, köy içinde aile arasında ihtilaf ve husumetler sonucu gelişen bir olay olarak değerlendirilmektedir. Bu konuda çalışmalar hala sürüyor. Kesin bir ifade kullanmak istemiyoru'' diye konuştu.

Bakan Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Mardin milletvekilleriyle bölgeye gittiklerini belirterek, şöyle devam etti:

''Tarım ve Köyişleri Bakanımız da Diyarbakır'dan bize katılacak. Olay yerinde inceleme yapacağız, bilgi alacağız. Hem vatandaşlarımızın acılarını paylaşacağız. Taziye görevimizi yapacağız. Üzücü bir olay, masum vatandaşlarımız, içinde çocuklar, kadınlar var, hepsini kaybettik onlara Allah'tan rahmet diliyoruz. Tüm yakınlarına ve milletimize baş sağlığı diliyoruz.

Bakan Atalay, gözaltına alınan kişilerle ilgili bir soru üzerine, ''Hepsi bu köyden, aralarında başka soyadları da var, ama çoğunluğu maalesef ölenlerin de şu anda fail diye gözaltına alınanların da çoğu aynı soyadı taşıyor'' dedi.

SALDIRIDA HAYATINI KAYBEDEN 44 KİŞİNİN İSİMLERİ BELİRLENDİ

Mardin'deki silahlı saldırıda hayatını kaybeden 44 kişinin isimleri belirlendi.
Alınan bilgiye göre, Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde nişan töreni yapılan eve düzenlenen silahlı saldırıda ölen 44 kişinin isimleri tespit edildi. Saldırıda hayatını kaybedenler arasında 9 geçici köy korucusu ile 6 çocuk bulunuyor.

Saldırıda, hayatını kaybedenlerin isimleri şöyle:
''Köy muhtarı Hacı Halim Çelebi, Hüseyin Çelebi (1), Abdulvahap Çelebi, Cemil Çelebi, Cemil Çelebi, Abdulkadir Çelebi, Mehmet Çelebi, Kenan Çelebi, Ali Çelebi, Şükrü Çelebi (15), Kerim Çelebi, Murat Çelebi, Savaş Çelebi, Halil Çelebi, Salih Çelebi, Halime Çelebi, Şükran Çelebi (6), Arife Çelebi, Şükriye Çelebi, Sevgi Çelebi, Muhittin Çelebi, Fesih Çelebi, Abdullah Çelebi (3), Emine Çelebi, Zekiye Çelebi, Mehmet Salih Çelebi, Salih Çelebi, Yıldız Çelebi, Seniha Çelebi, Şehmuz Çelebi, Seyri Çelebi, Neriman Çelebi, Sevim Çelebi, Yasemin Çelebi (6), Ayhan Çelebi, Mithat Arı, Habib Arı, Ruşen Arı (3), Kafiye Arı, Abide Akyol, Orhan Akyol, Kevser Akyol, Mehmet Akyol ve köy imamı Hacı Kazım Bozan.''

SALDIRIDA YAŞAMINI YİTİREN 11 KİŞİ TOPRAĞA VERİLDİ

Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyündeki silahlı saldırıda yaşamını yitiren 44 kişiden 11'i toprağa verildi.

Bilge köyünde dün akşam nişan törenin yapıldığı Cemil Çelebi'nin evine uzun namlulu silahla düzenlenen saldırıda yaşamını yitiren 44 kişiden otopsileri yapılan 11 kişinin cesedi gruplar halinde Bilge köyüne getirilerek, kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.
Cenaze törenine Mazıdağı Kaymakamı Aytaç Akgül, ölenlerin yakınları, bazı milletvekilleri, belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Öte yandan, ölenlerden 4 kişinin Diyarbakır'da köy imamı Hacı Kazım Bozan'ın cenazesinin ise Ankara'nın Beypazarı ilçesinde toprağa verileceği belirtildi.