kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
17 Şubat 2009, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Mehmetçik Somali'ye gidiyor

AJANSLAR
Giriş Saati : 17.02.2009 16:00
Güncelleme : 17.02.2009 19:54
Yeni Haber
Aden Körfezi'nde korsanlarla mücadele için çok uluslu güce katılacak olan TCG Giresun firkateyni, Muğla'nın Marmaris ilçesi Aksaz Deniz Üs Komutanlığından yapılan törenle yola çıktı.

Törene, Güney Ege Görev Gurup Komutanı Tuğamiral Caner Bener, Aksaz Deniz Üs Komutanı Tüm Amiral Yalçın Kavukçuoğlu, TCG Giresun Firkateyni kaptanı Deniz Kurmay Albay Cenk Dalkanat ve askerlerin aileleri katıldı. Törende bir konuşma yapan Tuğamiral Bener, deniz korsanlarıyla mücadele kapsamında Görev Kuvveti-151 olarak adlandırılan Birleşik Görev Kuvveti'nin kurulduğunu söyledi.

MEHMETÇİK SOMALİ'YE GİDİYOR VİDEOSU
Kuvvetin şu anda ABD'li bir Tuğamiral tarafından komuta edildiğini belirten Tuğamiral Bener, kuvvete ABD, Türkiye ve İngiltere'nin yanı sıra Kanada, Suudi Arabistan, Güney Kore Cumhuriyeti, Avusturalya, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Pakistan'ın gemi gönderme taahhüdünde bulunduğunu bildirdi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Kuvvetin, 13 Ocak'tan itibaren ABD ve İngiltere Deniz Kuvvetleri'ne ait gemiler tarafından faaliyet göstermeye başladığını vurgulayan Tuğamiral Bener, bölgedeki yasa dışı eylemlerin Türk ticaret gemileri tarafından bölgenin yoğun bir şekilde kullanılması dolayısıyla Türkiye'yi de yakından ilgilendirdiğini kaydetti.

Fırkateyn, Aden Körfezi'ne hareketinden önce basın mensuplarına tanıtıldı. Albay Dalkanat'ın verdiği bilgiye göre, gemide Arapça, Almanya, Fransızca ve Rusça bilen personel görev alıyor. Daha önce Lübnan'daki UNIFIL harekatına katılan gemi, deneyimli personeliyle 90 gün karaya ayak basmadan görev yapabiliyor. Gemide bir basınç odası ve biri dalış konusunda uzman olmak üzere 2 doktor, 2 sıhhiye astsubay ve 1 uzman teknisyen görev yapıyor. Gemide dünyanın her yerinden konuşabilmeye imkan sağlayan uydu

telefon sistemi de bulunuyor. 4 ay süreyle görev yapacak olan TCG Giresun'un da aralarında bulunduğu Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki "Gabya" sınıfı firkateynlerde 32 subay 150 astsubay, 9 uzman erbaş, 72 er ve erbaş ile görev yapıyor. Firkateynde iki adet Sikorsky Sea Hawk helikopteri bulunuyor. Bölgeye gidecek Türk askeri, ticaret gemilerine refakat ve koruma sağlayacak, korsan ve silahlı soygun yapanların saldırısına uğrayan ticaret gemilerine yardım edecek, gerektiğinde bu kişileri yakalayacak,gözaltına alacak, sorgulayacak, delil toplama dahil her türlü adli kolluk işlemlerini yapacak, bu kişilerin kullandığı deniz araçlarına müdahale edecek, durduracak, etkisiz hale getirecek ve el koyacak.

BM kararıyla oluşturulan Aden Körfezi'ndeki güçte, halen Amerikan ve İngiliz gemileri görev yapıyor. Görev gücünde Kanada, Suudi Arabistan, Güney Kore, Avustralya, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Pakistan'ın da yer alması bekleniyor. Tören sonrasında askerlerle vedalaşan aileler göz yaşlarını tutamazken, ailelerin gururlu oldukları gözlendi.