kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
16 Nisan 2009, Perşembe
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Afgan erkekler eylemci kadınlara taş yağdırdı

15.04.2009
Eşe tecavüzü yasal kılan yasaya karşı 300 kadın protesto düzenledi. Meydana akın eden 1000 erkek, "Hıristiyanların kölelerine ölüm!" diyerek kadınları taşladı..
Afganistan'da geçen ay imzalanan evlilik yasasını protesto eden 300 kadar kadın, karşı gösteri yapan erkekler tarafından taşlandı. Başkent Kabil'de, çoğu genç kadınlardan oluşan protestocu grup üzerinde, "Taş devri hukukuna hayır", "İnsana yakışır, demokratik kanun istiyoruz, Taliban yasası değil" yazılı pankartlarla yürürken, karşı gösteri düzenleyen 1000 kadar erkeğin sözlü ve taşlı saldırısına uğradı.

POLİS KADINLARI DAĞITTI
Kadınların sesini bastıran öfkeli erkekler, önce "Hristiyanların kölelerine ölüm", "Siz köpeksiniz, kadın değil!" sloganları atttılar. Ardından da kadınların üzerine yürümeye kalktılar, ancak polis engelini aşamadılar. Bunun üzerine ellerine geçirdikleri taşları kadınlara fırlatmaya başladılar. Alarma geçen polis, öfkeli erkek grubunu daha fazla zaptedemeyeceğini anlayınca, çareyi kadınları dağıtmakta buldu. Parlamento binasına doğru yürüyen kadın grubu, yarı yolda dağılmak zorunda kaldı. Tartışmalı evlilik yasasına göre, bir erkek karısının onayı olmadan onunla cinsel ilişki kurabilecek.

YASAYA ULUSLARARASI TEPKİ
Kadınların hangi şartlarda ve ne zaman evden kendi başlarına çıkabileceğini de belirleyen yasa, 30 milyonluk ülkenin yüzde 15'ini oluşturan Şii nüfusu için geçerli. Parlamentoda geçen ay onaylanmasına ve Karzai'nin imzalamasına rağmen henüz yürürlüğe konulmayan yasa, kadın hakları konusunda uluslararası tepkilere neden olmuştu. Birleşmiş Milletler kanunu 'insan haklarına aykırı' diye eleştirirken, ülkede 3 bin askeri bulunan Kanada, 'Biz Taliban ile Taliban yasaları hakim olsun diye mi savaşıyoruz" şeklinde tepki göstermişti.