kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
23 Nisan 2009, Perşembe
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat
'İnsan kopyalayabileceğini' söyleyerek büyük tartışma yaratan Zavos "Eğer çalışmalarımızı yoğunlaştırırsak ilk klon bebek bir-iki yıla kadar doğar" dedi.

Dr. Zavos: İnsan kopyalayabilirim

22.04.2009
Birçok bilim adamı tarafından kopyalamanın insan üzerinde denenmesi tehlikeli bulunsa da, Amerikalı bir kısırlık uzmanı 14 insan embriyosu kopyaladığını açıkladı..
Amerikalı bir yapay döllenme uzmanı, bir insanı kopyalanabileceğini ve kopyaladığı 14 insan embriyosundan 11'ini, 4 kadının rahimlerine yerleştirdiğini söyledi. Güney Kıbrıs asıllı Amerikalı doğum uzmanı Panayiotis Zavos, İngiliz Independent gazetesine verdiği röportajda, 4 girişimin hiçbirinin hamilelikle sonuçlanmadığını belirterek, bunun, ebeveynin deri hücrelerinden kopyalanmış bebek üretme yönünde süregelen ciddi girişimlerinin "ilk bölümü" olduğunu söyledi. Zavos, "Bu yapan ben olmayabilirim, ama klon bebek yolda. Hiç şüphesiz bu olacak" dedi. Zavos'un kopyalama işlemini Discovery Channel için kayda alan bağımsız belgesel film yapımcısı Peter Williams, İngiliz Independent gazetesine, kopyalamanın gerçekleştiği ve kadınların rahimlerine kopyalanmış insan embriyosu yerleştirildiği açıklamasını yaptı. 2003 yılından bu yana kopyalama girişimlerini kayda alan Peter Williams, Panayiotis Zavos'un çalışma arkadaşı olan Karl Illmensee tarafından gizli bir laboratuvarda yapılan kopyalama işlemi sırasında orada bulunduğunu belirtti.

KOPYALAMA ORTADOĞU'DA YAPILDI
Dr. Zavos'un, İngiltere'de suç teşkil eden ve birçok ülkede yasadışı olan bu işi, muhtemelen kopyalamayla ilgili herhangi bir yasağın bulunmadığı Ortadoğu'da gizli bir laboratuvarda yaptığı belirtildi. Kentucky ve Güney Kıbrıs'ta doğum klinikleri bulunan Zavos'un, rahimlerine kopyalanmış insan embriyosu yerleştirdiği İngiltere, ABD ve Orta Doğu'daki bir ülkeden gelen kadınlardan üçünün evli, birinin bekâr olduğu kaydedildi. Zavos ayrıca, 10 yaşında trafik kazasında yaşamını yitiren Cady adlı bir kız çocuğu dahil olmak üzere, ölmüş 3 kişiden kopyalanmış embriyonlar ürettiğini, bunu, yaslı ailelerin, sevdikleri kişilerin biyolojik kopyalarını yaratıp yaratamayacağını sormaları üzerine yaptığını açıkladı. Bazı bilim adamları, güvenli olmadığından, normalden daha fazla ciddi gelişim sorunlarına sahip olabileceğinden ve gebelikler sıklıkla düşükle sonuçlandığından, kopyalamanın, insanlar üzerinde denenmesinin çok tehlikeli olduğuna inanıyor.