kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
29 Ocak 2009, Perşembe
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat
Törene, ÖİB Başkanı Metin Kilci, EPDK Başkanı Hasan Köktaş, Sabancı Enerji Grubu Başkanı Hakman ile Verbund CEO'su Anzengruber katıldı.

Başkent elektriğini Sabancı dağıtacak

29.01.2009
Başkent Elektrik Dağıtım'ın hisselerinin tamamının 1 milyar 225 milyon dolar bedelle Enerjisa Elektrik Dağıtım'a devri gerçekleşti..
Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş'de (Başkent Edaş) yüzde 100 oranındaki hissenin 1 milyar 225 milyon dolar bedelle Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş'ye devri gerçekleşti. Törene, ÖİB Başkanı Metin Kilci, EPDK Başkanı Hasan Köktaş, Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman ve Verbund CEO'su Wolfgang Anzengruber katıldı. Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, devir ile 3 milyon aboneye sunulan dağıtım ve perakende satış hizmetinin özelleştirilmiş olacağını ifade ederek, bu özelleştirme işleminin Türkiye'nin geleceğine duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu söyledi.

HEDEF 6 MİLYON ABONE
Metin Kilci, 2008'de ihalesi gerçekleştirilen ikinci dağıtım ihalesi olan SEDAŞ'ın devrinin ardından önümüzdeki dönemde elektrik dağıtım ihaleleri sürecini başlatmayı planladıklarını da bildirdi. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu Başkanı Hasan Köktaş da Başkent EDAŞ'ın özelleştirmesinin nihai aşamaya getirildiğini belirterek, dünya çapında sürmekte olan küresel krizin tüm etkileriyle yaşanıp tartışıldığı bir dönemde Türkiye'nin saygın bir holdinginin güçlü yabancı ortağı ile bu sektör için kayda değer bir nakit akışı ve yatırım yapacak olmasının önemli olduğunu söyledi. Davos'ta bulunan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Holding CEO'su Ahmet Dördüncü de canlı bağlantı ile imza törenine katıldılar. Selahattin Hakman, Başkent EDAŞ'ın ülkenin en önemli dağıtım bölgelerinden biri olduğunu ve 3 milyon aboneye sahip olduğunu belirterek, hedeflerinin en az 6 milyon aboneye ulaşan dağıtım bölgelerine sahip olmak olduğunu kaydetti. Hakman, burada ÖİB Başkanı Kilci'ye dönerek, "Sayın Başkan yani bizi son defa görmüyorsunuz'' dedi.