kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
3 Nisan 2009, Cuma
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat
(soldan sağa): Siemens Enerji Direktörü Oğuz Tezel, Alman Büyükelçisi Dr. Eckart Kuntz, Enerji Bakanı Hilmi Güler, Siemens Başkanı Peter Löscher, Siemens Enerji CEO’su Wolfgang Dehen, Siemens AŞ Genel Müdürü Hüseyin Gelis.

'Krize en güzel yanıtımız Gebze enerji fabrikamız'

EVRİM ERGİN
02.04.2009
Gebze'de 100 milyon euro ile yeni bir fabrika kuran Siemens'in Başkanı Peter Löscher, "Kriz nedeniyle herkes geri çekilirken bizim krize yanıtımız bu fabrikadır" diye konuştu..
Alman mühendislik devi Siemens AG'nin Başkanı ve CEO'su Peter Löscher, Gebze'de 100 milyon euroluk yatırımla son derece modern olarak dizayn edilen yeni enerji komponentleri fabrikasının açılışında yaptığı konuşmada, "Dünyanın her yerinde birçok firma geri çekilirken işte bizim krize cevabımız budur. Rol modeli olan bir fabrika kurmaktır. Bu an bizim için tarihsel bir an" dedi. Meksika ve Çin'deki deneyimlerini kullanarak bu fabrikayı kurduklarını belirten Löscher, "Global organizasyonumuz için önemli olduğu için Türkiye'den başladık. Bu fabrika işletim maliyetlerini en alt seviyeye indiriyor ve çevreci standartları yukarıya taşıyor.

'TARİHSEL BİR GÜN'
En önemli özelliklerinden birisi ise ekonomik sürdürülebilirlik. 12 ay önce burada sadece toprak vardı ama bugün çok modern bir fabrika görüyorum. Müteahhide, çalışanlara, Hüseyin Gelis ve takımına teşekkür ediyorum" diye konuştu. "Her yerde şirketler geri çekilirken biz Türkiye'de neden yatırım yaptık?" diyen Löscher şöyle devam etti: "Türkiye'deki iş potansiyeline güveniyoruz. 150 yıldır ortaklığımız var. Bu tür krizler aslında yatırım için en iyi fırsatlardır ve karşılıklı test zamanıdır. 2002 ve 2007 yılları arasında Türkiye'nin milli hasılası 3 kat arttı. Aynı dönemde ihracatı da 3'e katlandı. Bugün Siemens Türkiye, enerjide 5 kıtaya ve 80 ülkeye ihracat yapıyor. Türkiye'nin coğrafyası da büyük fırsatlar sunuyor. Batı ve doğu arasında önemli bir köprü. Bu bizim için çok önemli ve tarihsel bir gün." Türkiye'nin gelişmekte olan ülkelere de bir geçiş noktası olduğunu dile getiren Siemens'in Başkanı Löscher, "Özellikle Asya ve Afrika'ya Türkiye üzerinden geçiş yapabiliriz" dedi. Löscher, nüfusunun genç ve eğitimli olduğuna da dikkat çekti.