kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
3 Nisan 2009, Cuma
Sabah
 
Haberler Spor Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Magazin Sağlık Televizyon Yazarlar Kültür Sanat
 
24 Saat
24 Saat

Odasına halı sermeyin alerjiden koruyun

ESRA TÜZÜN
ESRA TÜZÜN
02.04.2009
Bebek odası hazırlanırken şirin olması kadar güvenli ve sağlıklı olmasına da dikkat edilmelidir. Özellikle; alerji olmaması için yerlere halı serilmemeli, prizlere ise kapak takılmalıdır..
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Tatar; sağlıklı ve güzel bebek odası hazırlamanın püf noktalarını anlattı:

* Bebeğinize oda hazırlarken; odanın her yerini bordürler, örtüler, perdeler, araba, çiçek ya da ayıcık desenleri ile doldurmayın. Aksi takdirde bu; hem sizin, hem de minik bebeğiniz için çok yorucu olabilir!

* Odanın temasını oluşturan desenleri, ahenk oluşturacak şekilde tekrarlamaya özen gösterin.

* Bir bebek odası hazırlarken her adımda şu iki temel noktayı hatırlayın: Güvenlik ve rahatlık!

PARKE ZEMİN
* Her şeyden önce kullanılan tüm malzemeler, sağlıklı ve özellikle temizlenmesi kolay olanlardan seçilmeli. Yer döşemesinde tahta, çok kir tuttuğu ve de temizliği zor olduğu için tercih edilmeyen bir döşeme türüdür.

* Çok sık tercih edilen bir yöntem olan yere halı serilmesi de, bebek ve çocuklar için bazı sakıncalar doğurabilir. Çünkü halı; toz ve mikroorganizmaların yuvası haline dönüşerek, mikrobik ve alerjik sorunlara yol açabilir.

* Ayrıca halı ve halı türü malzemeler; odadaki nemi de emdiği için, alerjik bünyeli bebekler için nefes almayı güçleştirebilir.

* İdeal olan; yıkanması veya silinmesi kolay (örneğin laminant, parke) döşeme türlerini kullanmaktır.

METAL UYKUSUNU KAÇIRIR
* Yapılan araştırmalar; metal malzemelerin manyetik alan üreterek, insan organizmasını olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Metal, bebeğin de kendisini yorgun hissetmesine ve buna bağlı olarak uyku düzensizliklerine neden olabiliyor. Bu nedenle, bebeğin odasında büyük metal mobilyalar bulundurulmamalı.

* Bebeğin odasındaki mobilyaların, ağaçtan yapılmış olması sağlıklı bir seçimdir. Fakat, toksik olmayan boyaların kullanıldığı mobilyaları tercih etmelisiniz.

* Mobilyalarda sivri çıkıntılar olmamasına da özen gösterin.

* Mobilyayı alırken, boyutlarının, büyüdüğünde bebeğe oyun alanı bırakacak şekilde olmasına dikkat edin. Ünlü bir mimarın şu sözünü unutmayın; 'Az çoktur!'

* Yapılan araştırmaların ışığında; ideal bir bebek odasının 12-15 metrekare ve en az bir penceresi olması öneriliyor. İçeri güneş girmeyen ve hava değişimi olmayan odalar, bebeğin sağlığı için uygun değildir.

* Aynı zamanda odanın evin kuzey- doğusunda veya kuzey-batısında olması da önerileriliyor. Böylece oda, günün en ferah saatlerinde (güneş doğarken ve batarken) güneş görebilir. Evin güney kısmında bulunan odalar; özellikle yaz aylarında, evin en sıcak bölümü olması nedeniyle, çocuk odası olarak pek tavsiye edilmiyor.

BEYAZ IŞIKLI AVİZE
* Odanın ışıklandırılmasına da çok dikkat edin; öncelikle hava alan ve güneş ışığı giren bir oda olmalı. Her ne kadar uygulaması zor olsa da; evdeki ışık kaynaklarının odanın tam ortasında bulunmaması ve ışığın tavan veya duvarlar vasıtasıyla yansımaması gerekir.

* Avizeden çıkan ışık çok kuvvetli olmamalı, avize ufak olmalı. Beyaz veya sarı ışık seçilmeli. Gece için de, az ışık veren gece lambaları tercih edilmeli.

PASTEL RENKLERİ SEÇİN
* Günümüzde çoğu bebek odasında kullanılan pastel renkler, en ideal olanlarıdır. Mavi ve yeşil gibi soğuk renkler, sakinleştirici bir etkiye sahiptir, aynı zamanda sinekleri de uzak tutar.

* Koyu renk boyalar, odayı küçük gösterir. Açık renkler ise odaya ferahlık verir.

* Karbeyaz renk, bebek odaları için tavsiye edilmiyor. Çünkü bu renk; odaya rahatlatıcı olmayan bir hava vermekle beraber, hastane odası gibi bir izlenim de bırakabiliyor.

* Bebeğin odasında fildişi ve buz rengi veya opak renkler rahatlıkla kullanılabilir.

* Kırmızı renk, oldukça dikkat çekicidir; sadece birkaç eşyada kullanarak odaya canlılık katabilirsiniz.
Haberin fotoğrafları