kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
18 Şubat 2009, Çarşamba
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

'Bebelere' din dersi kriz çıkardı

YASEMİN TAŞKIN
YASEMİN TAŞKIN
17.02.2009
İtalya'nın Milano kentinde anaokullarından, liseye kadar tüm okullarda din dersi zorunlu oldu. Farklı dinden olan ailelere de "Entegre olmak istiyorsanız çocuklarınızı derslere gönderin" mesajı verilmesi, ülkede tartışmalara yol açtı..
Dinin ülkedeki etkisi, siyasetle bağlantısı sık sık tartışmalara konu olan İtalya, benzer bir skandalla çalkalanıyor... Ülkenin modayla adını dünyaya duyuran kenti Milano'da belediye, ilköğretimde din dersi eğitimi vermek üzere 46 kişiyi işe aldı. Bu kararla ülkede ciddi bir tartışma patlak verdi. Hem din eğitiminin anaokullarına kadar inmesi, o 46 öğretmenin hiçbir sınava tabi tutulmadan, sırf Vatikan önerdiği için işe alınması sert tepki çekti.

UYUM İÇİN
Ülkenin en büyük sendikalarından Cgil, mali kriz nedeniyle yıllardır ilkokullara öğretmen alınmamasına karşın ani bir kararla "46 din öğretmeninin sınavsız alınmasını" eleştirdi. Belediyeyle bu hamleyi organize eden Milano Piskoposluğu ise Katolikler dışındaki öğrencilere "Katolik din eğitimi almalarını" tavsiye eden mektuplar hazırladı. Topluma daha iyi uyum sağlamaları için din derslerine katılmalarını önerdi.

'BİZİ DAHA İYİ ANLARSIN'
Mektupta "İtalya'da belki de kendini rahat hissetmiyorsun; insanları, dilimizi ve yaşam biçimimizi tanımıyorsun. Bizim tarihimiz 2 bin yıllık Katolik Hıristiyan tarihinin etkisinde kaldı" ifadesi kullanıldı. "Kilisenin tarihi ve düşüncesini" öğrenmenin kendisine yardımcı olacağı, istiyorsa derslere katılabileceği ve Hıristiyanlığa geçmek zorunda olmadığı da belirtildi. Bu kurs sayesinde kendi dinini de daha iyi anlayacağı, ırkçılık ve hoşgörüsüzlük gibi problemleri daha iyi göğüsleyeceği de vurgulandı. Milano Belediyesi'nin, Vatikan'ın bölge piskoposluğu ile imzaladığı anlaşmaya göre 175 ilkokulda din eğitimi zorunlu olarak verilecek.
Haberin fotoğrafları