kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
23 Nisan 2009, Perşembe
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

1 Mayıs'ı Kadıköy'de kutlayacaklar

AA
Giriş Saati : 23.04.2009 16:02
Güncelleme : 23.04.2009 21:40
Yeni Haber
Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, konfederasyonun, 1 Mayıs kutlamalarını Taksim Meydanı'nda yapma başvurusunun İstanbul Valiliğince reddedilmesiyle ilgili, ''Taksim'e izin verilmemesi, 1 Mayıs'ın tatil edilmesi sevincine gölge düşürmüştür'' dedi...
Kumlu, yaptığı yazılı açıklamada, Başkanlar Kurulunun aldığı karar gereği, 20 Nisanda valiliğe başvuruda bulunarak, 1 Mayıs kutlamalarını Taksim'de yapmak üzere izin istediklerini ancak dün akşam saatlerinde bu talebin reddedildiğinin bildirildiğini ifade etti.

İstanbul Valiliğinin kararını, 1 Mayıs'ın ''Emek ve Dayanışma Bayramı'' ilan edildiği günlerde, ''yasaksız bir Türkiye özlemi'' adına kaygıyla karşıladıklarını belirten Kumlu, şunları kaydetti:

''Türk-İş, valiliğin bu kararı ile Taksim Meydanı'nda yaşanacak coşkulu kucaklaşma, Taksim şehitlerini kitlesel olarak anabilme ve Taksim korkularından arınabilme fırsatının bir kez daha kaçırıldığını düşünmekte, bundan ülkemiz adına üzüntü duymaktadır. Taksim'e izin verilmemesi, 1 Mayıs'ın tatil edilmesi sevincine gölge düşürmüştür.

Ancak Türk-İş, Taksim tartışmalarının İstanbul'da 1 Mayıs kutlamalarına engel oluşturmasına izin vermeyecektir. Türk-İş, yine Başkanlar Kurulu kararı gereği daha önce de açıkladığı gibi 1 Mayıs'ı bu yıl İstanbul'da Kadıköy Meydanı'nda kutlayacak, izin için valiliğe gerekli başvuruyu yapacaktır.''

Kumlu, bu kutlama öncesinde konfederasyon yöneticilerinin, Türk-İş'e bağlı sendikaların başkan ve yöneticilerinin, sendikaların şube başkan ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu büyük bir grupla Taksim Meydanı'nda olacağını bildirdi.

Taksim Cumhuriyet Anıtı ve Kazancı Yokuşu'nda karanfillerle 1 Mayıs şehitlerini anacak ve basın toplantısı düzenleyeceklerini belirten Kumlu, Kadıköy Meydanı'nda düzenleyecekleri mitinge, başta işçi ve memur konfederasyonları olmak üzere tüm emek ve meslek örgütleri ile yurt dışından gelen konukları davet etti.