kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
3 Şubat 2009, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

'İsrail ile ilişki sürmeli'

ANKARA
03.02.2009
Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısında Davos'ta yaşanan kriz ve AB ile ilişkiler görüşüldü. Hükümet Sözcüsü Çiçek "İsrail'le ilişkilerimize önem veriyoruz ve korumak istiyoruz" dedi..
Hükümet Sözcüsü Devlet Bakanı Cemil Çiçek "İsrail ile ilişkilerimizi korumak istiyoruz" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı 5 saat 15 dakika sürdü. AB ve İMF ile ilişkilerle Davos'ta yaşanan gerginliğin ele alındığı toplantıdan sonra açıklama yapan Çiçek, "Türkiye, İsrail ile ikili ilişkilerine özel önem vermektedir ve biz, bu ülkeyle ilişkilerimizi korumak istiyoruz" dedi. Yaşanan gerginlikle ilgili el altından, yanlış, asılsız, olayla ilgisi olmayan, iç ve dış kaynaklı değerlendirmeler yapıldığını belirten Çiçek sözlerini şöyle sürdürdü: "Artık biz geleceğe bakıyoruz. Türkiye, İsrail'i ve İsrail halkını hedef almamaktadır. Sayın Başbakan bu hususu Davos'ta bir kez daha vurgulamıştır. Bilindiği üzere İsrail Cumhurbaşkanı, sayın Başbakanımızı aramış ve bu görüşmede yanlış anlamalara mahal verilmemesi yönündeki karşılıklı anlayış teyit edilmiştir. Bizim Gazze konusundaki tepkimiz daha ilk günden itibaren sivil can kayıpları ve yaşanan insani trajediye yöneliktir. Bizim tepkimizin uygulanan politikaya ve buna yönelik olduğunun iyi bilinmesi gerekiyor. Filistin halkının demokratik tercihini göz ardı etmemek ve Hamas'ı dışlamanın doğru bir hareket tarzı olmayacağını düşünmekteyiz. Hamas'ın, Filistin sorununun çözümünün bir parçası olması gerekmektedir. Tabiatıyla Hamas'ın buna uygun davranması gerekir. Filistin'de uzlaşı ve birliğin sağlanması kalıcı barışın temel şartlarından biridir diye düşünüyoruz."

'HER ZAMAN GÖRÜŞÜRÜZ'
Çiçek, "İsrail ile yakın zamanda dolaylı ya da dolaysız bir temasınız olacak mı?" sorusuna, "Gerekiyorsa bu görüşmeler her zaman yapılır ve yapılacaktır. Bu konuda herhangi bir kısıtlama da söz konusu olmaz" yanıtını verdi. Bakan Çiçek, Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü'nde toplam 63 milyon 20 bin 149 TL, Gazze için yardım toplandığını söyledi.