kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
1 Mayıs 2009, Cuma
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Günaydın Cuma Cumartesi Pazar Emlak Buzz
 
24 Saat
24 Saat

Artık monotonluktan vazgeçin

23.04.2009
Duvarlarının rengini değiştirmek isteyenleri hem zorlu hem de eğlenceli günler bekliyor. İşin en önemli kısmı, uzmanları dinleyip işi kuralına göre yapmak. Evinin sıradışı görünmesinden korkmayanlar, farklı malzemeleri ve renkleri bir araya getirip kullanmaktan çekinmemeli..
Baharın gelmesiyle pek çok kişi duvarlarındaki monotonluktan sıkılıyor; evi ister klasik, ister modern tarzda olsun farklılık yaratmak istiyor. Bu konuda en dikkat çekici trend, farklı malzemelerin bir araya getirilmesi. Duvar kâğıtları, kalıplarla boyanmış duvarlar veya taş kaplamalar birlikte kullanılabiliyor. Ama tüm bunları yaparken rengi doğru seçmek de çok önemli. Home Art dergisi nisan sayısında evine farklılık getirmek isteyenler için konunun uzmanlarına danışmış.

- Boya ve duvar kâğıdı konusunda en verimli sonucu almak için nelere dikkat edilmelidir? Son trendler nelerdir?
- Mimar Taner Şekercioğlu:
En önemli konu duvar yüzeyinin doğru macun ve astar kullanılarak mümkün olan en düzgün şekilde hazır hale getirilmesi. Üstüne yapılacak işlemer keyfe bağlı değişiklik gösterebilir, ama altı sağlıklı ve düzgün değilse hem estetik hem de fiziksel problemler kaçınılmaz olur.

- Zemin ve duvar kaplamalamalarında son trendler ve yeni malzemeler nelerdir, uygulama aşamasında nelere dikkat edilmelidir?
- İç Mimar Neşet Güne:
Öncelikle tadilat yapılacak mekânın tarzı ve kullanıcıların ihtiyaçları belirlenmeli, ardından malzeme seçimine gidilmelidir. Günümüzde mekânlarda kullanılacak malzeme yelpazesi her gün genişliyor ve bu konuda sahip olunan fikirler de değişiyor. Özellikle iç mekânda kullanılmaz denilen malzemeler, buralara çoktan dahil olmaya başladı. Bu konuda en önemli trend farklı malzemelerin bir araya getirilmesi. Monotonluktan ve tekdüze mekânlardan kurtulmak adına malzeme çeşitliliği önem kazanıyor. Duvar kağıtları, ahşap lambriler, taş kaplamalar hatta hiçbir işlem yapılmamış sıva ile bırakılmış duvarlar... Bur araya geldiğinde farklı ve sıkıcılıktan uzak mekânlar oluşturuyorlar.

- Tadilat işlemlerinin mevsimi nedir?
- Y. Mimar Ayşegül Balkan:
Bizim için mevsim yoktur ama yağışın yoğun olduğu ya da ısının 5 derecenin altında olduğu zamanlar tercih edilmez.

- Evde tadilata nereden başlamak gerekir?
- Mimar Aslı Heper:
Evde tadilata başlamadan önce iyi bir planlama yapılmalı. Bir profesyonel ile çalışılıyorsa, iyi bir proje çizilmeli, tartışılmalı, kararların doğru olduğundan emin olunduğunda işe başlanmalı. Tadilata kaldırılması istenen duvarlar varsa kırma işlemiyle, yoksa altyapı, yani su, elektrik, klima ve benzeri tesisat işlerinden başlanmalı. Tüm kırma işlemleri bittiğinde izolasyon, alçı ve sıva tamirleri yapılmalı. Daha sonra duvar kaplamaları, boya ve sabit mobilyaların montaj işlemleri yapılmalı.
Haberin fotoğrafları