kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
3 Nisan 2009, Cuma
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Enflasyon martta arttı

Giriş Saati : 03.04.2009 17:41
Güncelleme : 03.04.2009 20:14
Yeni Haber
Martta aylık ÜFE 0.29, TÜFE 1.10 artış gösterdi. Yıllık ÜFE artışı 3.46, TÜFE artışı da 7.89 oldu...
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 1,10, üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) ise yüzde 0,29 arttığını açıkladı.

TÜİK'in 2003 baz yıllı verilerine göre, Mart ayı itibarıyla yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 7,89, ÜFE'de yüzde 3,46 oldu.

Yılın 3 ayında, TÜFE yüzde 1,05, ÜFE yüzde 1,70 oranında artış
gösterdi.

Mart ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 10,29, üretici fiyatlarında yüzde 3,46 düzeyinde gerçekleşti.

BELİRSİZLİK ARALIĞI

Öte yandan 2009 yılında hedefle uyumlu patika belirsizlik aralığını ilan eden Merkez Bankası, Mart ayı itibariyle hedefle uyumlu patikayı yüzde 9,70, üst sınırı yüzde 11,70, alt sınırı da yüzde 7,70 olarak belirlemişti.
Merkez Bankası sapma halinde bunun nedenlerini ve alınması gereken önlemleri bu ay sonunda yayınlayacağı enflasyon raporunda açıklayacağını bildirmişti.

Ekonomistlerin verilerle ilgili görüşleri şöyle:

Finans Yatırım Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı:

"Enflasyonda Mart ayına özgü faktörler dolayısıyla bir artış olmasını bekliyorduk. İşlenmemiş gıda fiyatlarındaki sıçrama ve tütün fiyatlarındaki fiyat artışları, aylık TÜFE rakamını beklediğimizi gibi yüzde 1'in üzerine çıkardı. Ancak, bunun orta vadeli enflasyon trendi açısından bir tehdit yarattığını düşünmüyoruz. Özellikle, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki yüksek volatilite, önümüzdeki aylarda düşüş şeklinde dezenflasyon sürecine destek olabilir. İşlenmiş gıda fiyatlarındaki ılımlı seyrin devam etmesi, talebin zayıf yapısı, petrol fiyatlarının ılımlı seyrini devam ettirmesi, kur etkisinin sınırlı kalması, tüm bu faktörler yıllık enflasyonun tekrar aşağı yönde hareket etmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla, bu ayki faiz indirim beklentimizi koruyoruz."

Garanti Yatırım stratejisti Tufan Cömert:

"Bugünkü verideki artış belirgin şekilde gıda fiyatlarındaki yükselişten
kaynaklanıyor, ancak çekirdek enflasyonda düşüş var. Bundan sonraki dönemde, iç talepteki daralmanın da etkisiyle enflasyonda düşüş sürecektir. I endeksi 7.21'den 5.55'e düşmüş, ki bu da TCMB'nin faiz indirimlerinde daha agresif olmasına da neden olabilir."

Fortis Ekonomisti Erkin Işık:

"Toplam rakam gıda fiyatlarının etkisi ile beklentilerden yüksek gelse de çekirdek fiyat göstergelerinde belirgin düşüş var. Zayıf iç talep koşullarının etkili olmaya devam ettiği anlaşılıyor. Kısa vade açısından enflasyonda görünüm olumlu ancak Merkez Bankası zaten böylesi bir görünümü önden yüklemeli faiz indirimleri ile satın almıştı. Nisan ayında 50 baz puanlık indirim beklemeye devam ediyoruz."