kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
3 Şubat 2009, Salı
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Çizerler
Sabah Günaydın Cuma Cumartesi Pazar Buzz
 
24 Saat
24 Saat
NAZLI ILICAK

Nereden nereye

Çetin Altan, Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nü alırken, "Türkiye nereden nereye" geldi diye düşündüm. Altan, 1965-69 arasında, Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekiliydi. Meclis'te ne büyük kavgalar yaşanmıştı. Hele bir tanesi: Dönemin İçişleri Bakanı Faruk Sükan kürsüde TİP'i komünistlikle suçluyor ve Çetin Altan oturduğu yerden ona karşı geliyor: "Böyle konuşamazsınız."
O tarihte, zaten komünizm propagandasını yasaklayan Türk Ceza Kanunu'nun 141 ve 142'nci maddeleri yürürlükte.
Faruk Sükan, görüşünü kuvvetlendirmek için kürsüden soruyor: "Nâzım Hikmet'i milli şair, vatan şairi olarak göstermediniz mi?"
Çetin Altan cevap veriyor: "Nâzım Hikmet büyük şairdi."
Bunun üzerine Meclis'te büyük kavga çıkıyor; Çetin Altan tartaklanıyor, yumruk yiyor ve Başkan celseyi tatil ediyor.
"Nereden nereye" dememizin sebebi bu. Daha geçenlerde, AK Parti hükûmeti, tabii Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da katkısıyla, Nâzım'a vatandaşlık hakkını iade etti. Düşünün... Nâzım Hikmet üzerindeki hassasiyet kalkalı seneler geçmiş, ama hiçbir iktidar, her nedense, şairi, yeniden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alamamış. Ve işte şimdi görüyoruz ki, 40 yıl önce, Meclis'te Nâzım Hikmet'e "Büyük şair" dediği için dayak yiyen Çetin Altan'a da, Kültür ve Sanat Büyük Ödülü veriliyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Ayrıntılar için lütfen tıklayın