kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
3 Nisan 2009, Cuma
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

National Geographic'ten Guantanamo Belgeseli

AA
Giriş Saati : 03.04.2009 13:41
Güncelleme : 03.04.2009 20:40
Yeni Haber
National Geographic, 11 Eylülden sonra ABD'nin terörizmle mücadeledeki kötü muamelesinin dünya çapında sembolü olan, terör şüphelilerinin tutulduğu Guantanamo'yu gözler önüne seren bir belgesel hazırladı...
National Geographic'in hazırladığı "Dikenli Tellerin Ardında Guantanamo" (Explorer: Inside Guanatanamo) adlı belgesel, ilk kez bu tutukevine etraflıca bakılması açısından önem taşıyor.

Belgeselde gardiyanların tutukevini savaş meydanıymış gibi tasvir eden görüşleri görüntüler eşliğinde işlenirken, terör şüphelisi olarak tutulan mahkumlar, parmaklıklar arkasında geçen yıllarını anlatıyor. Mahkumların, Amerikalı gardiyanlarını "Müslümanlara karşı eli kanlı saldırganlar" olarak nitelediği belgeselde, mahkumlar ile gadiyanlar arasında günlük gerginlikler resmediliyor.

Guantanamo'nun yöneticilerinden Albay Bruce Varg belgeselde, "Burası, terörle savaşın hala bir parçası", bir mahkum da "Burası fiziksel ve psikolojik bir savaş alanı" ifadesiyle tutukevini tanımlıyor.

ABD Başkanı Barack Obama'nın geçen ocakta tutukevinin bir yıl içinde kapatılması talimatını vermesinden sonra, bu belgesel belki de tutukevine son bir bakış olacak.

National Geographic ekibinin serbest bırakılan mahkumlarla görüşmek için Afganistan ve İngiltere'ye gittiği ve Amerikalı siyasetçiler, istihbarat yetkilileri ve her iki tarafın avukatlarıyla görüştüğü bu belgeselde, tutukevinin bir günü de ayrıntılarıyla anlatılıyor.

National Geographic, geçen yıl ağustosta çektiği 1,5 saatlik belgeseli 12 Nisan Pazar günü ABD ve diğer ülkelerde yayımlayacak.