kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
23 Nisan 2009, Perşembe
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Türkiye'den 23 esere daha UNESCO ilgisi

Hülya KARABAĞLI/ ANKARA
Giriş Saati : 23.04.2009 10:02
Güncelleme : 23.04.2009 21:40
Yeni Haber
UNESCO, Türkiye'nin dünya mirası niteliğini taşıyan 23 eserini değerlendirmeyi kabul etti. Kesin karar haziran ve temmuz ayında yapılacak UESCO toplantılarında verilecek. ..
UNESCO'nun değerlendireceği listede Aphrodisias Antik Kenti, Çatalhöyük Neolitik Kenti. St. Nicholas Kilisesi. St. Paul Kilisesi, Diyarbakır Kalesi ve Surları bulunuyor.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Dünya kültürel mirasına sahip çıkan ve yayımladığı listelerle o ülkenin kültürel ve turizm açısından daha iyi tanınmasını sağlayan UNESCO, bu yıl Türkiye'nin 23 eserle yaptığı başvuruyu kabul etti. Diyarbakır Kalesi ve Surları, St.Nicholas Kilisesi, St. Paul Kilisesi, St. Paul Kuyusu ve Çevresi, Sümela Manastırı, UNESCO'nun dünya mirası değerlendirmesine alınan eserlerden bazıları.

9 eser zaten dünya mirası

Türkiye'nin, gönderdiği eserlerle ilgili listenin ilk kabulünün yapılmış olması, UNESCO'nun miras için belirlediği kriterlerin yerine getirildiği anlamına geliyor. Bu eserlerden hangilerinin ya da tümünün 'dünya mirası' olarak sayılıp sayılmayacağı UNESCO'nun, bu yılın haziran ya da temmuz aylarında yapacakları toplantıda belirlenecek.

ANADOLU'NUN MUHTEŞEM ESERLERİ

UNESCO'nun geçici listesine giren eserler şöyle:

Alahan Manastırı; Alanya Kalesi ve Tersanesi; Bursa ve Cumalıkızık Osmanlı Kentsel ve Kırsal Yerleşimleri; Edirne Selimiye Cami; Efes; Harran ve Şanlıurfa yerleşimleri; İshakpaşa Sarayı; Karain Mağarası; Konya-Selçuklu Başkenti; Mardin-Selçuk Kervansarayları, Denizli-Doğu Beyazıt Güzergahı; St.Nicholas Kilisesi. St. Paul Kilisesi; St.Paul Kuyusu ve çevresi; Sümela Manastırı; Diyarbakır kalesi ve surları; Ahlat Eski Yerleşimi ve Mezar Taşları; Güllük Dağı-Termessos Milli Parkı; Kekova Aphrodisias Antik Kenti, Sagalassos Antik Kenti; Çatalhöyük Neolitik Kenti; Perge Antik Kenti ve Antik Likya Uygarlığı Kentleri.

AFRODİT TAPINAĞI

Listeye giren, "Antik Aphrodisias Kenti",tarihte kentin en önemli tanrıçası olan Afrodit tapınağı ile ünlü. M.Ö. II. yüzyıldan M.S. 6. yüzyıla kadar uzun ve varlıklı bir hayat sürdü. Bu kentin güzelliği ve olağanüstü şekilde korunmuş olması Greko-Roman sivil hayatını sergiliyor.

Listede yer alan 'Kekova Bölgesi', 'Antik Likya Uygarlığı'na ev sahipliği yapan en önemli bölgelerden birisi olarak biliniyor. En az bin yıllık seramik üretimi ile 'Sagalassos' antik dönemlerdeki en uzun seramik üretimi merkezi. 'Doğu Çatalhöyük', M.Ö. 7400-6200'e tarihlenen 21 metrelik Neolitik katmandan oluşuyor. Daha çok Bizans gömüleri veren daha geç tarihli katmanlardan ve çöp çukurlarından oluşuyor.

UNESCO'nun evrensel kriterleri

Bir alanın Dünya Miras Listesi'ne dahil edilebilmesi için Dünya Miras Komitesi tarafından belirlenen olağanüstü evrensel değerini ölçen 6 kültürel ve 4 doğal kriterden en az birini karşılaması gerekiyor. Bu kriterlerden bazıları şöyle:

-İnsanın yaratıcı dehasının üst düzeyde bir temsilcisi olması. Yaşayan veya yok olan bir kültür geleneğinin veya uygarlığın benzersiz veya olağanüstü, ender rastlanan bir temsilcisi olması. Geri dönülmez bir değişim karşısında hassaslaşmış olan bir kültürün veya kültürlerin temsilcisi olan, geleneksel insan yerleşimi veya arazi kullanımının seçkin bir örneği olması.

9 ESER ZATEN LİSTEDE

Türkiye'nin UNESCO'NUN dünya mirası listesine bulunan eserleri şöyle:
" İstanbul`un Tarihi Alanları (1985)", "Divriği Ulu Camii ve Şifahanesi (1985)", "Göreme Ulusal Parkı ve Kapadokya Kayalık Alanları (1985)", "Hattuşa: Hitit Başkenti (1986)", "Nemrut Dağı (1987)", "Xanthos-Letoon (1988)", "Hierapolis-Pamukkale (1988)", "Safranbolu Kenti (1994)" ve "Troia Arkeolojik Yerleşmesi (1998).

DÜNYA MİRASINDAKİ BAZI YERLER

YUNANİSTAN: Apollo Tapınağı. Acropolis.Delphi Arkeolojik Kazı Alanı.Rhodes Orta Çağ Şehri.Olympia .Delos.Daphni, Hosios Loukas ve Nea Moni Manastırları.Patmos Adası'ndaki Sain John Manastırı ve Gün Doğumu Mağarası.Korfu.

MACARİSTAN: Budapeşte ve AndrCaddesi.Pannonhalma Benediktin Manastırı ve Doğal Çevresi.Tokaj Şaraplık Üzüm Bağları.

İTALYA: Valcamonica Kya Resimleri.Santa Maria delle Grazie Kilisesi ve "Son Akşam Yemeği", Leonardo da Vinci.Roma Şehir Merkezi, San Paolo Fuori le Mura.Floransa Şehir Merkezi.Duomo Meydanı, Pisa. Venedik ve Lagünleri. San Gimignano.Matera Kiliseleri.

İSPANYA: Alhambra, Granada.Burgos Katedrali.Cordoba Şehir Merkezi.Escurial Manastırı.

FRANSA: Chartres Katedrali.Mont-Saint-Michel ve Körfezi. Versailles.VVadisi Mağaraları.Arles, Roma Anıtları.Saint-Savin sur Gartempe Manastırı.