kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
27 Mart 2009, Cuma
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Çizerler
Sabah Günaydın Cuma Cumartesi Pazar Buzz
 
24 Saat
24 Saat
NAZLI ILICAK

Hilmi Özkök farkı

İkinci iddianame, Özden Örnek'in günlüklerinden öğrendiğimiz bilgiyi daha somut bir biçimde ortaya koyuyor. 2003-2004'te, Komuta Heyeti (Aytaç Yalman, Şener Eruygur, Özden Örnek, İbrahim Fırtına), AK Parti'yi devirmek üzere, iç içe geçen darbe planları yapmıştı. Hilmi Özkök, buna direndiği için, emir komuta zinciri kırıldı ve başarıya ulaşılamadı.
"Özkök farkı" dememizin sebebi, 1970'lerin Genelkurmay Başkanı Memduh Tağmaç'ı hatırlamamız. O yıllarda da, genç subaylar, Hava Kuvvetleri Komutanı Muhsin Batur ve Kara Kuvvetleri Komutanı Faruk Güler yönetiminde, darbeye hazırlanıyorlardı. Memduh Tağmaç, onlarla uzlaşmadı. Dolayısıyla 9 Mart darbesi engellendi. Ama Tağmaç, ne darbecilerin yargılanmasına yeşil ışık yaktı, ne de meşru hükûmetin sürmesine. Bir muhtıra ile Demirel hükûmeti devrildi; sanıklar, Sıkıyönetim Mahkemelerinde beraat ettirildi. Çünkü işin ucu, Faruk Gürler'e ve Muhsin Batur'a uzanacaktı.
Ama Hilmi Özkök ne yaptı? Altını tutabilmek için muhtıra mı verdi? Hayır... Ya şimdi nasıl davranıyor? Bir darbeyi önlemiş olmasına rağmen, sivil mahkemeye hesap vermeye hazır olduğunu beyan ediyor. "Beni tanık, ya da sanık olarak davet edebilirsiniz" diyor.
Sivil mahkeme, darbecileri yargılıyor; Türkiye'de bir devrim yaşanıyor.


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Ayrıntılar için lütfen tıklayın