kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
24 Mart 2009, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Meclis Obama için toplanacak

24.03.2009
TBMM, Bill Clinton'dan sonra ikinci kez bir ABD başkanını ağırlamaya hazırlanıyor. 6 Nisan Pazartesi günü TBMM Genel Kurulu'nda konuşması beklenen Obama için tüm hazırlıklar tamamlandı.
Güvenlik açısından Meclis'te yapılan hazırlıklar gizli tutulurken, çalışmalar sırasında ABD'den gelen bir heyet hazır bulundu.
Eski başkan Bill Clinton, 15 Kasım 1999'da Türkiye'yi ziyareti sırasında Meclis Genel Kurulu'na hitap etmişti. Obama için de TBMM özel gündemle toplanacak. Obama için Meclis'te yapılan hazırlıklar çerçevesinde görev alacak güvenlik mensupları özel bir eğitimden geçti. Obama'nın gelişi sırasında görev alacak Meclis personeline kılık kıyafetinden, nerede nasıl görev yapacakları, ABD'li meslektaşlarıyla ortak çalışma koşulları da tek tek anlatıldı. Clinton'ın gelişinde, güvenlik nedeniyle tören yapılmamıştı. Obama'nın gelişi sırasında da aynı yöntemin uygulanıp uygulanmayacağı gizli tutulurken, TBMM'nin dış koruması için İçişleri Bakanlığı'ndan destek alınması kararlaştırıldı, özellikle yabancı dil bilen güvenlik mensupları istendi. Edinilen bilgilere göre; önlemlerden bazıları şöyle: n Meclis'e ziyaretçi ve araç alınmayacak.
n Obama'nın Meclis'e gelişi sırasında cep telefonları devre dışı bırakılacak.
n Bir süre önce yeni güvenlik sistemine geçen Meclis'te, yaklaşık 175 gizli kamera da çalışacak.
n Koridorlara çok sayıda elektronik güvenlik kapısı yerleştirilerek, kontrol yapılacak.
n Bina içinde Türk ve ABD'li güvenlik mensupları ortak görev yapacak.