kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
24 Mart 2009, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

"ABD Türkiye'yi ikna etmeli"

ANKA
Giriş Saati : 24.03.2009 10:41
Güncelleme : 24.03.2009 21:34
Yeni Haber
ABD Yönetiminin, Türkiye'nin karşı çıktığı Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği adaylığına destek verdiği, şimdi de Türkiye'yi ikna etmesi beklendiği bildirildi. ..
New York Times gazetesi de, "Üst düzey Amerikan ve Avrupa yetkilileri, ABD'nin, desteğini Danimarka Başbakanına verdiğini, ancak şimdi Türkiye'nin onayını sağlamaya çalışması gerektiğini söylediler" diye yazdı.

New York Times gazetesi, Avrupa ülkeleri çoğununun, yeni NATO Genel Sekreteri olarak Rasmussen'in arkasında yer alırken Obama Yönetiminin sessizce Kanada Savuma Bakanı Peter MacKay'ı tavsiye ettiğini belirterek ancak MacKay'nın son yaptığı açıklamalarda görevini sürdürmeyi tercih ettiği mesajını verdiğini anımsattı.

Gazete, kararın konsensüs ile verilmesi gerektiğine işaret ederek üst düzey bir Avrupalı yetkili, artık Amerika'nın Türkiye'yi ikna etmesi gerektiği yolundaki sözlerine de yer verdi.

ABD'li gazete, Rasmussen ve Danimarka'nın birçok Müslüman tarafından İslam'ın hassasiyetlerine duyarsız gibi algılandığını, Türkiye'nin ayrıca Rasmussen'e Roj TV ve AB üyeliğine karşıtı tutumu nedeniyle de itiraz ettiğini kaydetti.

Brüksel'deki bir Türk yetkilisinin uluslararası bir haber ajansına Türk hükümetinin pozisyonunun henüz kesinleşmediğini ancak Rasmussen'in "lekelendiği"ni söylediğine dikkat çekerken yetkilinin "NATO'nun Afganistan ve Pakistan'da ek sorumlulukları üstleneceği bir dönemde milyarlarca Müslümanlara sakıncalı bir yaklaşımı olan bir genel sekreterin olması, Müslüman dünyasına yönelik doğru bir tavır olmaz" dediğini de aktardı.

NYT da, Türkiye'nin Rasmussen'i kabul etmemesi halinde Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Store veya Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski üzerinde durulabileceğini de yezdı.