kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
24 Mart 2009, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Paris'te 'çılgın' bir Amerikalı: Warhol

BELKIS KILIÇKAYA
23.03.2009
Pop-sanat akımının öncüsü Andy Warhol, 250 portresiyle Paris'teki Grand Palais'de..
Paris Grand Palais müzesi, Picasso ve Efendileri'nin ardından bu kez Andy Warhol'u ağırlıyor. 20'nci yüzyılın Pop-sanat kralının, 250 portre çalışmasıyla, kariyerinin son 20 yılının eserleri, kurumda 13 Temmuz'a kadar görülebiliyor.
Polaroid makinesiyle peş peşe aldığı portreleri seçip, sayısını dörde indiren ve sonra ikisini ayırıp, onları görmek istediği gibi boyayıp, rengârenk, ya da nadiren renksiz kılan Warhol, 1967'den itibaren Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Brigitte Bardot ve Mick Jagger'ı renklendirdi.
Ama Lenin'i, Mao'yu yahut sipariş üzerine kimsenin tanımadığı bir adamı da eserlerine konu etmekten geri kalmadı.
Warhol'un zamanında sipariş üzerine çalışması çok büyük eleştiri almıştı. Sanatçının resimlerine 'mal' muamelesi yapılmıştı ama, netice itibariyle bütün bunlar, Grand Palais'de Picasso'nun ardından onun sergilenmesine mani olamadı.

'I LOVE YOU' WARHOL!
Daha facebook'lar ufukta görünmezden çok önce, "Gün gelecek, herkes hiç olmazsa 15 dakikalığına meşhur olmanın tadını yaşayacak," diyen Warhol'u teyit edercesine, genç bir kız, Grand Palais müzesi önünde, evde internete koyacağı resim için poz veriyor. Serginin hatıra defterine I love You diye yazanlar da çok! "Renkler çok güzel, ama sonuna doğru fenalık geliyor" diyenler de var. La Rochelle'den üç günlüğüne Paris'e gelen bir hanım, sergi için, "Bir teknik tespit etmiş...
Evet, zeki adam, kabul. Farklı bir adam, kabul ama bir yere kadar," diyor.