kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
3 Şubat 2009, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

İşte en ekonomik otomobiller

AA
Giriş Saati : 03.02.2009 10:20
Güncelleme : 03.02.2009 19:57
Yeni Haber
Ekonomik krizde cebini düşünen vatandaşlar tercihlerini düşük silindir hacmine sahip tasarruflu otomobillerden yana kullanıyor. LPG'li otomobillerden daha az yakıt tüketen küçük otomobillere sahip olabilmek için 2-3 hafta sırada beklenmesi gerekiyor.

Konya'da faaliyet gösteren Koyuncu Otomotiv Satış Müdürü Atıf Dikici yaptığı açıklamada, tüketicilerin normalde daha büyük silindir hacmine sahip otomobilleri satın almayı tercih ettiğini belirtti.

Ancak yakıt ekonomisine önem veren kişilerin ve ticari araç kullananların daha düşük silindir hacmine sahip araçları tercih ettiklerini dile getiren Dikici, ekonomik krizin etkilerinin görülmeye başladığı son aylarda müşterilerin büyük bölümünün yakıt tüketiminde daha cimri otomobilleri tercih etmeye başladığını söyledi.

Ekonomik krizin vatandaşları tasarrufa ittiğini, yeni otomobil sahibi olmak isteyenlerin de yakıt ekonomisinde tasarrufu ön planda tutmak zorunda kaldıklarını ifade eden Dikici, bu nedenle talebin küçük sınıf otomobillere yoğunlaştığını vurguladı.

En çok 1.3 cc motor hacmine sahip multijet 75 beygir otomobillerin ilgi gördüğünü belirten Dikici, şunları kaydetti:
''1.3 cc silindir hacmine sahip bu otomobillerle 46 litre dizel yakıtla bin kilometre yol kat edilebiliyor. Bu otomobiller, yakıt tasarrufuyla bilinen LPG'li otomobillerden bile daha az yakıyor. Yakıtta bu kadar cimri olan otomobiller bu nedenle ekonomik kriz döneminde çok yoğun ilgi görüyor.''

Dikici, küçük arabalarda her 10 bin kilometrede bir yapılan bakım masrafının 110 TL olduğunu, piyasaya göre oldukça düşük olan bakım masrafının da bu otomobiller için bir diğer tercih sebebi olduğunu dile getirdi.
Bu otomobillere olan yoğun ilgi nedeniyle bayiye gelip otomobili hemen almanın da mümkün olmadığını ifade eden Dikici, ''Bu otomobillerden birine sahip olmak isteyen vatandaşların 2-3 hafta sırada beklemesi gerekiyor'' diye konuştu.

Düşük yakıt ekonomisine sahip küçük sınıf otomobillerin şehir içinde yüksek manevra kabiliyetine sahip olduğunu da dile getiren Dikici, bu araçların yoğun şehir içi trafiğinde kişiye kolayca park etme imkanı da sağladığını vurguladı.

Dikici, bu otomobillerin Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin de büyük silindir hacmine sahip araçlara göre çok daha az olduğunu belirterek, bu durumun da küçük sınıf otomobillere yoğun ilginin nedenlerinden biri olduğunu sözlerine ekledi.