kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
31 Ocak 2009, Cumartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

'Sıkıntılı dönemlerde babamın iyimserliğini çok özlüyorum'

PINAR ÇELİK
30.01.2009
Vakko Yönetim Kurulu Başkanı Cem Hakko, Türkiye'de yaşanan ekonomik sıkıntılara atıfta bulunup, "Böyle dönemlerde en çok babamın iyimserliğini, olumlu mesajlar verdiği günleri özlüyorum" dedi..
Yılın başında 32 bin metrekarelik fabrikayı faaliyete geçiren Vakko, Galleria'da tüm koleksiyonlarının bir arada bulunduğu 300 metrekarelik yeni bir mağaza açtı. Türkiye'deki ekonomik sıkıntıyı geçici olarak ifade eden Hakko, 'Bay Vitali' diye hitap ettiği Vakko'nun kurucusu babası Vitali Hakko ile ilgili olarak "Böyle zamanlarda en çok Vitali Hakko'nun iyimserliğini özlüyorum. Vitali Hakko hayatta olsaydı tekstil ve konfeksiyoncuların hepsini bir araya getirir kriz olmadığını onlara çok iyi anlatırdı, onlara ümit verirdi. İyimser davranırdı. Bay Vitali her zaman iyimser yanından bakmıştır olaylara. Ben de elimden geldiği kadar sektördeki arkadaşlarla konuşup, değerlendirmeler yapıyorum" diye konuştu.

İNDİRİME DÜZENLEME GELMELİ
Son dönemde hazırgiyim sektöründe yaşanan indirim furyasının rahatsız edici olduğunu vurgulayan Hakko, dünyadaki indirim regülasyonunun Türkiye'ye de gelmesi gerektiğini, herkesin kafasına göre indirim yapmasının yanlış olduğunu savundu. "Bütün Avrupa'da zamansız indirim yapıldığı taktirde 600 bin euro'ya varan cezalar var. Kiranın yüzde 3'ü ceza olarak ödeniyor. O yüzden de bütün firmalar 7 Ocak'tan itibaren indirim yapıyor. Geçen hafta hem Fransa hem de ABD'deydim insanlar tıklım tıklım mağazaları dolduruyor. Çünkü herkes indirimi bekliyordu" diyen Hakko, Vakko'nun sadece her ayın birinci günü indirime girdiğini onun dışında bu furyaya katılmadığını dile getirdi. AVM'lerde yaşanan kira sorununa da değinen Hakko, "Durgunluğun markalar için bir fırsat dünyası yaratmaması lazım. AVM kiraları konusunda geçici olmak şartıyla ciro düşüşü yaşayan firmalar indirim için konuşuyorlar. Ama mağazaların yanlış yatırımı da var. Buralar fırsat dünyası olmamalı" dedi. Hakko, indirim görüşmelerinin yapıldığını ancak ayrılmayı düşündükleri bir AVM olmadığını söyledi.
Haberin fotoğrafları