kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
16 Nisan 2009, Perşembe
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat
Steve Ballmer

Bilişime devlet yatırımları CEO'ları Türkiye'ye koşturdu

TİMUR SIRT
15.04.2009
Microsoft CEO'su Ballmer ve Dell'in üst düzey yöneticileri devlet ihaleleri için Türkiye'ye geliyor. Sanko, bilişim şirketi Akora'ya Amerikalı ortak aldı. HP Türkiye'de üretime başlıyor..
Devlet ihaleleri ve tüketici pazarının büyüme potansiyeli dünyanın en büyük bilişim şirketlerinin Türkiye'ye olan ilgisi artıyor. Dünyanın en büyük bilgisayar üreticisi HP Türkiye'de üretim kararı almasından sonra yazılım, donanım ve entegrasyon şirketleri tek tek Türkiye'ye gelmeye başladı.

İHALELER ARTACAK
21 Haziran Salı günü dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft CEO'su Steve Ballmer, en büyük bilgisayar üreticilerinden Dell'in üst düzey yöneticisi Türkiye'ye geliyor, Sanko bilişim şirketine hisselerinin yüzde 50'sini satarak ortak alıyor. Türkiye'de bilgisayar kullanımında devlet yatırımlarının artması ve henüz hane başına kullanımda pazarın doygunluğa ulaşmaması firmaların ilgisini artırıyor. Devletin, hukuk, sağlık, emniyet ve eğitimde yazılım ve donanım yatırımı yapacak olması ilginin artmasının en önemli sebebi olarak gösteriliyor. Diğer bir neden de bilgisayar, internet ve tüketici elektroniği kullanım oranının daha düşük seviyede olması. Devlet ihaleleri tek kalemde milyonlarca dolarlık bir pazar payı sağladığı için hem yazılım hem de donanım firmalarının iştahını kabartıyor.

İLGİ YOĞUN
Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullara yaptığı yatırımların yanısıra Adalet Bakanlığı'nın ulusal ağ projesi ve Sağlık Bakanlığı dijital hastane projeleri yerli ve yabancı firmalarının iştahını kabartıyor.