Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
2 Mayıs 2009, Cumartesi
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Günaydın Cuma Cumartesi Pazar Emlak Buzz
 
24 Saat
24 Saat

Üniversiteyi yurtdışında okumak: Hayal mi, gerçek mi?

ECE KOÇAL
17.04.2009
İyi bir üniversite eğitimi almak için tek kural lise hayatı boyunca özel dersler ve dershaneler arasında koşturup ÖSS'ye hazırlanmak mıdır? İşin kötüsü, bu kadar çalışmanın sonunda hayal ettiği dalda eğitimlerin sayısı o kadar az ki...
Bu maratona girmek yerine yurtdışında lisans eğitimi almanın da bir seçenek olduğunu unutmamak gerek. ABD, Kanada, İngiltere, Almanya veya Fransa; her ülkenin kendine göre zorlukları, belli şartları var. Ama buralardaki okullara kabul edilmek imkânsız değil...

KANADA
KRİTERLERİ, AKADEMİK VE SOSYAL BAŞARILARINIZ
Kanada'da yaklaşık 100 kadar üniversite var. Bu üniversitelerde 10 binden fazla alanda lisans, yüksek lisans, diploma ve sertifika programları sunuluyor. Program seçenekleri moleküler biyolojiden ekonomiye, iletişimden endüstri mühendisliğine, psikolojiden güzel sanatlara uzanan geniş bir yelpazede yer alıyor.
Kanada'daki üniversitelerde programlar, eylül ve ocak dönemlerinde başlıyor. Eylülde başlayacak programlara en geç mart ayında, ocak ayında başlayan programlara ise en geç ağustos ayı itibariyle başvuru yapmış olmanız gerekiyor.
Kanada genelinde uygulanan bir üniversiteye giriş sınavı yok. Bu nedenle de öğrenci başvuruları değerlendirilirken temel olarak öğrencinin öğrenim hayatında gösterdiği akademik ve sosyal başarılar ele alınıyor. Not ortalamaları, alınan derslerin içeriği, tamamlanan krediler, öğrencilerin sosyal alanlarda ne derece katılımcı olduğu gibi unsurlar, başvuruların değerlendirilmesinde etkili oluyor. Kanada'da genel kabul şartları şöyle: n Bütün programlara başvururken sizden öncelikle not dökümlerinizi gösteren transkript isteniyor.
İstediğiniz alanda Kanada'da bir üniversiteye kabul edilebilmek için minimum yüzde 70 oranında başarı not ortalaması, TOEFL sınavından minimum 550 veya TOEFL iBT olarak 100 skor almanız ve referanslarınız gerekli.
Kanada'da eğitim ücretleri okullara, eyaletlere ve alınacak programlara göre değişiklik gösterebiliyor.
Ama genelde yıllık 10-15 bin Amerikan Doları.
Kanada'daki okulların neredeyse tamamı, öğrencilere burs imkânları sağlıyor.
Ancak, uluslararası öğrenciler için burs almak oldukça zor.
Bilgi İçin: CECKanada Eğitim Merkezi Tel: (0212) 245 20 21- 245 20 23

ABD
UZAK DİYE KORKMAYIN
ABD üniversiteleri devlet (eyalet) ve özel üniversiteler olmak üzere iki ana kategoriye ayrılıyor. Yabancı öğrencilerden alınan harç ücretleri devlet okulları özel üniversitelerden daha ekonomik oluyor. Okul fiyatları konusunda önemli bir konu var: Seçtiğiniz okul pahalı diye illa ki iyi bir okul olacağını sanmayın. Okul fiyatları okuldan okula değişir ama eyalet üniversiteleri yıllık 7 bin 500-12 bin arasında iken özel üniversiteler 12-30 bin dolar arasında.
ABD'de federal hükümet tarafından finanse edilen, yönetilen ve düzenlenen bir eğitim sistemi yok. Eğitim, her eyaletin kendi iç meselesi ve eğitim ile ilgili düzenlemeler eyaletler tarafından yapılıyor. Üniversiteler arasında bazı farklılıklar olmasına rağmen, 50 eyalet arasında standart bir eğitim sistemi uygulanıyor. Üniversitelerin eğitim sistemleri, bizdeki YÖK'e karşılık gelen ancak tamamen özerk ve devletten bağımsız bilim kurullarınca onaylanmış. Böylece, öğrenciler bir üniversiteden diğerine kolaylıkla transfer olabiliyor. Okullar arasında akademik şartlar açısından farklılıklar olması gayet tabii ki doğal. Bir diploma alabilmek için gerekli şartlar, Amerikan eğitim kurumlarında standart olduğu için, öğrencinin niteliğini ölçen benzer yöntemler kullanılıyor. Bunun yanı sıra Amerikan Federal Göçmen Bürosu'nun kurallarına göre, lisans öğrencileri her dönem en az toplam 12 kredilik ders almak zorunda.

