kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
1 Mayıs 2009, Cuma
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Günaydın Cuma Cumartesi Pazar Emlak Buzz
 
24 Saat
24 Saat

Taze taze ev yemekleri

MELİS D. ÇALAPKULU
26.03.2009
Dışarıda yemek için bile ev yemeği tercih eden Kadıköylüler, soluğu Fatoş'un Mutfağı'nda alıyor. Haluk Bilginer'in Oyun Atölyesi'nin hemen yakınındaki lokantada, Boşnak kökenli Fatoş Hanım yemekleri kendi elleriyle hazırlıyor...
İyi yapılmış bir ev yemeğinin yerini ne tutabilir ki... İşte kadın elinden çıkma, küçücük, temiz bir ev yemekleri adresi daha... Adı Fatoş'un Mutfağı. Kadıköy'de, Haluk Bilginer'in Oyun Atölyesi'nin sırasında. Üstelik Bilginer'in de ara sıra uğrayıp yemek yediği bir yer. Tabii oyun günleri tiyatronun diğer oyuncuları ve izleyiciler de soluğu burada alabiliyor. Duvarlarda Fatoş Hanım'ın ünlü simalarla çekilmiş fotoğraşarını görüyorsunuz.

Her şeyi kendisi yapıyor

Burası sanki bir lokantada değil de, ikiüç masası ve şirin dekoruyla bir evin mutfağındaymış hissi uyandırıyor insanda.
Mutfağın sahibi Fatoş Hanım (Fatma Sarı) yemeklerinin başında... Her şeyi kendisi yapıyor. Bir kere burası 'suyun satılmadığı' bir yer. Ne sipariş verirseniz verin yanında kocaman bir kupayla su geliyor.
Yemeklerde ise kahvaltılıklar, sebze yemekleri, et yemekleri, hamur işleri seçenekleri var, o gün siz hangilerine rast gelirseniz. Boşnak kökenli olan Fatoş Hanım, sebze yemeklerinin hiçbirini etli ya da kıymalı yapmadığını, İstanbul'daki bu alışkanlığı çok yadırgadığını söylüyor. Yani bizim bildiğimiz sıcak taze fasulye ya da ıspanak gibi yemekler etsiz yapılıyor burada. Ama ete düşkün Türk insanı için vurgulayayım, örneğin ıspanağı çok lezzetliydi. Mönüde zeytinyağlılardan yaprak sarma, barbunya, biber dolma, soslu patlıcan tava gibi kalemler göze çarpıyor. Fırın köfte, kuru köfte, İzmir köfte, Hasan Paşa köfte, Kadınbudu köfte gibi köfte çeşitleri; mantarlı piliç güveç, soslu piliç göğüs, kağıtta piliç but, arpa şehriyeli piliç gibi de tavuk yemekleri bulunuyor. Tas kebabı, soslu biftek, nohut kapama da et yemeği çeşitleri. Pilavları ve salataları da bol çeşitli.

Ali nazik bile var
Evde yapılması zor değişik bir şeyler yemek isterseniz hünkâr beğendi, sultan kebabı, Ali Nazik gibi seçenekler de var.
Yine her gün bir ya da iki çeşit börek bulunuyor Fatoş'un Mutfağı'nda.
Tatlılardan ise kaymaklı kabak tatlısı meşhur, hatta yapıldığı günler geç saatlere kalmıyor bile. Anlayacağınız Kadıköy'de temiz ve lezzetli ev yemeği yiyebileceğiniz, üstelik son derece ucuz bir yer burası.
İşyerlerine ve evlere servis de yapılıyor.
Tel: (0216) 330 88 83 melis.calapkulu@sabah.com.tr
Haberin fotoğrafları