Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
2 Mayıs 2009, Cumartesi
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Günaydın Cuma Cumartesi Pazar Emlak Buzz
 
24 Saat
24 Saat

Hesaplı lükste, şimdi Tory Burch zirvede

YAPRAK ARAS ŞAHİNBAŞ
23.04.2009
New York sosyetesinin ünlü simalarından Tory Burch'ün beş yıl önce evinde kurduğu atölye, bugün dev bir marka. Asıl başarıyı annesinin adını verdiği Reva babetleriyle yakalayan Burch, "Bu kalitede ve bu fiyat aralığında çok fazla hazır giyim markası yok," diyor..
Babet modası baş gösterdiğinden beri herkesin peşinden koştuğu bir model var. Sadece Türkiye'de değil, dünyada da milyonlarca kadının gardırobunda bulunan Reva'lar, isimlerini tasarımcısının annesinden alıyor. Tory Burch de Reva'ların başarısını annesinin kendisine uğur getirmesine bağlıyor zaten. Burch, yaklaşık beş yıl önce evinde kurduğu küçük atölyenin bu kadar hızlı, dünyanın önemli markalarından birine dönüşmesine şaşırıyor. Bu başarıda elbet New York sosyetesinin tanınmış simalarından biri olmasının da payı var; eski kocası ve bugünkü ortağı olan Chris Burch'ün iş tecrübesinin de... Yaşadığı çevreye ait kadınların aksine zengin koca'sından boşandıktan sonra yan gelip yatmadığı, önemli bir marka yarattığı için kişisel olarak da çok saygı görüyor Tory Burch. Burch'ün lüks yaşam tarzını tasvir eden klasik Amerikan spor giyim koleksiyonu bugün birçok ünlü ismin de vazgeçilmezleri arasında. Cameron Diaz, Jennifer Lopez, Uma Thurman, Hillary Swank, Paris Hilton, Hilary Duff ve Catherine Zeta-Jones'un yanı sıra, Gossip Girl'ün stilisti Eric Daman da müdavimlerinden. New York'un Upper East Side bölgesinde yaşayan kızları, semt sakini Burch'ten daha iyi kim giydirebilir ki zaten? 2007'de Amerikan Aksesuar Konseyi tarafından 'en iyi marka', 2008'de de en iyi aksesuar tasarımcısı seçilen Tory Burch, SABAH'a konuştu...

- Modaya olan tutkunuz nasıl başladı?
- Moda ve stile hayranlık duymamın sebebi, ailem. Küçükken annemin özel geceler için hazırlanmasını saatlerce izlediğimi hatırlıyorum. Babamın da kendine has, hoş bir stili vardı. Mesela şık ceketlerinin astarlarını Hermes eşarplarla kaplardı. Bunlar beni çok etkiledi.

- Tasarım eğitiminiz olmamasına rağmen beş yıl gibi kısa bir sürede Amerika'nın en tanınan ve etkili tasarımcılarından birine dönüştünüz. Bu nasıl oldu?
- Böyle bir başarıyı inanın ben de beklemiyordum. Ama çok iyi bir ekiple çalışıyorum ve bu kadar hızlı şekilde bu noktaya gelmemin en önemli nedeni, onlar. Bir de önemli bir boşluğu doldurduk. Bizim tasarım kalitemizde, detaylara bu denli önem veren ve bu fiyat aralığında çok fazla hazır giyim markası yok.

- Tasarımlarınızı kimin için yapıyorsunuz peki?
- Tory Burch müşterisinin belirli bir kimliği yok. Her yaş ve her tip kadına hitap ediyor. Tasarım yaparken üvey kızlarımdan tutun da, arkadaşlarımı, kendimi, hatta annemi bile göz önünde bulunduruyorum. Onların giymekten zevk alacağı ve kendim de beğeneceğim şeyler tasarlıyorum. Çalışan bir anne olarak, hızlı günlük yaşantıma uygun, kolay parçalara ihtiyacım oluyor. Birçok kadın da bu tarzda kendilerinden bir şeyler buluyor; giyinirken çok fazla zaman harcamadan da şık görünmek isteyenler, yani. En başından beri koleksiyonlarımın algıda lüks ama madden ulaşılabilir olmasına çalıştım. Böylece daha çok kişiye ulaşabilmeyi istedim.

- Tory Burch kadını kimdir?
- İddialı renk, desen ve baskılardan korkmayan kadındır. Kendine has bir stili vardır. Trendleri takip eder ama asla kölesi olmaz. Çok hareketli bir hayatı vardır. Şık ve gösterişli görünmek ister ama giydiklerine çok fazla kafa yormaktan da kaçınır. En çok hoşuma giden şey, kıyafetlerimi her yaştan kadının giyebilmesi. Üvey kızlarım gibi annem de üzerinden çıkarmıyor.

KOSTÜM TAKILARININ ÖNEMİ ARTACAK
- Bir röportajınızda, "Böyle bir ekonomide kostüm takılarının önemi artacak," demişsiniz.
- Bu sezonki takılara bayıldım. Kocaman aksesuarların görünümünüzü bir anda değiştirmesi çok hoşuma gidiyor. Tabii hesaplı olmaları da çok iyi bir şey. Kendi koleksiyonumdan örneğin, en çok kelepçeleri sevdim; iki koluma da birer tane takıyorum. Kurdele üzerine barış sembollerinden yaptığımız kolye de favorilerimden.

- Annenizin ismini verdiğiniz babetler dünya çapında milyonlarca satıldı. Bu fenomeni neye bağlıyorsunuz?
- Reva'ların bu kadar başarılı olmasını ben de hiç beklemiyordum. Kadınların tepkisine inanamadım. En hoşuma giden şey, ayakkabıları çok rahat buldukları için neredeyse her renginden aldıklarını söyleyen kadınlar. Annem benim en önemli ilham kaynaklarımdan biri ve şans meleğim. O yüzden onun adını verdiğim ayakkabıların bu kadar beğenilmesine çok da şaşırmamalıyım aslında. Bir de Reva'lar, markamızı çok daha genç bir kitleye tanıttı. Bu da harika oldu tabii.

- Sizce insanlar gerçekten bu ayakkabıları mı satın alıyor yoksa onlarla gelen hayat tarzını mı?
- Ayakkabıların tasarımı gerçekten çok beğeniliyor. Ama hayat tarzı kısmı da paketin bir parçası tabii. En başından beri kıyafetler, ayakkabılar, çantalar, mücevherler, mayolar, havlular ve mumlardan oluşan bir hayat tarzı koleksiyonu yapmak istemiştim. Tasarımlarımın kalitesi elbette çok önemli. Ama en önemli unsur, müşterilerin deneyimleri. Butiklerimize girdiklerinde bir mağazaya değil de, benim evime geliyorlarmış gibi hissetmelerini istiyorum.

* * *
Sezonun hit'i "Yüksek topuklu, deri örgülü sandalet, gençliğimdeki düz tabanlı örgü deri sandaletlerin şık bir versiyonu. Bu yazın da favori modeli."
Haberin fotoğrafları