kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
9 Nisan 2009, Perşembe
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat
Eski Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek

Ada'daki seçime müdahale edildi

ERDİNÇ ERGENÇ
08.04.2009
Ergenekon tutuklusu sendikacı Mustafa Özbek'in evindeki belgelere göre; 1998 seçimlerinde "Çözümsüzlük çözümdür" politikasını savunan partilere 20 milyon dolar dağıtıldı..
Ergenekon Operasyonu kapsamındaki son dalgada tutuklanan Türk Metal Sendikası eski Başkanı Mustafa Özbek'in evinde ele geçirilen, aralarında 26 sayfalık daktilo ile yazılmış bir belge ve haritanın olduğu yeni deliller, Ergenekon'un Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin geçmişteki seçimlerine nasıl müdahale edildiğini ortaya çıkardı. Adada "Çözümsüzlük çözümdür" politikasını savunan partilere 1998 seçimlerinde bir gecede 1 milyon dolar gönderildiği, seçimlere iki gün kala ise elden 17 milyar 500 milyon TL dağıtıldığı, toplam yardımın ise 20 milyon doları bulduğu belirlendi.

OPERASYON HARİTASI
Ergenekon Operasyonu sırasında ele geçirilen belgeler arasında örgütün adada yürüttüğü hücre çalışmasının haritalarının da olduğu ortaya çıktı. "Operasyon Eleman Konuşlanması" adı verilen bir haritada adanın kuzeyinin üç bölgeye ayrıldığı görülürken, belgelerde seçimler ve referandum öncesi kitleleri yönlendirme amacıyla yapılan faaliyetler de yer alıyor. Öte yandan eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur tarafından dönemin kuvvet komutanları ve Kıbrıs Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a iletilen gizli ibareli resmi bir belgede ise dönemin KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat'ın mercek altına alındığı ve hakkında bilgi toplandığı da anlaşıldı. Söz konusu belgelerde UBP lideri Derviş Eroğlu'na destek verilmesi ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine sağlıklı şekilde taşınması gerektiği belirtilirken, eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın oğlu Demokrat Parti Başkanı Serdar Denktaş'ın güvenilmez olduğu belirtilerek "Başbakan olması ileriki kritik dönemler için uygun değildir" deniliyor.

SIRADA EROĞLU
Ergenekoncular tarafından bir yandan övülen, bir yandan da telefonları dinlenen Rauf Denktaş için "Yaşlılığın ve duygusallığın verdiği ağırlıkla bundan böyle KKTC için 'riziko' kapsamına girmiştir" deniliyor. Aynı belgelerde Talat'ın kazandığı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Denktaş'ın yerine UBP lideri Derviş Eroğlu'nun ise halef olarak gösterildiği de belirlendi. Örgütün KKTC'de yaptığı operasyonların Türkiye'nin derin menfaatlerine yönelik olduğu belirtilen belgelerde "Üst Kurul olarak bu konuda tam bir fikir birliği olmuştur. Israrla Kıbrıs'ta Denktaş'tan sonra aranan karakterli vasıflara Sn. Eroğlu uygundur " deniliyor.

İDDİALARI DOĞRULADI
Eski KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 1998'deki seçimlerde para dağıtıldığı ve kendisinin de dinlenildiğine ilişkin iddiaları doğruladı. Denktaş, önceki gün bir Kıbrıs televizyonuna yaptığı açıklamada, 1998 yılındaki seçimlere ilişkin iddialar hakkında bilgi sahibi olduğunu söyledi. Denktaş, Mustafa Özbek'in 1998 seçimlerinde UBP lehine çalıştığını da açıkladı.