kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
23 Nisan 2009, Perşembe
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat
Büyük resim için tıklayın

IMF, Türkiye'yi iyimser buldu küçülmeyi % 5.1'e çıkardı

22.04.2009
IMF, Ekonomik Görünüm Raporu'nda, dünya için yüzde 0.5 olan büyüme tahmini yüzde 1.3 küçülmeye çekti. Fon, Türkiye'nin yüzde 3.6'lık resmi tahminini de iyimser buldu ve "Yüzde 5.1 küçülürsünüz" dedi..
Uluslararası Para Fonu (IMF) global büyüme tahminlerini aşağı çekti. Dün yayımlanan Dünya Ekonomik Görünümü Raporu'nda, dünya ekonomisinin İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra görülen en derin durgunluğun içinde olduğunu belirten fon global ekonominin bu yıl yüzde 1.3 oranında daralmasının beklendiği kaydetti. Fon Ocak ayında yayınlanan raporunda, global ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 0.5 seviyesinde beklendiği belirtilmiş "Ancak küçülme de görülebilir" demişti.

2010'DA % 1.5 BÜYÜME
IMF'nin raporuna göre, Türk ekonomisi 2009 yılını hükümetin tahminlerinden daha fazla bir oranda yüzde 5.1 ile küçülerek kapatacak. Hükümet yılbaşında yüzde 4 öngörülen 2009 yılı büyüme hedefini yüzde 3.6 daralmaya revize etmişti. IMF'nin tahminlerine göre Türkiye gelecek yıl ise yüzde 1.5 büyüyecek. Fon enflasyon oranını bu yıl için ortalama yüzde 6.9, 2010 için yüzde 6.8 tahmin etti. IMF'ye göre, cari açık da gayrısafi yurtiçi hasılanın yüzde 1.2'si oranında gerçekleşecek. Gelecek yıl yüzde 1.6'ya çıkacak.

TOPARLANMA YAVAŞ OLUR
Fon diğer ülkeler için de büyüme tahminlerin revize etti. IMF, ABD ekonomisi için daralma tahminlerini yüzde 2.8 seviyesine yükseltirken, kredi sıkışıklığının devamı ve konut fiyatlarındaki düşüş sebebiyle 2010'da büyüme beklenmediğini belirtti. Euro Bölgesi ekonomisinin ise bu yıl yüzde 4.2 daralmasının öngörüldüğü, daralmanın 2010'da yüzde 0.4 ile devam etmesinin beklendiği belirtildi. Asya'da ise Japonya'da resesyonun daha önce yüzde 2.6 olarak öngörülen daralmadan çok daha derin olmasının beklendiği ve ekonominin 2009'da yüzde 6.2 daralabileceği açıklandı.Çin'de ise büyümenin önceki yıllara oranla çok daha yavaş olmakla devam edeceği kaydedildi. IMF, Çin için büyüme tahminini yüzde 6.7'den yüzde 6.5'e indirdi.

ETKİLİ MÜCADELE
Raporda, gelecek yıl global büyümenin yüzde 1.9 olmasının öngörüldüğü, ancak toparlanmanın finans sektörü üzerinde devam eden baskılardan ötürü önceki toparlanmalardan daha yavaş gerçekleşeceği belirtildi. IMF, krizden etkilenen ekonomilerde toparlanmanın başlatılması için etkili müdahalade bulunulması çağrısı yaptı. Raporda, global krizin merkezinde ABD'nin bulunduğu ve ABD'li yetkililerin zehirli varlıklar ve bankaların sağlığı konusundaki kararlarının kritik önemde olduğu belirtildi.