kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
1 Mayıs 2009, Cuma
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Günaydın Cuma Cumartesi Pazar Emlak Buzz
 
24 Saat
24 Saat
28 Nisan’da İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin ders ve provalarına konservatuvar öğrencileri de davet edilecek.

Dansa davet

23.04.2009
Nisanın son günlerinden hazirana kadar dans dolu günler geçirebilirsiniz. İlk kez UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü'nün Dans Komitesi tarafından 1982'de başlatılan Dünya Dans Günü, 29 Nisan Çarşamba günü kutlanacak.
Siyasal, kültürel ve etnik sınırları ortadan kaldırmak ve insanlığı dansın ortak diliyle barış ve dostluk içinde birleştirmeyi amaçlayan Dünya Dans Günü kapsamında İstanbul Devlet Opera ve Balesi repertuvarından seçmeler, dersler, atölyeler, fotoğraf ve kostüm sergilerinin yanı sıra İstanbul'da dans eğitimi veren kurumlar ve özel toplulukların gösterileri yer alacak. Temsiller dışındaki etkinliklerin ücretsiz ve seyircilere açık yapılacağı kutlama programı, sadece dans çevrelerine değil, tüm seyircilere ve dans severlere kucak açmayı amaçlıyor.
İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının ders ve provalarının seyirciye açık olacağı 28 Nisan'da, konservatuvarlardan öğrenciler davet edilecek, öğrenciler solist sanatçılarla atölye çalışması yapma fırsatı bulacak. Dans ve Mizah başlığı altında 29 Nisan'da Türk dans repertuvarının komedi öğesiyle bütünleşen eserlerinden bölümler sergilenecek. Etkinlikler çerçevesinde 30 Nisan'da Kutlama Gecesi yapılacak. Gecede, Paris Opera Balesi'nin solist Çağdaş Bale Topluluğu ve Çıplak Ayaklar Kumpanyası ile İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Klasik ve Modern Dans Ana Bilim Dalları ile Yıldız Teknik Üniversitesi'nin gösterileri seyircilerle buluşacak.
Etkinliklerin son gününde ise dans severlere Dans ve Aşk teması altında eserler sunulacak.
4 Mayıs-3 Haziran arasında ise iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali gerçekleşecek.
Bu festival kapsamında İstanbul Modern'de konferanslar gerçekleşecek, garajistanbul, Notre Dame de Sion Lisesi Konser Salonu, Roxy, Pera Müzesi, Fransız Kültür Merkezi, ÇATI Dans Stüdyosu, Tütün Deposu gibi mekânlarda da dans performansları yer alacak.
Haberin fotoğrafları