kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
21 Nisan 2009, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Narman'da brucella karantinası

AA
Giriş Saati : 21.04.2009 10:40
Güncelleme : 21.04.2009 18:38
Yeni Haber
Erzurum'un, Narman ilçesine bağlı Pınaryolu köyünde bir işletme, sığırlarda tespit edilen brucella hastalığı nedeniyle karantina altına alındı...
Tarım İl Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Pınaryolu köyünde ölü buzağı doğması üzerine hayvan sağlığı taraması yapıldı.

Erzurum Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü laboratuvarında, ölü buzağıdan alınan numuneler üzerinde yapılan tetkiklerde brucella bakterisine rastlandı. Bunun üzerine, sığırın bulunduğu işletme karantina altına alınırken, Pınaryolu köyüne de hayvan giriş ve çıkışlarının 6 ay süreyle yasaklandığı bildirildi.

BRUCELLA HASTALIĞINI YOK ETMEK İÇİN PROJE HAZIRLANDI

Erzurum'da, hayvandan insana geçen ve insan sağlığını tehdit eden brucella hastalığını kökten yok etmek için proje hazırlandı.

Hayvanlarda buzağı kaybına neden olan ve insanlarda ise kemik, sinir sistemi ve kemik iliği tutulumuna neden olan brucella vakalarında geçen yıl artış yaşanması üzerine Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın talimatıyla söz konusu hastalığın ortadan kaldırılması için çalışma başlatıldı.

Erzurum Tarım Müdürü Bektaş Erdoğan, brucellanın hayvanlardan insanlara direkt temasla veya brucella bakterisinin bulunduğu taze peynir, krema, tereyağı ve dondurmanın tüketilmesi gibi değişik yollarla bulaşan bir hastalık olduğunu söyledi. Brucella hastalığının bölge hayvancılığının gelişmesine engel teşkil eden en önemli faktörlerden biri olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

''Ciddi ekonomik kayıplara yol açan brucella, artık insan sağlığını da tehdit eder boyutta ulaşınca konuya Sağlık Bakanımız Recep Akdağ doğrudan el attı. Geçmiş yıllarda hayvanları aşılama oranı yeterli değildi. 2002'de yüzde 2 olan aşılama oranı, 2008 yılında yüzde 40'a ulaştırılabildi. Bakanımız Akdağ'ın talimatıyla özellikle brucella hastalığının tamamen ortadan kaldırılması için aşılama oranının yüzde 100'e ulaştırılması kararlaştırıldı.''

Türkiye'de hayvan varlığı açısından Erzurum'un ilk sırada yer aldığına ve buna bağlı olarak ilde hayvan hareketliliğinin de çok yoğun olduğuna dikkati çeken Edoğan, şöyle devam etti:

''İlimizden 2008 yılında il dışına 135 bin 850 büyükbaş, 161 bin 705 küçükbaş hayvan sevk edilmiştir. Hayvan hareketlerinin en yoğun olduğu il olması sebebiyle Erzurum'da oluşabilecek bir hastalık ülke genelinde her bölgede hastalık çıkışlarına sebep olmaktadır. Bu nedenle Erzurum'da brucella hastalığıyla mücadele sadece Erzurum için değil ülke hayvancılığı açısından çok büyük önem taşıyor. Bu konuya çok önem veren Bakanımızın şifahi talimatıyla ciddi bir proje hazırladık. Bu proje kapsamında brucella hastalığının kökten yok etmeyi hedefliyoruz.''

Erdoğan, söz konusu proje için İl Özel İdare Müdürlüğünden 500 bin TL'lik kaynak tahsis edildiğini, projeye göre, 4-8 aylık danalara temmuz ayından itibaren ücretsiz aşı yapılacağını bildirdi. Erzurum Sağlık Müdürü Doç. Dr. Serhat Vançelik de, söz konusu hastalığın hayvanlarda tedavisinin insanlara oranla çok düşük maliyetle gerçekleştirildiğini belirterek, bu hastalığın insanlara bulaşmasını önlemek için hayvanlarda hastalığının ortadan kaldırılmasının en etkin yöntem olacağını ifade etti.

BRUCELLA HASTALARININ TEDAVİ MASRAFI YAKLAŞIK 1 MİLYON TL

Bucellanın sinsi bir hastalık olduğunu, geçen yıl 238 vaka tespit edildiğini vurgulayan Vançelik, bu hastaların tedavi masrafının ise toplam 965 bin 250 TL tutarında olduğuna dikkati çekti. Brucellanın kemik iliği ve sindirim sistemi tutulumuna neden olduğu bireylerde tedavinin ortalama 6 bin 750 TL'ye yaptırılabildiğini bildiren Vançelik, şunları söyledi:

''Ancak teşhis konulmamış brucella hastası grubu dikkate alındığında bu maliyetin çok daha yüksek olduğunu tahmin etmekteyiz. Oysa sığır ve koyunların bu hastalıktan korunması için BR S-19 aşısının birim fiyatı 1,82 ve REV-1 aşısının fiyatı da 0,3 TL'dir. İlimiz için 70 bin hayvan aşılanması gerektiği düşünüldüğünde toplam 110 bin TL masrafla sorunu kökten çözmek mümkün görünmektedir. Yani hayvan aşılamasının insanda brucella vaka sayısını azaltmada en etkin yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.''