kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
2 Şubat 2009, Pazartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Sağlık bakanlığı'nın zatürre aşısının etkinliği tartışılıyor

Giriş Saati : 02.02.2009 10:44
Güncelleme : 02.02.2009 22:48
Yeni Haber
Sağlık Bakanlığı'nın ulusal aşı takvimine eklediği zatürre aşısı olarak bilinen "pnömokok aşısı"nın, zatürre hastalığına bağlı ölümleri sadece yüzde 16 oranında azaltabildiği bildirildi.

Sağlık Bakanlığı'nın ulusal aşı takvimine eklediği pnömokok aşısının etkinliği tartışılıyor. Sağlık Araştırmaları Sitesi'nde yer alan Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) bilimsel yayın organı Bulletin'deki Gambia'da yürütülen çalışmanın sonuçlarına göre; pnömokok aşısının, zatürre hastalığına bağlı ölümleri sadece yüzde 16 oranında azaltabildiği bildirildi.

Çalışmaya göre, pnömokok aşısı ile aşılanan her bin çocuktan 25.2'si bu hastalığa bağlı ölürken, aşı yapılmayan çocuklarda ise bu oran bin çocukta 30 olarak gerçekleşti.

Daha önce yapılan bilgilendirmelerde ise, DSÖ'nün Stratejik Aşı Uzmanları Danışma Grubu (SAGE) tarafından, pnömokok aşısının zatürre hastalığını yaklaşık yüzde 25 oranında önleyebildiği bildirilmişti. Buna göre Gambia, Güney Afrika ve ABD'de yapılan çalışmalarda pnömokok aşı uygulanmasının radyolojik olarak doğrulanmış zatürre hastalığını yüzde 20-35 oranında azaltabildiği görülürken, ABD'de yürütülen Navajo çalışması sonuçlarına göreyse bu aşının, zatürre hastalığını önleme etkisinin olmadığı bulunmuştu.

Uzmanlara göre, zatürre hastalığının önlenmesi programları beslenme, barınma ve annenin sık doğum yapması gibi sosyoekonomik faktörlerden yoğun bir şekilde etkileniyor. Ayrıca piyasadaki pnömokok aşısı, pnömokok hastalığına neden olan 90'ın üzerindeki türden, en çok hastalığa yol açan 7 tanesini kapsıyor. Aşıda yer almayan pnömokok türlerinin ön plana geçmesi olasılığı nedeniyle, pnömokok aşısının etkinliğinin zamanla daha da azalabileceği belirtiliyor.

(ANKA)