kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
24 Mart 2009, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

İsrailli Araplar ve sol eylemcilerle polis çatıştı

AA
Giriş Saati : 24.03.2009 17:13
Güncelleme : 24.03.2009 21:34
Yeni Haber
Aralarında, İsrail'in en tanınmış aşırı sağcılarının ve yasaklanmış Kah örgütünden isimlerin de bulunduğu bir grup aşırı sağcı, ülkenin en büyük Arap nüfusa sahip kentlerinden olan Umm El Fehm'e, yoğun polis kordonu altında yürüyüş yaptı...
Yaklaşık bir saat süren yürüyüş sırasında, aşırı sağ eylemcileri yürüyüş güzergahında bekleyen İsrailli Araplar ve onlara destek için kente gelen sol eylemcilerle polis arasında şiddet olayları meydana geldi, İsrail parlamentosunun sol partilerinden Meretz milletvekili İlan Ghilon ile 3 polis yaralandı; polis, Araplardan 3'ünü gözaltına aldı.

Aşırı sağcılar ellerinde İsrail bayrakları ile kentin girişine doğru giderken, İsrailli Araplar da ellerinde Filistin bayraklarıyla yürüyüşçülerin güzergahı çevresinde bekledi. Bazı Araplar da ellerine ayakkabılar alarak, yürüyüşçüler için evlerin damlarında bekledi. Onlarca sol eylemci ise aşırı sağcıları protesto etmek ve kentin Arap sakinlerine destek vermek amacıyla sabah saatlerinde kente geldi.

Kentin Arap sakinleri ile aşırı sağcılar arasındaki çatışmaları önlemek için şehir içinde ve çevresinde 2500 polis görevlendirilirken, güvenlik güçleri, ellerinde Filistin bayrakları ile bekleyen kentin Arap sakinlerinden, dağılmalarını istedi.

Polise taşlarla saldıran Araplardan üçü gözaltına alınırken, kalabalığa karşı göz yaşartıcı bombalar kullanıldı. Bu olaylar sırasında milletvekili İlan Ghilon ve 3 polis yaralandı.

Kent girişindeki bu gerginlik sırasında, aşırı sağcıların yürüyüşü de tamamlandı ve gelenler, otobüslerle bölgeden ayrıldı.

Umm El Fehm'de yaklaşık 150 bin İsrailli Arap yaşıyor. Yürüyüşe tepki olarak bugün kentte bir günlük genel grev ilan edildi ve iş yerleri, okullar, kamu binaları kapatıldı.