Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
2 Mayıs 2009, Cumartesi
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Günaydın Cuma Cumartesi Pazar Emlak Buzz
 
24 Saat
24 Saat
Jamie Hayon’un üç boyu ve dört rengi olan Grid vazolarının fiyatı, kullanılan malzemeye göre 1.250-2.150 TL arsında değişiyor. (Gaia&Gino)

Eviniz de çiçek açsın

ASLI ALP
17.04.2009
Baharın canlılığını evinize taşımak için bir demet çiçek almanız yeterli. Ancak iş, sadece çiçeği almakla kalmıyor. Leylak, sümbül, lale, gül, funda, papatya... Ne kadar çok çiçek çeşidi varsa, bir o kadar da vazo tasarımı var etrafta..
Tepede güneş olunca, hava biraz ısınınca insanın ne işi gidesi gelir ne de eve giresi.
Kuş cıvıltıları, kelebekler, börtü böcek, çiçek açmış ağaç derken bahar gelir, geçer...
Baharın kimilerine göre en güzel yanlarından biri de doğanın sunduğu nimetlerin bolluğudur. Rengarenk ve çeşit çeşit çiçekler, hemen her köşe başında biten seyyar çiçekçilerde insanın içini açmaya hazır bekler.
Çiçeklerle ilgilenenler balkonlarını ya da bahçelerini elden geçirmek için seralara koşar ya da uzun bekleyişin ardından ortaya çıkan goncaların çiçek açmasını sabırsızca bekler.
Kabul edelim ki her yeri apartmanlarla çevrili, yeşil alanın bile mucize eseri karşımıza çıktığı İstanbul'da bahçeli bir eve sahip olmak ya da onca keşmekeşin ve yoğunluğun arasında çiçeklerin bakımını yapmak uzak bir hayalden öteye geçemiyor. Hal böyle olunca da her gün geçtiğimiz yollarda karşımıza çıkan minyatür lale tarlalarına bakarak kendimizi avutuyoruz. New Jersey Üniversitesi'nin 2000 yılında yaptığı bir araştırma, çiçeklerin insan psikoloji üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamış. Bu araştırmaya göre; çiçekler normalde sanılandan çok daha fazla neşeli duygu ortaya çıkarıyor, hayattan alınan zevkle ilgili duyguları artırıyor, çiçekli ortamda bulunduğu andan itibaren kişinin davranışları çok daha pozitif olmaya başlıyor ve çiçeklerin bulunduğu ortamda, aileler ve arkadaşlar arasında kurulan ilişkilerin daha samimi ve candan oluyor...

LÜTFEN BOŞLUKLARI DOLDURUN!
Eğer araştırmanın dedikleri doğruysa -ki hiç uzak bir ihtimal değil- akşam eve giderken bir demet çiçek almamak için bahane yaratmaya da lüzum yok.
Madem elinizde çiçekle geldiniz eve, çiçekleri yerleştirmeniz için bir kaba ihtiyacınız var. O güpgüzelim çiçekler, içine kondukları vazo ile bir bütünü tamamlar, bu yüzden vazonun da en az çiçekler kadar estetik olması gerekir. Tasarımcılar da bu konu hakkında epey kafa yoruyor. Bu tasarımcılardan biri de Anika Engelbrecht.
Alman tasarımcı görünüşleri sade ve ilk bakışta üzerlerinde yer alan delik ve boşluklarla zaten vazo olarak tanımlanamayacak seramik vazolarını renkli balonlarla kombinliyor. Beş farklı şekilde tasarlanmış vazolar, ağız kısımlarına geçirilen plastik balonlarla su ve çiçekleri tutabiliyor.
Suyun ağırlığı balonu dolduruyor ve balon da delikleri dolduruyor.
(www.anika-engelbrecht.com) Tasarım dünyasının yükselen yıldızı Jamie Hayon'un geçtiğimiz yıl Türk tasarım firması Gaia&Gino için tasarladığı Grid vazoların alt parçaları bakırdan, üst parçaları demir telden yapılmış. İspanyol tasarımcı bu vazo koleksiyonu için şunları söylüyor: "Bu koleksiyon kentlerden aldığım ilhamla ortaya çıktı. Londra'ya taşındığımdan beri İngiliz tarihinden ve sokaklarda yürürken hissettiğim güçlü ortaçağ atmosferinden büyüleniyordum. Şövalyelerin teşkilatından, Tudor Hanedanı'nın masallarından çok etkilendim. Zırh takımları, miğfer ve eskrim maskelerinden ilham alarak Grid vazoları yarattım.
Türkiye'ye yaptığım seyahat de anlamlıydı.
İstanbul'da karşıma çıkan İslam sanatı ve el sanatlarında gördüğüm güzellik son derece ilham vericiydi. Sağlam olduğu kadar süslü zırhlar ve her iki kentin özü, bu vazoların arkasındaki temeli oluşturuyor." Hemen her mobilya ve tasarım dükkanında farklı şekillerde vazolar çıkıyor karşımıza. Kısa, uzun, yassı, yuvarlak, oval, kare, silindir ve tanımlaması zor onlarca şekil ve desende vazoların arasından seçim yapmak elbette ki çok zor. Sizin için birkaç farklı markadan özel tasarım vazo örnekleri toparladık. Çok farklı şekiller ve 'farklı' fiyatlar çıktı karşımıza...
Haberin fotoğrafları