kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
21 Nisan 2009, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Klima seçimine dikkat!

CİHAN
Giriş Saati : 21.04.2009 14:03
Güncelleme : 21.04.2009 18:38
Yeni Haber
Uzmanlar, klima seçerken odanın özellikleri, hacmi, güneş alma ve yalıtım durumum gözönüne alınması gerektiğini söylüyor...
Klimanın sadece yaz aylarında soğutma amaçlı kullanılması durumunda, az güneş gören kuzey odaların seçilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor. Yaz aylarının yaklaşmasına sayılı günler kala uzmanlar, klima kullanırken ve kullanırken bazı püf noktalara uyulması yönünde vatandaşları uyarıyor.

*BÜTÇENİZE GÖRE ISINMA VE SERİNLEMENİN YOLLARI...

*ISINMA MASRAFINDAN TASARRUF ETMENİN 5 YOLU...

Gaziantep Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ali Peri, klimanın, mümkünse ısı kaybı az, yani pencere alanı en az olan odada tercih edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Peri, "Klima, kullanılacak odanın kapasitesine göre seçilmelidir. Özellikle ihtiyaçtan büyük kapasiteli cihazlar enerji israfına neden olmaktadır. Cihaz seçimi ve satın alma aşamasında satıcı firmanın bünyesindeki makine mühendislerinden görüş ve öneri alınmalı ve önerilen cihazların hangi seçim kriterine göre önerildiği sorgulanmalıdır." diye konuştu.

Enerji verimliliği yüksek 'A Tipi' cihazların tercih edilmesinin gerektiğini belirten Peri, 'A Tipi' klimaların maliyetinin yüksek olmasına rağmen enerji tasarrufu yaparak uzun vadede tüketici lehine sürekli kazanç sağladığına dikkati çekti.

Peri, şu bilgileri verdi: "Cihazın, dış ve iç ünitesinin sürekli temiz ve bakımlı olması cihaz kapasitesinden her zaman tam olarak faydalanmanızı sağlar. Bunun için özellikle iç ünitenin, hava filtresinin ve dış ünitenin serpantinleri sık sık toz gibi yabancı maddelerden temizlenmeli, hatta yıkanmalıdır. Klimalardaki soğutucu gazın ölçümü en az yılda bir defa teknik servis tarafından yapılmalı ve eksik ise tamamlanmalıdır. Eksik soğutucu gaz ile çalışan klimalar gereksiz enerji sarfiyatına neden olmaktadır."

Klimalarda kış için konfor sıcaklığını 20-22 derece, yaz için de, 24 dereceye ayarlaması gerektiğini belirten Peri, "Cihazı konfor sıcaklığına ayarlayarak kendi kontrol sistemi ile ortam havasını istenen sıcaklık değerine getirmesini beklemek en doğru yöntemdir. Bunun dışında bir an önce ortamı soğutmak veya ısıtmak amacıyla en düşük ya da en yüksek sıcaklık değerine ayarlamak, sağlık açısından risk taşıdığı gibi enerji israfına da neden olur. Önerilerin dikkate alınması ile klimaların verimli, konforlu ve uzun ömürlü kullanımı sağlamak mümkündür." şeklinde konuştu.