ALMANYA
HAYAT UCUZ, OKUL ZOR
Almanya'ya yüksek eğitim almak için giden öğrenciler için farklı seçenekler var.
Genel olarak araştırma üniversiteleri adı altında anılan yüksek eğitim kurumları, teknik üniversiteler, üniversite statüsündeki diğer kuruluşlar, fachhochschule'ler (FH veya uygulamalı bilimler üniversiteleri) ile sanat ve müzik kolejlerinden oluşur.
Almanya'da üniversite eğitimi ücretsiz olduğu için, bu ülkede eğitim konusunu ciddi bir şekilde düşünmelisiniz.
Almanya'da üniversiteye devam eden öğrenciler, sadece okul kütüphanesi ve öğrenci derneği aidatı ile kendi kişisel harcamaları ve konaklamalarından sorumlu. Okul için ayrıca ücret ödemesi gerekmez. Belki de bu yüzden Almanya'da öğrencilere çalışma izni verilmiyor ve tahmini aylık masrafları 600 avro civarında oluyor. Bu masraflar, sağlık sigortasını, öğrenci derneği aidatını, konaklama ve yemekleri, kütüphane giderlerini, tahmini ulaşım masraflarını, cep harçlığını kısaca her şeyi kapsıyor.
Alman üniversitelerinde Almanca eğitim veriliyor. Bu nedeniyle düzeyde Almanca bilmeniz şart. Yoksa bir yıl boyunca Goethe Enstitüsü'nün paralı Almanca kurslarına devam etmeniz gerekecektir. Bilgi için: DAAD Bilgi ve Danışma Merkezi Tel: (0212) 249 34 62

FRANSA
SOSYAL BİLİMLERDE BİRİNCİ
Fransa, genel anlamda sosyal bilimler eğitimi almak isteyenlerin tercihi oluyor. Türkiye'den giden öğrencilerin ortalama yüzde 20'si hukuk eğitimi alıyor. Öğrenciler çoğunlukla Paris'e gidiyor, bunu Strasbourg, Montpellier ve Nice takip ediyor.
Fransa'da üç farklı eğitim kurumu bulunuyor: Üniversite (87 tane), Grandes Ecoles (Yüksek Enstitü: Mühendislik, ticaret, işletme gibi alanlarda), özel enstitü ve okullar (Sanat, mimarlık, gazetecilik sağlık vs.). Bunlara başvurmak için denk bir diplomaya sahip olmanız gerek.
Üniversite eğitimi üç yıl sürüyor.
Bu süre içinde 180 krediyi tamamlamak zorundasınız.
Yüksek enstitüler beş yıl (iki yıl bilimsel hazırlık ve üç yıl uzmanlık). Özel enstitüler ise iki ile yedi yıl arasında değişiyor.
Lisans başvuruları, ocaktan itibaren okulların internet sayfalarından yapılıyor. Öğrenciler için yaşam koşulları Fransa'da iyileştirilmiş durumda.
Üniversite ücretleri 130-350 avro arasında. Bilgi için: Fransız Kültür Merkezi Tel: (0212) 334 87 40

İNGİLTERE
LİSANS EĞİTİMİ ÜÇ YIL

İngiltere'de lisans programları, seçtiğiniz alana göre bir ile dört yıl arasında değişiyor (çoğunluk üç yıl).
İngiltere'de tek bir konuda derece almayı seçerek buna yoğunlaşabileceğiniz gibi birleşik derece veya kombine derece denen iki ana dallı çalışma yürütmeniz de mümkün.
İngiliz üniversitelerinde okumak için A-Level, ASLevels, Uluslar arası Bakalorya ve GNVQ'dan uygun ve yeterli puanı almış olmak gerekiyor.
Yabancı öğrencilerin ise öncelikle Foundation Kurslarına katılması gerekiyor. Türkiye'den lise diploması almış olan öğrenciler, üniversiteye devam edebilmek için genellikle biriki akademik yıl devam eden A-Level (advanced level) diploma veya 'International Foundation Year' gibi muadili bir eğitimi almak zorunda.
Lisans eğitim ücretleri yıllık ortalama fiyatları şöyle: Ön linas (foundation) 4-12 bin pound, Sanat kursları 7-9 bin pound, Bilim kursları 7.5- 12 bin pound, Klinik kurslar 10-21 bin pound Bilgi için: www.britishcouncil.org- /tr/turkey.htm