kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
3 Şubat 2009, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

"Vergi vermekten mutluyum"

Giriş Saati : 03.02.2009 16:27
Güncelleme : 03.02.2009 22:48
Yeni Haber
Türkiye'de gelir vergisi ödememek için Türk vatandaşlığından çıktığı gerekçesiyle eleştirilen sanatçı İsmail YK, 2002 yılında Türk vatandaşlığından çıkmak için başvurduğunu belirterek, "2006 yılında da sadece Alman vatandaşı olduğuma dair kimliğimi aldım" dedi.

Bağlı bulunduğu Avrupa Müzik'te basın toplantısı düzenleyen sanatçı, yıllar önceki bir olayın şimdi gündeme getirilmesine tepki gösterdi. İsmail YK, "Ben bu tür haberlerin çıkmasını şaşkınlıkla karşılıyorum. 2002 yılında Almanya'daydım. Orada doğdum ve orada büyüdüm. Ailem de orada yaşadığı için mecburen Türk vatandaşlığından çıkmak için başvurdum. 2006 yılında da sadece Alman vatandaşı olduğuma dair kimliğimi aldım. Benim için 'parayı çok seviyor' dediler. Parayı çok sevseydim kasetimi Almanya'da çıkartırdım, arabamı Almanya'dan alırdım. Almanya'daki müzik firmaları zaten kaset yapmak için can atıyorlar. Benim kasetlerim Türkiye'de iyi satıyor. Parayı çok sevseydim oradaki şirketlerle çalışırdım. Türkiye'de çalışmaktan, Türkiye'de vergi vermekten mutluyum" dedi.

İSMAİL YK FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

Hakkında daha önce de çeşitli iddialar ve iftiralar ortaya atıldığını belirten sanatçı, "Bu iftiralar neden ortaya atılıyor bilmiyorum. Daha önce de bir çok defa söyledim. Benim gibi Alman vatandaşı olan bir çok sanatçı var. Bu olayın büyütülmesine anlam veremiyorum. Bu olayın sorumlusu karşısında yasal hakkımı kullanacağım. 'Vatan haini' demeleri beni çok üzdü. Vatan hainiysem niye Türkiye'de vergi veriyorum. Asıl bunları ortaya atanlar vatan haini" diye konuştu.

İsmail YK, basın mensuplarının soruları üzerine, Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek olan Hadise'ye de başarılar diledi. Şirket yetkilileri de vergi ödediğine dair belgeleri göstererek İsmail YK'ya sahip çıktı.

ŞIRNAK'TA İSMAİL YK TEPKİSİ

Şırnak'ın Silopi ilçesinde İsmail YK'nın Türk vatandaşlığından çıkmasına tepki gösteren kasetçiler, sanatçının albümlerini satmama kararı aldılar. Yerel radyolar ise sanatçının hiçbir parçasına yer vermeyeceklerini açıkladılar.

Almanya'da doğup büyüyen İsmail YK'nın Türkiye'de gelir vergisi ödememek için Türk vatandaşlığından çıkması, Silopi'deki kasetçileri kızdırdı. Ünlü sanatçıyı şiddetle kınayan kasetçiler, İsmail YK'ya ait posterli yakarak albümlerini satmama kararı aldılar. Power Müzik sahibi Mesut Bayraç, İsmail YK'nın albümlerinin satış patlaması yaptığını belirterek, sanatçının ülkesine vergi ödememek için başka bir ülkenin vatandaşı olmasını tepkiyle karşıladıklarını ifade etti.

Bayraç, "İsmail YK'nın albümleri Silopi'de yok satıyor. Hayranları çok fazla. Ancak Almanya'da doğup büyüyen İsmail YK'nın Türkiye'de gelir vergisi ödememek için Türk vatandaşlığından çıkmasına tepki olarak sanatçının hiçbir albümünü satmama kararı aldık. Silopi'deki kasetçiler olarak İsmail YK'ya ait hiçbir kaseti satmayacağız. Biz de tepkimizi bu şekilde dile getirmiş olacağız. Ayrıca sanatçıya ait elimizdeki posterlerin bir kısmını yaktık, bir kısmını da yırttık" diye konuştu.

Ünlü sanatçıya Silopi'deki kasetçilerin yanı sıra yerel radyolardan da tepkiler yükseldi. Kasetçilerin bu tutumunu desteklediklerini söyleyen radyo çalışanları İsmail YK'nın şarkılarına radyoda yer vermeyeceklerini açıkladılar. Radyo dj'leri, "Vergisini ödemek istemeyen sanatçı bu nedenle vatandaşlıktan çıkıyorsa biz de, tepkimizi bu şekilde göstereceğiz. Radyomuzda İsmail YK'ya ait hiçbir parçayı çalmayacağız" dediler.

(İHA)