Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
6 Mayıs 2009, Çarşamba
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Darbeciler yakalandı, asker kazan kaldırdı

05.05.2009
Gürcistan'da sular durulmuyor. Halk isyanı, Rusya ile savaş derken dün de darbe atlatıldı... Hükümeti devirmeye hazırlandığı söylenen asker ve siyasiler tutuklanınca, bir askeri üste ayaklanma çıktı..
Geçen yıl Ağustos ayında Güney Osetya ile savaşa girerek Rusya'yı karşısına alan, ardından da kendi içinde sürekli ekonomik ve politik istikrarsız yaşayan ülke bu kez de askeri darbenin eşiğinden döndü. Hedefteyse bir aydır muhalefetin protestolarla istifaya çağırdığı Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili bulunuyor... Hükümet darbe girişiminin sorumlusu olarak Rusya'yı gösterirken, orduda olağanüstü hal ilan edildi.

'RUSYA DESTEKLİYOR'
Dün ilk olarak İçişleri Bakanlığı "Ülke genelinde askeri ayaklanma başlatmak isteyen bir grup darbeci engellendi" açıklaması yaptı. Aralarında üst düzey asker ve politikacıların da olduğu kişilerin yakalandığı bildirildi. Tutuklanmalar sonrasında başkent Tiflis yakınındaki Mukhrovani üssünde askerler ayaklanma başlattı. Savunma Bakanlığı, "Darbecileri ülkemizde bugün başlayacak NATO tatbikatlarını engellemek isteyen Rusya destekliyor. İsyan kontrol altına alındı.
İsyancılar teslim oldu" denildi.

'5 BİN RUS ASKERİ KAPIDA'
Olaylar sonrası ulusa seslenen Saakaşvili, Rusya'nın emellerinin başarıya ulaşamayacağı belirterek "Tehdit çok ciddi ancak her şey kontrol altında" dedi. Gürcü yetkililerin iddialarına göre askerler üst düzey yöneticileri öldürerek isyan başlatacaktı. Sonrasında 200 askeri araç ile başkente gireceği ve 5 bin Rus askerinin de destekleyeceği öne sürüldü.
Tutuklananlar arasında yer alan Ulusal Muhafızların eski komutanı General Koba Kobaladze'nin darbe hazırlıklarını anlattığı anların gizli kamera kayıtları da yayınlandı. Rusya yönetimi ise darbenin arkasında oldukları yönündeki iddilaları reddetti.