kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
2 Şubat 2009, Pazartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Washington Post'tan Erdoğan'a eleştiri

Giriş Saati : 02.02.2009 14:25
Güncelleme : 02.02.2009 22:42
Yeni Haber
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta uygulamalarına sert tepki gösterdiği panel moderatörü David İgnatius'un köşe yazarı ve editör yardımcısı olduğu Washington Post gazetesi, AKP'ye ağır eleştiriyle tanınan, Washington Enstitüsü'nün uzmanlarından Soner Çağatay imzalı bir makaleyi yayınladı.

Erdoğan'ın Davos panelini terk ettiğine dikkat çekildiği makalede "liberalizmdeki erozyonun Türkiye'yi Batı'dan yabancılaştırdığı"nı öne sürülürken "Eğer Türk dış politikası, İslamcı rejimler ve davalar ile dayanışmayı temel alırsa Ankara, ciddi bir NATO müttefiki olarak değerlendirilmeyi ümit edemez" iddiasına yer verildi.

Washington Post gazetesi, Soner Çağatay imzalı, "Türkiye Batı'dan uzaklaştırıyor" başlıklı bir makale yayınladı. Makalede AKP yönetimindeki Türkiye'de liberal siyasi eğilimlerin yok olduğu, AB ile müzakerelerin adeta durduğunu, Batı karşıtı ülkelerle bağlar iyileşirken İsrail ile ilişkilerin kötüleştiği öne sürüldü."TÜRKİYE OBAMA'NIN FAVORİ MÜSLÜMAN ÜLKESİ OLMAYI BEKLEYEMEZ"

Başbakan Erdoğan'ın, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'i "insanları öldürdüğü diye azarladıktan sonra" Davos panelini terk ettiği kaydedildiği makalede "Eğer Türkiye, bu alanlarda başarısız olursa ya da NATO gibi Atlantik yapılara olan bağlılığında tereddüt gösterirse Başkan Obama'nın favori Müslüman ülkesi olmayı bekleyemez" denildi.

"AKP İKTİDARINDA TÜRK HALKI DAHA AZ ÖZGÜR"

AKP'nin "liberal değerlerden uzaklaşmasının etkileri"nin gözardı edilmeyeceği kaydedilen makalede "AKP'nin iktidara gelmesinden altı yıl sonra Türk halkı, daha az örgür ve daha az eşittir" iddiasına yer verildi.

Bu çerçevede You Tube yasağına değinilen makalede Türkiye'nin BM Kalkınma Programı'nın kadın erkek eşitliğine ilişkin endeksinde Suudi Arabistan'ın gerisine düştüğü belirtildi.

Washington Post'ta yayınlanan makalede Türkiye'nin Tahran'a çok yaklaştığı için İran'ın nükleer program konusunda ABD'nin yanında yer almasının şüpheli hale geldiği öne sürülürken Başbakan Erdoğan'ın, İran nükleer programı ve Hamas ile ilgili bazı açıklamalarına da dikkat çekildi.

"ANTİSEMİTİZMİN TOHUMLARINI SİYASİ LİDERLİK YAYIYOR"

Türk yetkililerinin Katar'da İran, Suriye ve Sudan ile buluştukları, Türkiye'nin Arap-İsrail anlaşmazlığı konusunda Suudi Arabistan'ın daha katı bir çizgi benimsendiği gibi savlara da yer verildiği makalede Erdoğan'ın İsrail'in Gazze operasyonuna yönelik ağır eleştirilerine de işaret edildi.

Makalede Türkiye'de "antisemitizmin tohumlarının siyasi liderlik tarafından yayıldığı" savunulduktan sonra şu iddialarda da bulunuldu:

"AKP iktidarında Türkiye'nin liberalizminde meydana gelen erosyon, Türkiye'yi Batı'ya yabancılaştırıyor. Eğer Türk dış politikası, İslamcı rejimler ve davalar ile dayanışmayı temel alıyorsa Ankara, ciddi bir NATO müttefiki olarak değerlendirilmeyi ümit edemez."

ANKA